مهم ترین علل ضعیف شدن چشم کودکان5/5 - (1 امتیاز)

ضعیف شدن چشم کودکان، یکی از بزرگترین نگرانی های والدین است. طبق گزارش خبرنگاری ایسنا از زبان یک جراح متخصص چشم، مهم ترین علت ضعف چشم در کودکان به 3 عادت رفتاری کودکان بر می گردد. در این مقاله به بررسی مهم ترین علل ضعیف شدن چشم کودکان و روش های جلوگیری از آن می پردازیم.

اصلی ترین علل ضعیف شدن چشم کودکان چیست؟

  • نگاه کردن به همه چیز از فاصله نزدیک
  • استفاده از ابزارهای دیجیتال به مدت طولانی
  • بازی با گوشی و تبلت در اتاق تاریک

سه عامل اصلی ضعیفی چشم کودکان

۳ علل ضعیف شدن چشم کودکان چیست؟

اصلی ترین عواملی که امروزه تاثیر بسیار زیادی در ضعیفی چشم کودکانمان دارند را در ادامه به شما معرفی کرده ایم. پس با دقت آنها را مطالعه نمایید و تمامی تلاش خود را به کار گیرید تا تا حد امکان آنها را برای کودکانتان رعایت نمایید.

1.  نگاه کردن به گوشی و کتاب از فاصله نزدیک

اولین رفتار شایع در کودکان که به عنوان یکی از علل مهم ضعیف شدن چشم کودکان است، نگاه کردن به همه چیز از فاصله خیلی نزدیک است. نگاه کردن کودکمان از فاصله بسیار نزدیک به کتاب و تبلت و موبایل و دیگر وسایلشان، فشار زیادی به عضلات چشم وارد می‌کند و همین امر را می‌توان یکی از مهم ترین علت ضعیف شدن چشم کودکان دانست. وقتی که از فاصله نزدیک به هر چیزی زل می زنیم عضلات داخلی و خارجی چشم دچار اسپاسم طولانی می شود و فشار مضاعفی را به عضلات چشم وارد می کند. تکرار کردن این موضوع علاوه بر ضعیفی چشم، ممکن است باعث بروز انحراف مخفی در چشم نیز شود.

2.  استفاده از ابزارهای دیجیتال به مدت طولانی

دومین عامل شایع که باعث ضعیف شدن چشم های کودکان می شود استفاده طولانی مدت از ابزارهای دیجیتال مانند گوشی تلفن همراه، تلویزیون، تبلت و کامپیوتر است. متاسفانه کودکان زمان زیادی را پای بازی های دیجیتال، تماشای فیلم ها و سریال ها می گذارند. علاقه زیاد به بازی های آنلاین باعث شده است تا کودکان ساعت های طولانی پای تلویزیون و سیستم های دیجیتال بنشینند و به آن نگاه کنند. هیجان و دقت زیاد هنگام کار کردن با تلفن همراه و کامپیوتر باعث می شود تا کودکان کمتر پلک بزنند. همین امر در طولانی مدت باعث خشکی چشم و ضعف در بینایی می شود.

خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایشگر انعطاف پذیری فوکوس چشم را کاهش می دهد. همچنین نمایشگر های مختلف نور آبی پرانرژی و مخربی را از خود ساطع می کنند. این نور باعث آسیب فوتوشیمیایی به شبکیه چشم و سلول های حساس به نور در چشم کودکمان می شود. این موضوع به خودی خود یعنی افزایش احتمال بروز بیماری‌هایی نظیر:

  • خشکی غیر عادی چشم
  • خطر ابتلا به آب مروارید زودرس
  • آسیب فوتوشیمیایی شبکیه
  • بی‌خوابی های شبکیه
  • سردرد و چشم درد

3.  بازی با گوشی و کامپیوتر در اتاق تاریک

استفاده بیش از حد از موبایل و تبلت به خودی خود یک مشکل بزرگ برای کودکمان است. حال استفاده از آنها در فضای تاریک اتاق نیز  آسیب خیلی بیشتری به چشم کودک ما وارد می‌نماید. نمایشگرهای دیجیتال با تولید نور آبی، به سلول های حساس به نور چشم آسیب وارد می کنند. حال اگر میزان نور محیط پایین باشد شدت تاثیر این نور و آسیب آن به چشم به مراتب بیشتر می شود. چشم های کودکان و بزرگسالان برای استفاده طولانی مدت و شبانه روزی از نمایشگرهای دیجیتال ساخته نشده است. همین عادت های مخرب به ظاهر ساده باعث ضعیف تر شدن چشم ها می شود.

بهترین راه های جلوگیری از ضعیف شدن چشم کودکان

چه کنیم تا از ضعیف شدن چشمان کودکان جلوگیری شود؟

تا به اینجا مهم ترین علل ضعیف شدن چشم کودکان اشاره کردیم. حال به نظر شما چه راهکارهایی وجود دارد تا بتوانیم از این اتفاق پیشگیری کنیم؟ آیا می شود از ضعیف تر شدن چشم کودکان جلوگیری کرد؟ پاسخ ما به این پرسش بله است. راهکاری هایی که می تواند از ضعیف شدن بیشتر چشم های کودکان جلوگیری کند به شرح زیر است:

1. اصلاح فاصله تماشای نمایشگرهای دیجیتال

برای اینکه از آسیب تماشای نمایشگرهای دیجیتال مثل گوشی های همراه و تبلت ها جلوگیری کنید به کودکان خود آموزش دهید تا در فاصله مناسب قرار بگیرند. حداقل فاصله استانداردی که برای تماشای گوشی و کتاب توصیه می شود فاصله 33 سانتی متری است. این فاصله برای تلویزیون، متناسب با بزرگی صفحه نمایش متفاوت است. برای مثال صفحه نمایش 50 اینچی حداقل فاصله 5/1 متر است و نباید از این نزدیک تر بنشینید. برای نمایشگرهای رایانه فاصله استاندارد بین 50 الی 60 سانتی متر است.
بهتر است کودک خود را طوری بنشانید که خط چشم او 15 تا 20 درجه پایین تر از مرکز مانیتور باشد.

2. استفاده از عینک های بلوکنترل

متاسفانه نور آبی می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به چشم های کودکان وارد کند از این رو بهترین راهکار، استفاده از عینک های بلوکنترل است. این عینک ها شیشه منحصر به فردی دارند که می تواند از ورود نور آبی به چشم جلوگیری کند. عدسی های بلوکنترل نوعی فیلتر مخصوص دارند که مانع ورود نورآبی می شوند و همین دلیل مانع ایجاد خستگی، ریزش اشک،  افزایش فشار و قرمزی و ضعیف شدن چشم ها و خواب آلودگی در کودکان و بزرگسالان می شود. البته هم می‌توانند بدون نمره باشند و هم نمره دار، دقیقا مطابق با نمره چشم شما.

اگر دنبال خرید عینک بلوکنترل مرغوب با قیمت مناسب هستید، از طریق منو وبسایت به بخش عدسی و لنز بروید و از آنجا بر روی بلوکنترل کلیک کنید تا بهترین عدسی های موجود در ایران در اختیحار شما قرار گیرند.

3. استفاده از قابلیت Night Light

یکی از راهکارهای دیگر برای کاهش صدمات استفاده بیش از حد نمایشگرهای دیجیتال در شب؛ روشن کردن قابلیت محافظ راحتی چشم یا همان night light است. این ویژگی باعث می شود تا سیستم نمایشگر شما تا حد زیادی نور آبی ساطع شده از نمایشگر را کاهش دهد و چشم ها راحت تر بتوانند به صفحه نگاه کنند. استفاده از این قابلیت آن هم زمانی که در یک محیط کم نور در حال استفاده از گوشی تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت و هر نوع ابزار دیجیتالی هستید ضروری است.

این قابلیت در بیشتر سیستم ها به صورت پیش فرض وجود دارد و تنها کافی است آن را فعال کنید اما اگر نبود می توانید برنامه های فیلتر نور آبی را نصب کنید.

4. استراحت دادن به چشم ها

تماشا و خیره شدن طولانی مدت به صفحات نمایشگرهای دیجیتال عامل اصلی ضعیف شدن چشم های کودکان و نوجوانان است. به کودکان خود آموزش دهید برای مراقبت از چشم های خود هر بیست دقیقه یا نیم ساعت یکبار به چشم های خود استراحت دهند. مدیریت این کار توسط کودکان بسیار سخت است. پس این وظیفه شماست تا آنها را تحت نظر داشت باشید. سعی کنید تا بعد از گذشت 30 دقیقه آنها را وادار به استراحت کوتاه کنید و به آنها بگویید تا به نقطه ای حدود شش متر دورتر نگاه کنند، آن هم به مدت حدوداً 30 ثانیه. یا اینکه برای چند ثانیه چشمان خود را کاملا ببندند و بعد از آن دوباره به فعالیت قبلی خود ادامه دهند.

5. کاهش استفاده از گوشی و تبلت

با افزایش استفاده از گوشی همراه، بازی های کامپیوتری و تماشای تلوزیون شاهد روزافزون کودکان عینکی هستیم. این یک واقعیت تلخ است که هر ساله تعدادی زیادی از کودکان و دانش آموزان عینکی می شوند. متاسفانه در بسیاری از مواقع ما شاهد کودکانی با نمره عینک بالا هستیم. بهترین راه پیشگیری کاهش استفاده از نمایشگرهای دیجیتال است. به جای صرف ساعت های طولانی پای بازی های رایانه ای فضایی را ایجاد کنید تا کودک در محیطی واقعی به بازی بپردازد. مقرراتی را وضع کنید تا کودک بیشتر از چند ساعت محدود پای کامپیوتر مشغول به گیم نشود.

رعایت این نکات به ظاهر ساده کمک می کند تا چشمان کودکانتان خیلی دیرتر ضعیف شود و یا اگر ضعیف شده است شماره عینک آن ها خیلی دیرتر افزایش پیدا کند. چشم های ما سرمایه های با ارزشی هستند که امکان جایگزینی برای آن وجود ندارد بنابراین هر اندازه که می توانید از سلامت چشم های خود و فرزندانتان مراقبت کنید.

پیشگیری از ضعیف شدن چشم کودکان

خرید عینک طبی بچگانه از امیر اپتیک

ما در فروشگاه امیر اپتیک تنوع بسیار بالایی از فریم عینک های طبی بچگانه برای شما فراهم کرده ایم تا با قیمتی بسیار مناسب بتوانید کیفیتی مرغوب برای کودکتان تهیه نمایید. پس برای خرید عینک طبی بچگانه بر روی همین لینک کلیک نمایید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *