انواع روش‌ تست عینک بلوکات5/5 - (2 امتیاز)

امروزه یکی از شناخته شده ترین محصولاتی که تقریباً اکثرِ مردم مخصوصاً جوانان با آن آشنا هستند عینک بلوکات است. از آن جایی هم که همگیِ ما روزانه ساعاتِ زیادی را با کامپیوتر و موبایلِ خود درگیر هستیم، اورجینال بودنِ محصولی که خریداری می‌کنیم، بسیار مهم است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، تمامیِ روش هایی تست عینک بلوکات را به شما آموزش دهیم. همچنین دیگر محصولاتی که از عدسی عینک بلوکات به مراتب بهتر هستند را نیز به شما معرفی کرده ایم. پس اگر علاقه دارید تا جامع ترین اطلاعات را بدست آورید و آگاه تر از دیگران باشید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله emiroptic را همراهی کنید.

تست عینک بلوکات

اصلاً بلوکات چیست؟

بلوکات محصولی است که برای کسانی که چشمانشان به نور حساس است. گاهاً از خشکی چشم رنج می‌برند و یا اینکه دچارِ آب مروارید شده اند.
اما برای کسانی که ساعات زیادی را با کامپیوتر و موبایلِ خود درگیرند و یا اینکه چندین ساعت در روز به بازی های کامپیوتری مثلِXbox و PS4 مشغولند اصلاً جوابگو نیست! بلوکات تنها بخشِ محدودی از امواجِ پر انرژی را فیلتر می‌کند، نه همه‌ی آنها را!
تمرکزِ اصلیِ این عدسی عمدتاً بر رویِ فیلتر کردنِ نورهای بنفشِ بین 400 تا 420 نانومتر است. نورهایی که حجمِ خیلی زیادی از آنها دائماً توسطِ خورشید و لامپ های LED محیطِ اطرافمان به چشمانِ ما برخورد می‌کنند. پس اگر حس می‌کنید که چشمانِ حساسی دارید و اذیت می‌شوید، عدسی عینک بلوکات مناسبِ شما است.
ولی
اگر بخاطرِ کارِ زیاد با کامپیوتر و موبایل یا بازیِ Xbox PS4 چشمانتان اذیت است، راه حلِ شما عدسی بلوکنترل است.
زیرا عدسی بلوکات تابش نمایشگرها را به خوبی فیلتر نمی‌کند و اصلاً جوابگو نخواهد بود. مگر در مواردِ خاصی که چشمانِ شخص، حساسیتِ خیلی کمی داشته باشد و میزان خستگیِ چشمانش آنچنان زیاد نباشد.
اما عدسی بلوکنترل به خوبی فیلتر می‌کند! آن هم چه فیلتری.
باید خودتان تست کنید تا متوجه این موضوع شوید.

اما نه همه‌ی بلوکنترل ها !!! خیلی از آنها بی‌کیفیت هستند.

اگر علاقه دارید تا مطالب جامع تری از بلوکنترل یاد بگیرید، حتما روی لینک صفحه آن کلیک کنید.

انواع روش تست عینک بلوکات

در این بخش قصد داریم تا چندین روش تست عینک بلوکات که در بین مردم مرسوم است را به طورِ کامل توضیح دهیم. بعد از خواندنِ این بخش شما به راحتی می‌توانید انواع عدسی ها را تست کنید و دیگر نزدیکانتان نیز آموزش دهید. بعضی از این روش ها بسیار خوب و موثر هستند ولی برخی از آنها کاملاً بی معنی و غیرِ حرفه ای هستند که متاسفانه در بین مردم مرسوم شده است و در Google نیز به دفعاتِ زیادی سرچ می‌شود. پس ما نیز آنها را برای شما تفسیر کرده ایم تا خودتان بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید.

تست عینک بلوکات با لیزر

تست عینک بلوکات با لیزر

سریعترین راهِ تست عینک بلوکات، استفاده از لیزر است. آن هم لیزری که تابشِ آن در محدوده زیرِ 420 نانومتر باشد. اگر محدوده تابشیِ آن بیشتر از 420 باشد از عدسی عبور می‌کند و شما نمی‌توانید بلوکات بودنِ عدسی را تست کنید. زیرا عدسی های بلوکات تنها نورهایی با طول موجِ کمتر از 420 نانومتر را از خود عبور نمی‌دهند. مابقی نورهای بعد از 420 نانومتر، از عدسی بلوکات عبور می‌کنند. پس حتماً به برچسبِ مشخصاتِ رویِ لیزر توجه کنید.

اطلاعاتی که روی آن نوشته شده را خیلی با دقت بررسی کنید. باید بفهمیم که طولِ موجِ تابشیِ این لیزر چقدر است. به دنبالِ واژه WaveLength به معنیِ طولِ موج بگردید. عددی که روبرویِ آن نوشته شده است جوابِ اصلیِ ما است. حتما باید بینِ 400 تا 420 باشد.

تست عینک بلوکات با لیزر

همانطور که در تصویر مشخص است، لیزری که ما برای انجامِ تست عینک بلوکات انتخابش کردیم، نورهای تا طولِ موجِ 405 تا 415 نانومتر را از خود ساطع می‌کند نه بیشتر! پس برای انجامِ آزمایش مناسب است. البته اگر تا 420 نانومتر را از خود ساطع می‌کرد خیلی بهتر بود ولی همین نیز کافیست. توجه داشته باشید که این نورِ لیزر، پُر انرژی ترین قسمتِ نورِ مرئی است که اصابتِ آن با چشم بسیار بسیار خطرناک است. پس خیلی خیلی مواظب باشید تا از هیچ سطحی به سمتِ چشمانتان بازتاب نشود و شما نیز تحتِ هیچ شرایطی آن را به سمتِ چشمِ نزدیکانتان نتابانید. زیرا آسیب های جبران ناپذیری بر چشم وارد می‌کند که نتیجه آن فقط یک عمر پشیمانی و افسوس است.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

آموزش تست عدسی بلوکات اصل با لیزر

حال وقتی این لیزر را بر رویِ سطحِ عدسی بلوکات بتابانیم، خواهیم دید که تقریباً هیچ نوری از عدسی عینک بلوکات عبور نمی‌کند. زیرا ویژگی اصلیِ عدسی بلوکات این است که تا حدِ توان، نورهای تا طولِ موجِ 420 نانومتر را از خود عبور ندهد. یا اگر عبور می‌دهد کمتر از %5 باشد. پس وقتی این لیزر به عدسی تابانده شود، %95 درصدِ آن بازتاب می‌شود و تنها ذره ای از آن عبور می‌کند. این اتفاق نشان دهنده آن است که این عدسی بلوکات است. در صورتی که یک عدسی آنتی رفلکس اصلاً همچین ویژگی ای را ندارد و نورِ لیزر کاملاً از آن عبور می‌کند.


تشخیص بلوکات اصل

تشخیص از روی پاکت عدسی

یکی دیگر از روش های تست عینک بلوکات، پاکت آن عدسی است. توجه داشته باشید که تمامی مشخصات و پوشش های به کار رفته در آن عدسی، معمولا بر روی پاکت آن نوشته شده است. فرقی نمی‌کند که بلوکات باشد یا آنتی رفلکس و یا بلوکنترل. پس حتما در هنگام خرید توجه داشته باشید که در کنار سفارشتان، پاکت عدسی را نیز از عینک ساز خود تحویل بگیرید. در این صورت کاملا مشخص می‌شود که چه عدسی ای را برای شما تراش داده اند و خیالتان از این بابت کاملا راحت خواهد بود.

تست عینک بلوکات با لیزر

مشخصات روی پاکت را بخوانید

به پاکت عدسی خوب دقت کنید. برای تشخیص یا تست بلوکات بودن یک عدسی، معمولا چندین واژه را می‌توانید بر روی پاکت جستجو کنید. واژه هایی مثل UV420 و یا Blue Cut و یا Blue block. هرکدام از این کلمات را اگر بر روی پاکت عدسی مشاهده کردید بدانید که آن عدسی بلوکات است.


تشخیص از روی رنگ پوشش عدسی

یکی دیگر از روش های تشخیص و تست بلوکات، رنگ بازتاب نور از سطح عدسی است. این رنگ ترکیبی از سبز و بنفش است. در صورتی که عدسی های بلوکنترل رنگ پوشش آن آبی بنفش است. به همین خاطر به راحتی می‌توانید از روی رنگ پوشش روی عدسی، بلوکات یا بلوکنترل بودن آن را تشخیص دهید. اما توجه داشته باشید که از روی رنگ پوشش عدسی نمی‌توانید بلوکات بودن یا آنتی رفلکس بودن عدسی را تشخیص دهید.

تفاوت بلوکات و آنتی رفلکس

آنتی رفلکس و بلوکات رنگ پوشش مشابه دارند

مشکل اصلی اینجاست که بازتاب نور از سطح عدسی آنتی رفلکس و بلوکات خیلی شبیه به هم هستند و شما اصلا از روی ظاهر عدسی قادر به تشخیص آن نخواهید بود. اگر به تصویر بالا توجه نمایید کاملا این موضوع را متوجه خواهید شد که تشخیص بسیار سخت است. در اینصورت باید یا از روی پاکت عدسی و یا بوسیله لیزر، بلوکات بودن یا نبودن آن عدسی را تست کنید.


تست عینک بلوکات با گوشی

یکی از عجیب ترین موضوعاتی که تابحال شنیده ایم، تست بلوکات با گوشی موبایل است. هیچ روشی برای این کار وجود ندارد و شما اصلا نمی‌توانید بلوکات بودن یک عدسی را با گوشی موبایل تست کنید. درست است که در عدسی های آفتابی می‌توانید پُلاریزه بودن آن را تشخیص دهید ولی با گوشی موبایل اصلا نمی‌توان بلوکات را تشخیص داد.


از کجا بلوکات اصل بخرم؟

اینجا یعنی امیر اپتیک، اصلی ترین مرجع عدسی های بلوکات و بلوکنترل در ایران است. تمامی محصولات این نمایندگی اورجینال هستند و از طرفی هر برندی به فروش نمی‌رسد، فقط محصولات مرغوب و باکیفیتی که رضایت مشتری با خود به همراه دارند. پس از بابت خرید از این مرکز اصلا نگران نباشید. ابتدا عدسی مورد نظر خود را انتخاب کنید و بعد از آن از صفحه خرید عینک طبی فریم مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

مشاوره رایگان دریافت کنید

کشاورین و پشتیبان های ما همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب آماده اند تا کاملا رایگان به شما مشاوره دهند و هرگونه ابهام در انتخاب نوع عدسی و فریم عینک شما را برطرف نمایند. پس کافی است همین الان از طریق راه های ارتباطی زیر به ما پیام دهید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

متخصصین ما به طور جامع و با لبی خندان، به تمامیِ پرسش‌های شما پاسخ خواهند داد و در نهایت بهترین محصول را که دقیقاً مناسبِ خودتان است، تقدیمتان خواهند کرد.

خدمت رسانی به شما هم وطنانِ عزیز، افتخارِ ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *