از عوارض خطرناک استفاده از لنز چشم چه می دانید؟5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله به بررسی عوارض بالقوه پاسخ سوال عوارض استفاده از لنز چیست، دفعات وقوع آنها و چگونگی شناسایی و به حداقل رساندن تاثیر آنها بر زندگی شما می‌پردازد. همراه امیر اپتیک تا انتهای این مطلب بمانید تا عوارض لنز چشم را به طور کامل با یکدیگر ببرسی کنیم.

لنزهای چشم یک جایگزین عالی برای افرادی هستند که نیاز به اصلاح بینایی خود به همراه عینک دارند. آنها نجات دهنده ای برای افرادی هستند که به هیچ عنوان علاقه‌ای به استفاده از عینک‌ها ندارند. اما در حالی که لنزهای چشم یک راه حل عالی برای بهینه کردن دید افرادی که دارای بینایی ضعیفی هستند، می‌باشند، استفاده از آنها، مانند هر چیز دیگری، می‌تواند چالش‌ها یا عوارضی را نیز به همراه داشته باشد.

عوارض لنز چشم

عوارض استفاده از لنزهای چشم

استفاده از لنزهای چشم، به ویژه زمانی که بهداشت کافی را مد نظر خود قرار نمی دهید، ممکن است منجر به مشکلات متعددی که در انتها به عنوان عوارض استفاده از لنز معرفی می‌شوند، شوند. برای به حداقل رساندن یا اجتناب از این عوارض، باید از خطرات احتمالی، نحوه جلوگیری از آنها و نحوه عمل در صورت مشکوک شدن به مشکل را دانسته و در مواقع مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

عوارض لنز :‌ خشکی چشم

خشکی مربوط به لنزهای تماسی به ویژه در بین افرادی که به طور مداوم از لنزهای تماسی نرم استفاده می‌کنند شایع است. قطره‌های چشمی و اشک مصنوعی می‌توانند تا حدی به کاهش این مشکل کمک کنند. با خرید عینک بلوکات، می‌توانید از بروز خشکی چشم ناشی از استفاده از لنزهای تماسی جلوگیری کنید.

عفونت یا التهاب قرنیه:

در صورتی که لنزها به درستی تمیز نشده یا به درستی استفاده نشوند، عفونت قرنیه و همچنین عفونت‌های باکتریایی نیز ممکن است رخ دهد. زخم‌های باکتریایی قرنیه، می‌توانند خطر قابل توجهی برای کسانی که از لنزها استفاده می‌کنند، باشند. عفونت‌های چشمی ناشی از لنزهای تماسی در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به از دست دادن بینایی پایدار شوند. شاید بتوان به جرات گفت که یکی از مهم‌ترین مضرات لنز چشم، عفونت قرنیه است.

عوارض لنز :‌ زخم قرنیه

از دیگر مضرات استفاده از لنز چشم، بروز اسکار قرنیه است. جای زخم بر روی قرنیه ممکن است باعث طیفی از مسائل از جمله تاری دید خفیف تا اعوجاج قابل توجه و احتمال بیشتری برای نیاز به پیوند قرنیه در آینده شود. در واقع می‌توان گفت که یکی از شایع ترین عوارض لنز چشم که مشابه با عوارض عمل کاشت لنز داخل چشمی نیز هست، زخم قرنیه می‌باشد که با خرید عینک بلوکنترل با قیمت مناسب و استفاده نکردن از لنزها می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

کنژنکتیویت پاپیلاری غول پیکر:

ورم ملتحمه پاپیلاری غول پیکر (GPC)، یک عفونت در پوشش پلک‌ها و یک عارضه شایع در بین استفاده کنندگان از لنز و یکی از عوارض بعد از عمل لنز چشم است. GPC باعث خارش، التهاب و ترشحات غلیظ مخاطی از چشم می‌شود که همگی به دلیل واکنش ایمنی غیرطبیعی نسبت به لنزها هستند. تغییر پی در پی لنزها یا انتخاب لنزهای تماسی ساخته شده از مواد دیگر ممکن است در مدیریت این بیماری تاثیرگذار باشند. خود دور کنید. با بررسی قیمت عینک کار با کامپیوتر و حذف لنزها به هنگام مشاهده کردن سیستم‌های کامپیوتری، تا حد زیادی به جلوگیری از بروز این چنین مشکلات خواهید پرداخت.

سایش قرنیه

خراشیدگی قرنیه که اساسا بریدگی روی سطح چشم است، هنگامی که لنز به شدت به چشم فشار وارد می‌کند رخ می‌دهد. ساییدگی قرنیه با لنزهای تماسی چشمی سفت و سخت شایع‌تر است و همچنین این مورد به عنوان عوارض عمل چشم با لنز نیز معرفی می شود. علاوه بر این، استفاده از انگشتان برای برداشتن لنز یا لنزهای کثیف نیز ممکن است خطر ساییدگی قرنیه را در افراد افزایش دهد.

ناراحتی عمومی:

لنزهای تماسی می‌توانند باعث کمبود اکسیژن در سطح چشم شوند که ممکن است باعث عفونت، التهاب یا ایجاد زخم در قرنیه شده و در نهایت تاری دید را با خود به همراه داشته باشند. این موارد در رابطه با عوارض لنز چشم زیبایی نیز صدق می‌کند.

ورم ملتحمه آلرژیک:

ورم ملتحمه آلرژیک یک بیماری شایع در بین استفاده کنندگان از لنز تماسی چشمی است که در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، گرده یا سایر ذرات ایجاد می‌شود. علائم شامل قرمزی، خارش و ترشح آبکی از چشم است. پماد اشک مصنوعی یا آنتی هیستامین‌ها ممکن است درمان موثری برای این بیماری باشند. عوارض لنز طبی چشم آنقدر وسیع است که دانستن آن باعث می‌شود تا هیچ فردی به دنبال خرید و استفاده از آن‌ها نباشد.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

جلوگیری از عوارض لنز چشم

برای جلوگیری از عوارض استفاده طولانی مدت از لنز چه کنیم ؟

چندین مورد وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از عوارض لنز طبی تماسی از آن‌های استفاده کرده و نتیجه مطلوبی را دریافت کنید:

  • تمیزی: همیشه قبل از دست زدن به لنزهای تماسی چشمی، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. فقط از محلول‌های توصیه شده استفاده کنید و به آب به تنهایی بسنده نکنید؛ زیرا می‌تواند باعث تحریک و عفونت شود که یکی از عوارض ناشی از لنز چشم است.
  • برنامه استفاده توصیه شده را دنبال کنید: لنزهای چشمی تماسی خود را بیش از حد توصیه شده استفاده نکنید. بیشتر لنزهای تماسی چشمی برای استفاده روزانه یا طولانی مدت طراحی شده‌اند و بیش از زمان توصیه شده می‌توانند عوارضی را برای شما ایجاد کنند.
  • از خوابیدن با لنزها خودداری کنید: با لنزهایتان به هیچ عنوان نخوابید، حتی اگر برای استفاده طولانی مدت تایید شده باشند. خوابیدن با لنزهای تماسی چشمی خطر عفونت و سایر عوارض مانند زخم قرنیه را افزایش می‌دهد. عوارض لنز داخل چشمی به هنگام خوابیدن با آن‌ها را به هیچ عنوان دست کم نگیرید.
  • ذخیره سازی مناسب: همیشه لنزهای خود را در محلول تمیزکننده توصیه شده ذخیره کنید و محلول را به طور مرتب جایگزین کنید تا از تجمع باکتری جلوگیری شود. این مورد را در رابطه با لنزهای رنگی نیز مد نظر خود قرار دهید تا از عوارض لنز چشم رنگی در امان باشید.
  • معاینات منظم: به طور منظم برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر هر گونه ناراحتی را به هنگام استفاده از لنزها تجربه می‌کنید. پزشک شما می‌تواند هر مشکلی را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان‌های لازم را انجام دهد.

با اجرای این مراحل می توانید تا حد زیادی بخ جلوگیری از عوارض لنز دائمی چشم و همچنین دیگر لنزهای موقت پرداخته و سلامتی چشم‌های خود را تضمین کنید.

لنز چشمی خوب نیست

چرا نباید از لنزهای چشمی استفاده کنیم؟

لنزهای چشمی تماسی برای بسیاری از افرادی که به عینک اصلاحی نیاز دارند، می‌تواند گزینه‌ی عالی باشد، اما شرایطی وجود دارد که ممکن است افراد نامزد خوبی برای استفاده از لنزهای تماسی چشمی نباشند. در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا برخی افراد نباید از لنزهای چشمی استفاده کنند:

بیماری های چشمی

اگر بیماری‌های چشمی خاصی دارید، مانند خشکی شدید چشم، عفونت‍های مکرر چشم، یا ناهنجاری‍های قرنیه، استفاده از لنزهای تماسی ممکن است توصیه نشود؛ زیرا لنزهای تماسی چشمی می‌توانند این شرایط را بدتر کنند.

خطرات شغلی

برخی از مشاغل یا حرفه‌ها افراد را ملزم به کار در محیط‌های گرد و غبار یا خطرناک می‌کنند که می‌تواند چشم‌ها را تحریک کند و استفاده از لنزهای تماسی چشمی را ناراحت کننده و حتی خطرناک کند.

آلرژی

اگر فردی آلرژی داشته باشد، به ویژه آنهایی که روی چشم‌ها تاثیر می‌گذارند، لنزهای تماسی ممکن است چشم‌ها را بیشتر تحریک کرده و علائم را بدتر کنند.

ناتوانی در حفظ بهداشت و مراقبت

بهداشت و مراقبت مناسب برای جلوگیری از عوارض ناشی از استفاده از لنزهای تماسی ضروری است. اگر فردی نتواند یا مایل نباشد از لنزهای تماسی خود به درستی مراقبت کند، ممکن است لنزها گزینه خوبی برای او نباشند.

سبک زندگی

برخی افراد راحتی و نگهداری کم عینک را در مقایسه با لنزهای تماسی ترجیح می‌دهند.

به طور کلی، استفاده از لنزهای تماسی چشمی یک انتخاب شخصی است و باید با مشورت چشم پزشک و بر اساس عواملی مانند سلامت چشم و سبک زندگی فردی شما انجام شود. عوارض لنز چشم تا حدی می‌تواند قابل کنترل باشد، اگر به درستی از آن استفاده کنیم و در مراقبت از چشم های خود کوشا باشیم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

مقایسه عینک طبی و لنز چشمی

مقایسه لنزها و عینک های طبی

لنزهای تماسی چشمی و عینک طبی دو نوع ابزار اصلاحی هستند که معمولا برای کمک به افراد مبتلا به مشکلات بینایی برای بهتر شدن دید ارائه می‌شوند. در اینجا چند تفاوت اساسی که بین این دو وجود دارند را با یک دیگر بررسی می‌کنیم:

هزینه:

در بیشتر موارد، عینک‌های طبی مقرون به صرفه تر از لنزهای تماسی هستند. به طور متوسط، لنزهای تماسی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند زیرا هر چند هفته یا چند ماه یکبار به لنزهای جدید نیاز دارند. علاوه بر این، لنزهای یکبار مصرف روزانه گرانتر از لنزهای هفتگی یا ماهانه هستند.

راحتی:

لنزهای تماسی می‌توانند برای بسیاری از افراد راحت‌تر باشند زیرا با شکل چشم شما مطابقت دارند و در حین پلک زدن با شما حرکت می‌کنند. برخی افراد این نظر را دارند که عینک می‌تواند اذیت کننده باشد یا به بینی یا گوش آنها فشار وارد کند.

سازگاری:

همه افراد کاندیدای خوبی برای لنزهای تماسی نیستند. افراد مبتلا به مشکلات چشمی خاص مانند آلرژی، خشکی چشم یا آستیگماتیسم می‌توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند، اما برخی ممکن است به انواع مختلف لنز یا حتی لنزهای تماسی سخت نیاز داشته باشند. اگر مشکل بینایی جزئی دارید، عینک‌ها گزینه مناسب‌تری خواهند بود.

استایل و تیپ:

عینک‌ها در سبک‌ها و شکل‌های مختلفی هستند که مُد شخصی‌تر را ارائه می‌کنند. در مقابل، لنزهای تماسی نامرئی هستند، به این معنی که ظاهر کاربر را تغییر نمی‌دهند. پس اگر می‌خواهید استایل خود را تغییر دهید، عینک‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.

به طور کلی، انتخاب بین لنزهای تماسی چشمی و عینک طبی به ترجیحات شخصی و عواملی مانند راحتی، مقرون به صرفه بودن، و نیازهای بینایی خاص فرد بستگی دارد. با این حال، باز هم باید این موضوع را مد نظر خود قرار دهید که لنزهای طبی می‌توانند عوارضی را با خود به همراه داشته باشند که به طور مستقیم بر روی سلامتی شما تاثیر بگذارند.

 

استفاده از لنز چشم خوبه ؟

لنزهای تماسی یک گزینه لنز اصلاحی محبوب هستند که می‌توانند بینایی را بهبود بخشند و راحتی را فراهم کنند، اما می‌توانند عوارض متعددی نیز داشته باشند. برخی از این عوارض عبارتند از عفونت چشم، زخم قرنیه، خشکی چشم و حتی در موارد نادر کوری. مراقبت و اقدامات بهداشتی مناسب، مانند برنامه‌های منظم تمیز کردن و تعویض، می‌تواند به کاهش خطر این عوارض کمک کند. به عنوان یک کاربر لنزهای چشمی، مهم است که از خطرات احتمالی آگاه باشید و در صورت بروز هر گونه علائم یا مشکل به دنبال مراقبت‌های پزشکی مربوطه بگردید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار باید لنزهای تماسی خود را تعویض کنیم؟

شما باید برنامه تعویض توصیه شده توسط چشم پزشک یا سازنده لنز را دنبال کنید. اکثر لنزها بسته به نوع لنز باید به صورت روزانه، دو هفته‌ای، ماهانه یا سه ماهه تعویض شوند.

آیا می توانم با لنزهای چشمی خود شنا کنم، دوش بگیرم یا بخوابم؟

شنا یا دوش گرفتن با لنز توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال عفونت یا سایر عوارض را افزایش می‌دهد. خوابیدن با لنز نیز می‌تواند منجر به خشکی چشم یا مشکلات دیگر شود. بهتر است قبل از انجام این فعالیت‌ها لنزهای خود را حذف کنید.

اگر هنگام استفاده از لنزهای تماسی احساس ناراحتی یا علائم ناخوشایندی کردم، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر در حین استفاده از لنزهای تماسی احساس ناراحتی، قرمزی یا علائم دیگر کردید، فورا آنها را بردارید و با چشم پزشک خود مشورت کنید. اینها می‌توانند نشانه‌های عفونت یا سایر عارضه‌هایی باشند که نیاز به درمان سریع برای جلوگیری از آسیب بیشتر به چشم شما دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *