پیشگیری و درمان آب مروارید با روشی کاملا غیر تهاجمی5/5 - (1 امتیاز)

یکی از شایع‌ترین بیماری های چشمی که با افزایش سن گریبانگیر اکثر ما را می‌شود، آب مروارید یا کاتاراکت Cataracts است. این بیماری بسیار شایع است و به احتمال خیلی زیاد ممکن است در بین اطرافیان خود دیده باشید. چقدر با این بیماری آشنا هستید؟ از علائم آن با خبر هستید؟ نگران این هستید که با افزایش سن چشم هایتان آب مروارید بیاورد؟ با دانستن علائم بیماری کاتاراکت و شیوهای درمانی می توانید از این بیماری جلوگیری کنید.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید که با نام علمی کاتاراکت Cataracts شناخته می شود نوعی بیماری شایع چشمی در افراد کهنسال می باشد. عدسی جزئی محدب از ساختار چشم است که در کنار قرنیه، وظیفه شکستن پرتوهای نور و متمرکز کردن آن بر روی شبکیه را دارد. عدسی یا همان لنز چشمان ما در حالت عادی کاملاً شفاف می باشد. متاسفانه با افزایش سن، رفته رفته عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و رو به کدر شدن می‌رود. به تیره و کدر شدن عدسی چشم آب مروارید یا کاتاراکت می گویند.

افرادی که دچار آب مروارید می شوند دنیا را از پشت شیشه ای یخ زده یا مه آلود تماشا می کنند. کاتاراکت به آرامی پیشرفت می کند و اگر به موقع درمان نشود موجب اختلال در بینایی می شود. آب مروارید می‌تواند در یک چشم و یا هر دو چشم به وجود آید.

علائم آب مروارید چیست؟

علائم آب مروارید کدام است؟

علائم این عارضه کم کم ظاهر می شود. ممکن است ابتدا قسمت کوچکی از لنز چشم درگیر شود و شما تاری دید جزئی داشته باشید و حتی گاهی متوجه این تاری هم نشوید اما با پیشرفت بیماری قسمت های بیشتری از عدسی درگیر می شود. با مشاهده هر یک از علائم سریع تر به چشم پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

مهمترین علائم کاتاراکت شامل موارد زیر است:

 • دید تیره، تاریک و مه آلود
 • کاهش دید شبانه
 • نیاز به نور بیشتر برای انجام کارها مخصوصا مطالعه
 • حساسیت چشم به نور و تابش خیره کننده
 • دیدن هاله ای در اطراف نور
 • افزایش شماره عینک
 • دید دوربینی در یک چشم
 • محو شدن رنگ ها
 • ایجاد نزدیک بینی در افراد مسن

علت آب مروارید چشم

علت های مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد آب مروارید در چشم می شود. برخی از رایج ترین علت های این بیماری موارد زیر هستند:

 • افزایش سن: افزایش سن شایع ترین دلیل آب‌مروارید است. با افزایش سن عدسی یا همان لنز چشم سفت می شود و شفافت خود را از دست می دهد.
 • به دلیل بیماری های ثانویه: دلیل بعدی آب مروارید عوارض بیماری های مختلف است. در پی برخی بیماری ها مانند دیابت، جراحی چشم و یا مصرف برخی داروها مانند استروئیدها ممکن است دچار آب مروارید شوید.
 • ضربه شدید به چشم: هر نوع ضربه و یا جراحت به چشم ممکن است باعث ایجاد آب مروارید شود. ضربه توپ، سوختگی، مواد شیمیایی و … همگی عواملی هستند که می توانند بلافاصله یا در طی زمان باعث به وجود آمدن کاتاراکت شوند.
 • تابش نور و اشعه مضر: اشعه ماوراء بنفش خورشید و نورهای آبی نمایشگرهای دیجیتال، آسیب های خیلی جدی‌ای را به چشم وارد می‌کنند. خطر ابتلا به این بیماری در افرادی که مدت طولانی ای در معرض نور آفتاب یا مانیتور موبایل و کامپیوتر هستند بسیار بیشتر است. در برخی موارد نیز آب مروارید بیماری جانبی ناشی از پرتودرمانی نیز می باشد.

آب مروارید در جوانی؛ ممکن یا غیر ممکن؟!

متاسفانه برخی از افراد در جوانی مبتلا به این بیماری می‌شوند. نوشیدن الکل زیاد، استفاده از کورتون ها، ابتلا به دیابت و برخورد ضربه شدید به چشم، علت های شایع ایجاد آب مروارید در سنین جوانی است. فکر نکنید که تنها افراد مسن دچار آب مروارید می شوند اگر علائم کاتاراکت را در خود مشاهده کردید بدون معطلی به پزشک مراجعه کنید. پزشک متناسب با پیشرفت بیماری از روش های مختلف و مورد نیاز همان شرایط، برای درمان استفاده می کند.

پیشگیری و درمان

روش های درمان آب مروارید

 آب مروارید را می توان به روش های مختلف درمان کرد. برخی از این شیوه های درمانی تهاجمی است و برخی دیگر غیر تهاجمی می باشد. این راهکارهای درمانی شامل موارد زیر می شود:

1. درمان با عمل جراحی

استفاده از شیوه جراحی یکی از روش های تهاجمی برای درمان آب مروارید می باشد. در این روش عدسی کدر با یک عدسی مصنوعی شفاف جایگزین می شود. جراحی آب مروارید سرپایی است و با بی حسی موضعی انجام می شود. این عمل تنها 10 الی 15 دقیقه زمان نیاز دارد. پس از عمل به مدت 8 روز باید مراقب چشم های خود باشید تا دچار عفونت و خونریزی نشود.

2. درمان بدون عمل جراحی

در صورتی که خیلی زود به پزشک مراجعه کنید می توانید از روش های غیر تهاجمی برای درمان آب مروارید استفاده کنید. استفاده از عینک بلوکنترل می تواند تا حدودی علائم آب مروارید را کاهش دهد. اگر آب مروارید شما بسیار خفیف باشد می توانید با افزایش نور محیط مشکل تاری دید را رفع کنید. به یاد داشته باشید که روش های گفته شده درمان های موقت هستند تا زمانی که پزشک تشخیص دهد می تواند عمل کند. عمل جراحی قطعی ترین روش درمان است.

پیشگیری با چند راهکار ساده

با انجام کارهای زیر می توانید از بیماری آب مروارید جلوگیری کنید:

 • معاینه منظم چشم ها
 • ترک سیگار
 • درمان یا کنترل بیماری هایی که ممکن است باعث آب مروارید شود مانند دیابت
 • رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات رنگی
 • استفاده از منابع آنتی اکسیدان و مصرف ویتامین های E و C
 • کاهش مصرف الکل
 • استفاده از عینک آفتابی: استفاده از عینک آفتابی مانع آسیب زدن اشعه ماوراء بنفش UV خورشید به چشم ها و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به آب مروارید می شود.

جمع بندی

دلایل بروز بیماری آب مروارید را شناختیم و راه های پیشگیری و درمان آن را نیز باهم مرور کردیم. شناخت علائم بیماری و دلایل ایجاد این بیماری به ما کمک می کند تا بتوانیم کاملا آگاهانه به پیشگیری از بروز آن بپردازیم. وقتی می توان با رعایت نکات ساده و استفاده از عینک آفتابی و عینک محافظ نور آبی مانیتور (بلوکنترل) خیلی خوب و درست مراقب چشم های خود باشیم چرا خود را به دردسر بیاندازیم و درگیر این بیماری شویم!

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *