از عوارض خطرناک استفاده از لنز چشم چه می دانید؟5/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله به بررسی عوارض بالقوه پاسخ سوال عوارض استفاده از لنز چیست، دفعات وقوع آنها و چگونگی شناسایی و به حداقل رساندن تاثیر آنها بر زندگی شما می‌پردازد. همراه امیر اپتیک تا انتهای این مطلب بمانید تا عوارض لنز چشم را به طور کامل با یکدیگر ببرسی کنیم.

لنزهای چشم یک جایگزین عالی برای افرادی هستند که نیاز به اصلاح بینایی خود به همراه عینک دارند. آنها نجات دهنده ای برای افرادی هستند که به هیچ عنوان علاقه‌ای به استفاده از عینک‌ها ندارند. اما در حالی که لنزهای چشم یک راه حل عالی برای بهینه کردن دید افرادی که دارای بینایی ضعیفی هستند، می‌باشند، استفاده از آنها، مانند هر چیز دیگری، می‌تواند چالش‌ها یا عوارضی را نیز به همراه داشته باشد. از این رو آیا لنز رنگی برای چشم ضرر دارد؟ لنز طبی چطور؟ در ادامه با مشکلات و عوارض استفاده از لنزها آشنا خواهیم شد.

عوارض لنز چشم

عوارض استفاده از لنزهای چشم

آیا لنز برای چشم ضرر دارد؟ استفاده از لنزهای چشم، به ویژه زمانی که بهداشت کافی را مد نظر خود قرار نمی دهید، ممکن است منجر به مشکلات متعددی که در انتها به عنوان عوارض استفاده از لنز معرفی می‌شوند، شوند. برای به حداقل رساندن یا اجتناب از این عوارض، باید از خطرات احتمالی، نحوه جلوگیری از آنها و نحوه عمل در صورت مشکوک شدن به مشکل را دانسته و در مواقع مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

خشکی چشم

خشکی مربوط به لنزهای تماسی به ویژه در بین افرادی که به طور مداوم از لنزهای تماسی نرم استفاده می‌کنند شایع است. قطره‌های چشمی و اشک مصنوعی می‌توانند تا حدی به کاهش این مشکل کمک کنند. با خرید عینک بلوکات، می‌توانید از بروز خشکی چشم ناشی از استفاده از لنزهای تماسی جلوگیری کنید.

عفونت یا التهاب قرنیه:

عفونت یا التهاب قرنیه

در صورتی که لنزها به درستی تمیز نشده یا به درستی استفاده نشوند، عفونت قرنیه و همچنین عفونت‌های باکتریایی نیز ممکن است رخ دهد. زخم‌های باکتریایی قرنیه، می‌توانند خطر قابل توجهی برای کسانی که از لنزها استفاده می‌کنند، باشند. عفونت‌های چشمی ناشی از لنزهای تماسی در صورت عدم درمان به موقع ممکن است منجر به از دست دادن بینایی پایدار شوند. شاید بتوان به جرات گفت که یکی از مهم‌ترین مضرات لنز چشم، عفونت قرنیه است.

زخم قرنیه

از دیگر مضرات استفاده از لنز چشم، بروز اسکار قرنیه است. جای زخم بر روی قرنیه ممکن است باعث طیفی از مسائل از جمله تاری دید خفیف تا اعوجاج قابل توجه و احتمال بیشتری برای نیاز به پیوند قرنیه در آینده شود. در واقع می‌توان گفت که یکی از شایع ترین عوارض لنز چشم که مشابه با عوارض عمل کاشت لنز داخل چشمی نیز هست، زخم قرنیه می‌باشد که با خرید عینک بلوکنترل با قیمت مناسب و استفاده نکردن از لنزها می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

کنژنکتیویت پاپیلاری غول پیکر

کنژنکتیویت پاپیلاری غول پیکر

ورم ملتحمه پاپیلاری غول پیکر (GPC)، یک عفونت در پوشش پلک‌ها و یک عارضه شایع در بین استفاده کنندگان از لنز و یکی از عوارض بعد از عمل لنز چشم است. GPC باعث خارش، التهاب و ترشحات غلیظ مخاطی از چشم می‌شود که همگی به دلیل واکنش ایمنی غیرطبیعی نسبت به لنزها هستند. تغییر پی در پی لنزها یا انتخاب لنزهای تماسی ساخته شده از مواد دیگر ممکن است در مدیریت این بیماری تاثیرگذار باشند. خود دور کنید. با بررسی قیمت عینک کار با کامپیوتر و حذف لنزها به هنگام مشاهده کردن سیستم‌های کامپیوتری، تا حد زیادی به جلوگیری از بروز این چنین مشکلات خواهید پرداخت.

سایش قرنیه

سایش قرنیه

خراشیدگی قرنیه که اساسا بریدگی روی سطح چشم است، هنگامی که لنز به شدت به چشم فشار وارد می‌کند رخ می‌دهد. ساییدگی قرنیه با لنزهای تماسی چشمی سفت و سخت شایع‌تر است و همچنین این مورد به عنوان عوارض عمل چشم با لنز نیز معرفی می شود. علاوه بر این، استفاده از انگشتان برای برداشتن لنز یا لنزهای کثیف نیز ممکن است خطر ساییدگی قرنیه را در افراد افزایش دهد.

ناراحتی عمومی

لنزهای تماسی می‌توانند باعث کمبود اکسیژن در سطح چشم شوند که ممکن است باعث عفونت، التهاب یا ایجاد زخم در قرنیه شده و در نهایت تاری دید را با خود به همراه داشته باشند. این موارد در رابطه با عوارض لنز چشم زیبایی نیز صدق می‌کند.

ورم ملتحمه آلرژیک

ورم ملتحمه آلرژیک یک بیماری شایع در بین استفاده کنندگان از لنز تماسی چشمی است که در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد حساسیت زا مانند گرد و غبار، گرده یا سایر ذرات ایجاد می‌شود. علائم شامل قرمزی، خارش و ترشح آبکی از چشم است. پماد اشک مصنوعی یا آنتی هیستامین‌ها ممکن است درمان موثری برای این بیماری باشند. عوارض لنز طبی چشم آنقدر وسیع است که دانستن آن باعث می‌شود تا هیچ فردی به دنبال خرید و استفاده از آن‌ها نباشد.

نئوواسکولاریزاسیون قرنیه

استفاده از لنز میزان اکسیژنی را که قرنیه از سطح چشم دریافت می کند کاهش می دهد که می تواند منجر به تورم قرنیه شود. با گذشت زمان، قرنیه سعی می کند با تشکیل رگ های خونی جدید در نواحی که قبلا فاقد رگ بوده اند، اکسیژن بیشتری دریافت کند. اگر این فرایند شدید باشد، عروق می توانند به مرکز قرنیه رشد کنند و باعث از دست دادن بینایی شوند. پس در پاسخ به سوال اینکه آیا لنز چشم را ضعیف میکند می توان گفت نه تنها ضعیف می کند بلکه ممکن است سبب از بین رفتن بینایی شود.

افتادگی پلک

پتوز یا افتادگی پلک (Ptosis) زمانی رخ می دهد که پلک روی چشم می افتد. این افتادگی می تواند شدت های مختلفی داشته باشد. شدیدترین حالت زمانی است که فرد توانایی باز کردن کامل چشم هایش را ندارد. با توجه به این توضیح، پتوز می تواند دید طبیعی را محدود یا حتی به طور کامل مسدود کند. مراقبت از چشم ها تاثیر به سزایی بر این مشکل دارد به طوری که استفاده از لنزهای تماسی خشک می تواند مشکل افتادگی پلک را بدتر کند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

8 مورد از عوارض استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی

استفاده از عینک به طور دائم سختی های خاص خود را دارد از این رو عده بسیاری به دنبال استفاده از لنزهای طبی هستند. استفاده از این لنزها برای سال هاست که رایج شده اما این بدان معنی نیست که استفاده از آنها هیچ ضرری برای چشم ها ندارد. در واقع در صورتی که برای مدت طولانی از این لنزها استفاده کنید، ممکن است با هر یک از عوارض زیر روبرو شوید:

 • تاری دید
 • قرمزی چشم ها
 • خشکی چشم
 • عفونت چشمی
 • زخم قرنیه
 • ورم چشم
 • حساسیت چشم ها
 • رشد غیرطبیعی رگ های خونی در اطراف چشم

عوارض استفاده از لنز هنگام مصرف دارو

جالب است بدانید که استفاده از لنز آن هم زمانی که شما برخی داروها را مصرف می کنید، می تواند باعث تحریک پذیری بیشتر چشم شده و با مشکلاتی چون حساسیت چشم، درد، سوزش و قرمزی چشم همراه باشد. این نکته شامل انواع مختلف لنزها می باشد و تفاوتی نمی کند که از لنزهای طبی استفاده می کنید و یا لنزهای رنگی. یکی از داروهایی که مصرف آن به همراه استفاده از لنز اکیدا توصیه نمی شود، مصرف قرص های ضد بارداری است.

جلوگیری از عوارض لنز چشم

برای جلوگیری از عوارض استفاده طولانی مدت از لنز چه کنیم ؟

چندین مورد وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از عوارض لنز طبی تماسی از آن‌های استفاده کرده و نتیجه مطلوبی را دریافت کنید:

 • تمیزی: همیشه قبل از دست زدن به لنزهای تماسی چشمی، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. فقط از محلول‌های توصیه شده استفاده کنید و به آب به تنهایی بسنده نکنید؛ زیرا می‌تواند باعث تحریک و عفونت شود که یکی از عوارض ناشی از لنز چشم است.
 • برنامه استفاده توصیه شده را دنبال کنید: لنزهای چشمی تماسی خود را بیش از حد توصیه شده استفاده نکنید. بیشتر لنزهای تماسی چشمی برای استفاده روزانه یا طولانی مدت طراحی شده‌اند و بیش از زمان توصیه شده می‌توانند عوارضی را برای شما ایجاد کنند.
 • از خوابیدن با لنزها خودداری کنید: با لنزهایتان به هیچ عنوان نخوابید، حتی اگر برای استفاده طولانی مدت تایید شده باشند. خوابیدن با لنزهای تماسی چشمی خطر عفونت و سایر عوارض مانند زخم قرنیه را افزایش می‌دهد. عوارض لنز داخل چشمی به هنگام خوابیدن با آن‌ها را به هیچ عنوان دست کم نگیرید.
 • ذخیره سازی مناسب: همیشه لنزهای خود را در محلول تمیزکننده توصیه شده ذخیره کنید و محلول را به طور مرتب جایگزین کنید تا از تجمع باکتری جلوگیری شود. این مورد را در رابطه با لنزهای رنگی نیز مد نظر خود قرار دهید تا از عوارض لنز چشم رنگی در امان باشید.
 • معاینات منظم: به طور منظم برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر هر گونه ناراحتی را به هنگام استفاده از لنزها تجربه می‌کنید. پزشک شما می‌تواند هر مشکلی را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان‌های لازم را انجام دهد.

با اجرای این مراحل می توانید تا حد زیادی بخ جلوگیری از عوارض لنز دائمی چشم و همچنین دیگر لنزهای موقت پرداخته و سلامتی چشم‌های خود را تضمین کنید.

مدت زمان استفاده از لنزهای تماسی

نشانه های مختلفی وجود دارند که نشان می دهند زمان تعویض لنزهای تماسی شما فرا رسیده است از این رو لازم است تا در صورت بروز هر یک از این علائم نسبت به تعویض سریع لنزها اقدام نمایید. 5 مورد از مهم ترین این نشانه ها عبارتند از:

 1. تاری دید
 2. پرش پلک چشم
 3. خشکی چشم ها
 4. سردرد
 5. آسیب به لنزها

علاوه بر این موارد لازم است توجه داشته باشید که لنزها برای مدت استفاده مشخصی ساخته شده اند از این رو نباید بیش از اندازه از آن ها استفاده کنید. لنزها را براساس مدت زمان استفاده می توان به دسته های زیر طبقه بندی کرد:

 • لنزهای یکبار مصرف روزانه: این ها لنزهایی سبک و نازک هستند که لازم است تا هر روز آن ها را تعویض کنید.
 • لنزهای یک یا دو هفته یکبار مصرف: این مدل لنزها دوره سایش طولانی تری نسبت به محصولات روزانه دارند، اما همچنان باید هر شب بیرون آورده شده و در محلول تازه نگهداری شوند. فراموش نکنید که ضروری است هر یک تا دو هفته یکبار آنها را تعویض نمایید.
 • لنزهای یکبار مصرف ماهیانه: این لنزها باید هر 30 روز یکبار تعویض شوند. سعی کنید این کار را اول هر ماه انجام دهید تا به خاطر سپردن آن آسان شود. این لنزها را هر شب در محلول تازه نگهداری کنید.
 • لنزهای قابل استفاده مجدد: در صورتی که به خوبی از این لنزها مراقبت کنید، ممکن است بتوانید بیش از شش ماه از آن ها استفاده نمایید. البته توصیه می شود هر شش ماه این لنزها را تعویض کنید.

دکتر بارنت، اپتومتریست در مرکز سلامت چشم دانشگاه کالیفرنیا گزارش می دهد افرادی که از لنزهای تماسی قابل استفاده مجدد استفاده می کنند، 12.5 برابر بیشتر از افرادی که از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده می کنند، در معرض خطر ابتلا به التهاب قرنیه قرار دارند. از این رو این پزشک توصیه می کند تا برای شروع، از لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه استفاده نمایید. همچنین پیشنهاد این اپتومتریست استفاده از محلول پراکسید هیدروژن (H2O2) برای قرار دادن لنزهای تماسی قابل استفاده مجدد است.

لنز چشمی خوب نیست

چرا نباید از لنزهای چشمی استفاده کنیم؟

لنزهای چشمی تماسی برای بسیاری از افرادی که به عینک اصلاحی نیاز دارند، می‌تواند گزینه‌ی عالی باشد، اما شرایطی وجود دارد که ممکن است افراد نامزد خوبی برای استفاده از لنزهای تماسی چشمی نباشند. در اینجا دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد چرا برخی افراد نباید از لنزهای چشمی استفاده کنند:

بیماری های چشمی

اگر بیماری‌های چشمی خاصی دارید، مانند خشکی شدید چشم، عفونت‍های مکرر چشم، یا ناهنجاری‍های قرنیه، استفاده از لنزهای تماسی ممکن است توصیه نشود؛ زیرا لنزهای تماسی چشمی می‌توانند این شرایط را بدتر کنند.

خطرات شغلی

برخی از مشاغل یا حرفه‌ها افراد را ملزم به کار در محیط‌های گرد و غبار یا خطرناک می‌کنند که می‌تواند چشم‌ها را تحریک کند و استفاده از لنزهای تماسی چشمی را ناراحت کننده و حتی خطرناک کند.

آلرژی

اگر فردی آلرژی داشته باشد، به ویژه آنهایی که روی چشم‌ها تاثیر می‌گذارند، لنزهای تماسی ممکن است چشم‌ها را بیشتر تحریک کرده و علائم را بدتر کنند.

ناتوانی در حفظ بهداشت و مراقبت

بهداشت و مراقبت مناسب برای جلوگیری از عوارض ناشی از استفاده از لنزهای تماسی ضروری است. اگر فردی نتواند یا مایل نباشد از لنزهای تماسی خود به درستی مراقبت کند، ممکن است لنزها گزینه خوبی برای او نباشند.

سبک زندگی

برخی افراد راحتی و نگهداری کم عینک را در مقایسه با لنزهای تماسی ترجیح می‌دهند.

به طور کلی، استفاده از لنزهای تماسی چشمی یک انتخاب شخصی است و باید با مشورت چشم پزشک و بر اساس عواملی مانند سلامت چشم و سبک زندگی فردی شما انجام شود. عوارض لنز چشم تا حدی می‌تواند قابل کنترل باشد، اگر به درستی از آن استفاده کنیم و در مراقبت از چشم های خود کوشا باشیم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

مقایسه عینک طبی و لنز چشمی

مقایسه لنزها و عینک های طبی

لنزهای تماسی چشمی و عینک طبی دو نوع ابزار اصلاحی هستند که معمولا برای کمک به افراد مبتلا به مشکلات بینایی برای بهتر شدن دید ارائه می‌شوند. در اینجا چند تفاوت اساسی که بین این دو وجود دارند را با یک دیگر بررسی می‌کنیم:

هزینه:

در بیشتر موارد، عینک‌های طبی مقرون به صرفه تر از لنزهای تماسی هستند. به طور متوسط، لنزهای تماسی ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند زیرا هر چند هفته یا چند ماه یکبار به لنزهای جدید نیاز دارند. علاوه بر این، لنزهای یکبار مصرف روزانه گرانتر از لنزهای هفتگی یا ماهانه هستند.

راحتی:

لنزهای تماسی می‌توانند برای بسیاری از افراد راحت‌تر باشند زیرا با شکل چشم شما مطابقت دارند و در حین پلک زدن با شما حرکت می‌کنند. برخی افراد این نظر را دارند که عینک می‌تواند اذیت کننده باشد یا به بینی یا گوش آنها فشار وارد کند.

سازگاری:

همه افراد کاندیدای خوبی برای لنزهای تماسی نیستند. افراد مبتلا به مشکلات چشمی خاص مانند آلرژی، خشکی چشم یا آستیگماتیسم می‌توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند، اما برخی ممکن است به انواع مختلف لنز یا حتی لنزهای تماسی سخت نیاز داشته باشند. اگر مشکل بینایی جزئی دارید، عینک‌ها گزینه مناسب‌تری خواهند بود.

استایل و تیپ:

عینک‌ها در سبک‌ها و شکل‌های مختلفی هستند که مُد شخصی‌تر را ارائه می‌کنند. در مقابل، لنزهای تماسی نامرئی هستند، به این معنی که ظاهر کاربر را تغییر نمی‌دهند. پس اگر می‌خواهید استایل خود را تغییر دهید، عینک‌ها گزینه مناسب‌تری هستند.

به طور کلی، انتخاب بین لنزهای تماسی چشمی و عینک طبی به ترجیحات شخصی و عواملی مانند راحتی، مقرون به صرفه بودن، و نیازهای بینایی خاص فرد بستگی دارد. با این حال، باز هم باید این موضوع را مد نظر خود قرار دهید که لنزهای طبی می‌توانند عوارضی را با خود به همراه داشته باشند که به طور مستقیم بر روی سلامتی شما تاثیر بگذارند.

استفاده از دو لنز تماسی به طور همزمان

متاسفانه برخی از افراد دو لنز را به طور همزمان روی هم قرار می دهند به این صورت که از یک لنز طبی شفاف برای بهبود بینایی و از یک لنز رنگی بر روی آن استفاده می کنند. اما آیا این کار بی خطر است؟

پزشکان توصیه می کنند هرگز این کار را انجام ندهید. استفاده از دو لنز تماسی باعث کمبود اکسیژن در سطح قرنیه می شود. این شرایط محیط مناسبی برای رشد باکتری ها است، بنابراین با استفاده از دو لنز تماسی روی چشم، خطر عفونت را افزایش می دهید. این می تواند آسیب جدی به چشم ها وارد کرده و حتی منجر به از دست دادن بینایی شود.

آیا استفاده همزمان از عینک و لنز مضر است؟

شاید استفاده همزمان از عینک و لنزهای تماسی غیر منطقی به نظر برسد. با این حال، این سوالی است که بسیاری از مردم در مورد آن از ما می پرسند. به طور خیلی کوتاه می توان گفت خیر، استفاده همزمان عینک و لنز تماسی عوارض خاصی ندارد.

بسیاری از مردم این کار را انجام می دهند زیرا می تواند به برطرف سازی مشکلات بینایی آن ها کمک کند. به عنوان مثال بیایید برخی از شرایطی که باعث می شود از عینک و لنز به طور همزمان استفاده کنیم را بررسی نماییم.

به عنوان مثال استفاده از لنز طبی کمک می کند تا شما اشیاء دور دست را بهتر ببینید. در حالی که یک عینک مناسب می تواند به طور همزمان برای مطالعه استفاده شود. همچنین ممکن است فردی که از لنز رنگی برای زیبایی استفاده کرده است، از عینک برای دید بهتر استفاده نماید.

استفاده از لنز چشم خوبه ؟

استفاده از لنز چشم خوبه؟

در نهایت آیا لنز به چشم آسیب می رساند؟ لنزهای تماسی یک گزینه لنز اصلاحی محبوب هستند که می‌توانند بینایی را بهبود بخشند و راحتی را فراهم کنند، اما می‌توانند عوارض متعددی نیز داشته باشند. برخی از این عوارض عبارتند از عفونت چشم، زخم قرنیه، خشکی چشم و حتی در موارد نادر کوری. مراقبت و اقدامات بهداشتی مناسب، مانند برنامه‌های منظم تمیز کردن و تعویض، می‌تواند به کاهش خطر این عوارض کمک کند. به عنوان یک کاربر لنزهای چشمی، مهم است که از خطرات احتمالی آگاه باشید و در صورت بروز هر گونه علائم یا مشکل به دنبال مراقبت‌های پزشکی مربوطه بگردید.

منبع: +

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • هر چند وقت یکبار باید لنزهای تماسی خود را تعویض کنیم؟
  شما باید برنامه تعویض توصیه شده توسط چشم پزشک یا سازنده لنز را دنبال کنید. اکثر لنزها بسته به نوع لنز باید به صورت روزانه، دو هفته‌ای، ماهانه یا سه ماهه تعویض شوند.
 • آیا می توانم با لنزهای چشمی خود شنا کنم، دوش بگیرم یا بخوابم؟
  شنا یا دوش گرفتن با لنز توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال عفونت یا سایر عوارض را افزایش می‌دهد. خوابیدن با لنز نیز می‌تواند منجر به خشکی چشم یا مشکلات دیگر شود. بهتر است قبل از انجام این فعالیت‌ها لنزهای خود را حذف کنید.
 • اگر هنگام استفاده از لنزهای تماسی احساس ناراحتی یا علائم ناخوشایندی کردم، چه کاری باید انجام دهم؟
  اگر در حین استفاده از لنزهای تماسی احساس ناراحتی، قرمزی یا علائم دیگر کردید، فورا آنها را بردارید و با چشم پزشک خود مشورت کنید. اینها می‌توانند نشانه‌های عفونت یا سایر عارضه‌هایی باشند که نیاز به درمان سریع برای جلوگیری از آسیب بیشتر به چشم شما دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *