خطرات نور آبی برای چشم چیست ؟4.2/5 - (6 امتیاز)

انواع‌ موبایل های پیشرفته، تلویزیون های نسل جدید و مانیتور کامپیوتر ها، نور آبی و بنفش زیادی را از خود ساطع می کنند. این نور ‌انرژی بالایی دارند و به چشم آسیب های جدی و خطرناکی وارد می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی هم که همه ما به واسطه شغل و یا سرگرمی ای که داریم به نوعی با نمایشگر های دیجیتال درگیر هستیم. در این مقاله به طور کامل‌ توضیح خواهیم داد که خطرات نور آبی برای چشم شامل چه‌ مواردی می شوند و چگونه باید از آن ها پیشگیری ‌کنیم. با عینک امیر همراه باشید.

نور آبی ضرر دارد

نور آبی واقعا ضرر دارد؟

بله به شدت ضرر دارد! هم نور آبی و هم نور بنفش برای چشم‌ مضر هستند، زیرا این نور ها پر‌ انرژی ترین قسمت نور مرئی هستند و تابش طولانی مدت آن ها به چشم آسیب های خیلی شدیدی را به چشم ها وارد می کند. باید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید و استفاده خود را از مانیتور های پیشرفته کنترل کرده و از چشمان خود و فرزندانتان محافظت کنید.

آسیب نور آبی

آسیب ها و خطرات نور آبی چیست؟

به طور خلاصه خطرات نور آبی برای چشم مسئله ای است که بیشتر افراد امروزه با آن درگیر هستند. به طور خلاصه این موارد عبارتند از :‌

 • صدمه به شبکیه چشم
 • افزایش خطر ابتلا به آب مروارید
 • خشکی و خستگی چشم
 • سردرد و بی خوابی

اصلی ترین خطرات و آسیب های نور آبی و بنفش صدمه شدید به شبکیه چشم‌ است و در برخی موارد به بروز آب مروارید منجر خواهد شد. همه ما نیز می‌دانیم که این بیماری ها جبران ناپذیر هستند و  هزینه های گزافی را باید برابهبودی آن ها بپردازید.

ابتدایی ترین آسیب های نور آبی نیز مواردی مثل خشکی چشم، خستگی، سردرد و بی خوابی است. بسیاری از شما شب ها قبل از خواب به صفحه ‌موبایل خود خیره می شوید و یا در محیط تاریک اتاق دائما صفحه مانیتور یا تلویزیون را تماشا می کنید که در واقع نور های آبی موجب بی خوابی شما می شوند.

در این شرایط ممکن است شما دیر تر به خواب بروید و یا تایم خوابتان به مروز زمان تغییر کند و از طرفی خشکی چشم‌ و سردرد نیز رفته رفته به سراغتان می‌آید که عمومی ترین و رایج ترین آسیب های نور آبی می باشد.

در این شرایط باید با راهکار هایی که در ادامه در اختیارتان قرار می‌ دهیم از این آسیب ‌ها جلوگیری کنید.

راه جلوگیری آسیب نور آبی

سه راه‌ اصلی جلوگیری از آسیب نور آبی

سه مورد از اصلی ‌ترین راه ‌هایی که می‌توانید بوسیله آنها از آسیب نور آبی به چشمانتان جلوگیری کنید را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.
آخرین راه حل، بهترین راه حل برای شما است.

ساعت استفاده از مانیتور

کنترل ساعات استفاده از مانیتور

اولین کاری که باید انجام دهید، کنترل ساعات استفاده از سیستم است. خوشبختانه یکی از ویژگی های مهم در موبایل‌ ها این است که به شما نشان می ‌دهد روزانه چند ساعت از گوشی خود استفاده کرده ‌اید و یا این که بیشتر با چه اپلیکیشن‌ هایی مشغول به کار بوده ‌اید.

خودتان نیز می ‌توانید به این موضوع توجه داشته باشید که پس از 20 دقیقه خیره بودن به صفحه مانیتور کامپیوتر، به اندازه 20 ثانیه به نقطه ای در 6 متر دورتر از خودتان نگاه کنید. یا اینکه هر یک ساعت کار، ۲ تا ۳ دقیقه به چشم ‌هایتان استراحت بدهید.

مانیتور کامپیوتر پیشرفته

استفاده از مانیتور های پیشرفته

این روش نیز تاثیر زیادی در محافظت از چشمانتان و کاهش خطرات نور آبی دارد.. زیرا همانطور که می‌دانید مانیتور های امروزی در بازار، تابش نور خیلی زیادی دارند و آسیب جدی به چشم می‌زنند.

در این بین، مانیتور های پیشرفته ‌تری نیز با تکنولوژی ‌های جدید تری تولید شده اند که لایت کنترل ‌های قدرتمندی دارند و نور های آبی و بنفش ساطع شده را خودشان کنترل می‌کنند و دیگر نیازی به استفاده از نرم افزارهای جانبی نیست.

طبیعتاً این مانیتور های نسل جدید به دلیل تکنولوژی ای که دارند، بسیار گران تر از مانیتورهای معمولی هستند. این مانیتور ها برای افرادی مناسب است که این هزینه ها برایشان دشوار نیست و توان پرداخت آن را دارند. ولی متاسفانه بسیاری از عموم مردم نمی ‌توانند از عهده خرید این مانیتور ها بر بیایند.

به همین خاطر، راه حل سومی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، بهترین گزینه برای عموم مردم است.

عینک بلوکنترل

استفاده از عینک بلوکنترل

آسان ‌ترین راه و بهترین راه برای محافظت از چشم در برابر نور های آبی و بنفش نمایشگرهای دیجیتال، استفاده از عدسی بلوکنترل برای عینک است. که تحت عنوان عینک کامپیوتر هم معرفی می ‌شوند.

وظیفه اصلی عدسی بلوکنترل این است که نورهای آبی ساطع شده از نمایشگرها را به میزان مورد نیاز و موثری فیلتر کند تا میزان خستگی چشم به طور محسوسی پایین آید.

در واقع این عدسی مقداری از نور را عبور می ‌دهد که برای چشم مضر نیست و آن درصدی که برای چشم مضر است را اصلا از خود عبور نخواهد داد.

تاثیر بلوکنترل

بلوکنترل برای کنترل نور آبی واقعاً موثر است؟

بله، ولی نه تمامی آن ها.

متاسفانه برخی از محصولات در بازار هستند که تحت عنوان عینک مخصوص کامپیوتر به فروش می ‌رسند، اما عدسی آنها بلوکات است. در صورتی که این عدسی اصلا برای کامپیوتر های امروزی مناسب نیست و کاملا قدیمی شده است.

در گذشته که تکنولوژی مانیتور ها ضعیف ‌تر بود عدسی‌ های بلوکات که نسل اول این محصولات بودند، جوابدهی خوبی داشتند. اما امروزه نسل های بالاتری از این محصولات وارد بازار شده اند و باید از عدسی‌ های بلوکنترل استفاده کنید.

تفاوت بلوکات بلوکنترل

تفاوت بلوکات و بلوکنترل چیست؟

این موضوع را به طور کامل در مقاله تفاوت بلوکات و بلوکنترل برای شما توضیح داده ایم. فقط بدانید که قطعاً باید بلوکنترل را انتخاب کنید، نه بلوکات. زیرا بلوکات نسل قدیمی است و جوابگوی ساعت استفاده بالا از کامپیوتر نیست.

اما متاسفانه عموم مردم با واژه بلوکات آشنا هستند و به اشتباه عینک‌ های بلوکات را خریداری می ‌کنند و پول خود را به معنای واقعی هدر می ‌دهند. خیلی از فروشندگان این محصولات هم علم کافی درباره تفاوت این دو ندارند و به اشتباه مشتریان خود را گمراه می‌کنند.

بلوکات نسل قدیمی است و جوابگوی ساعت استفاده بالا از کامپیوتر نیست.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

خرید بلوکنترل اورجینال

از کجا محصول اورجینال بخرم؟

شما می ‌توانید از همین فروشگاه، با ضمانت اصالت و بازگشت کالا، محصولات اورجینال و مطمئن را خریداری کنید.

در اینجا فقط محصولاتی فروخته می‌شود که رضایت مشتری بالایی را از افراد متعدد کسب کرده باشند. کیفیت آنها توسط صد ها مشتری تست شده ‌باشد و فیدبک های مثبت و قابل قبولی از آن ها دریافت کرده باشیم.

پس اگر محصولی را از جای دیگر شناخته بودید ولی در سبد محصول ما آن را پیدا نکردید، بدانید که آن برند مورد تایید ما نیست!

برای مشاهده آرشیو عینک طبی های این فروشگاه نیز بر روی لینک عینک طبی کلیک کنید.

مشاوره رایگان خرید بلوکنترل

مشاوره رایگان دریافت کنید

همین الان با ما در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید. ما در امیر اپتیک آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما هستیم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • نور آبی چه تاثیری بر چشم‌ها دارد؟
  تابش بیش از حد و طولانی مدت نور آبی به چشم، سبب بروز مشکلاتی مثل خشکی غیر طبیعی چشم، سردرد و خستگی زودرس در چشم، آسیب شدید به سلول های حساس به نور شبکیه و بهم ریختن نظم و ساعات خواب و بیداری و اختلال در هورمون ملاتونین می‌شود.
 • چگونه می‌توان از اثرات مضر نور آبی بر چشم‌ها محافظت کرد؟
  بهترین راهکارهایی که می‌توانید برای محافظت از آسیب نور آبی انجام دهید را در همین مقاله به طور کامل به شما معرفی نموده ایم. حتما آنها را با دقت مطالعه نمایید.
 • آیا همه نورهای آبی برای چشم مضر است؟
  خیر اینطور نیست. تنها بخشی از آنها که انرژی بسیار زیادی دارند مضر هستند. البته اگر میزان تابش آنها به چشم طولانی نباشد، مشکلی پیش نخواهد آمد. این موضوع بیشتر برای کسانی صادق است که به واسطه فعالیت خود، زمان خیلی زیادی را در معرض تابش این نورها هستند. چه در محیط های پر نور، چه در هنگام کار طولانی مدت با موبایل و کامپیوتر.
 • ایا نور آبی می تواند چشم را ضعیف کند؟
  درباره این موضوع نمی‍توان دقیق نظر داد. اما به طور قطع می‌توان گفت که تابش بیش از حد این نورها، به دیگر اعضای چشم، آسیب جدی وارد خواهد کرد. پس برای سلامت عمومی چشم هم که شده، باید در مقابل آسیب این نورها، از چشم محافظت لازم را انجام داد تا مشکلات و بیماری های جدی تری برای چشم ما رخ ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *