مقایسه اثرات منفی نمایشگرهای LCD, LED, retina, IPS برای چشم4.7/5 - (4 امتیاز)

در این مقاله اثرات منفی نمایشگرهای LCD, LED, retina, IPS برای چشم را بررسی و مقایسه نموده ایم. امروزه صفحه‌ نمایشگرهای متعددی با تکنولوژی متفاوت در بازار موجود هستند. و طبیعتا تمامی افراد ترجیح می‌دهند تا نمایشگری را تهیه کنند که کم‌ترین ضرر را برای چشم آن‌ها داشته باشد. با توجه به این موضوع، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به مقایسه اثرات منفی محبوب‌ترین نمایشگرها برای چشم بپردازیم. با عینک امیر همراه باشید.

مقایسه نمایشگرها و تاثیر بر چشم

صفحه نمایش LCD

نمایشگرهای LCD را می‌توان اولین گام در رسیدن به تکنولوژی‌های امروزی در حوزه صفحه‌های نمایش دانست. ال‌سی‌دی‌ها نوعی از نمایشگر هستند که از کریستال مایع استفاده کرده و به‌نسبت نسل قبلی خود یعنی مانیتورهای CRT، می‌توانند تصاویر بسیار بهتری را تولید کنند. سی‌آرتی‌ها نوعی کاتود نوری بودند. که نه‌تنها ضرر زیادی برای چشم‌ها داشتند، بلکه ضخامت آن‌ها نیز بسیار زیاد بود. امروزه مانند بسیاری از تکنولوژی‌ها دیگر، دوران LCDها نیز رو به پایان بوده در حال حذف شدن هستند. با این حال، هنوز هم در بسیاری از موقعیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مضرات نمایشگر ال سی دی

اثرات منفی نمایشگرهای LCD برای چشم

متاسفانه در بین نمایشگرها، مانیتورهای LCD بیشترین ضرر را به چشم‌ها می‌رسانند. تحقیقات نشان می‌دهند که نمایشگرهای LCD می‌توانند به میزان زیادی امکان بروز اختلالاتی مانند میگرن را افزایش داده و پیشنهاد می‌کنیم تا افرادی که دچار این مشکل هستند، به هیچ عنوان از این نوع نمایشگرها استفاده نکنند. همچنین خیره شدن طولانی مدت به صفحات LCD، نه‌تنها باعث خستگی و آسیب چشم‌های بزرگسالان می‌شود، بلکه آسیب‌هایی جدی را نیز می‌تواند به چشمان کودکان وارد کند؛ چرا که چشمان ایشان در حال رشد بوده و تابش‌های نمایشگر LCD اثر منفی زیادی روی این موضوع خواهند گذاشت. مراقب باشید که این نوع صفحه نمایشگرها میزان بسیار زیادی از نور آبی را ساطع کرده که تاثیر مخربی روی قدرت بینایی، عملکرد مغز، کیفیت خواب و… خواهد گذاشت.

صفحه نمایش LED

مرسوم شدن صفحه نمایش‌های LED را می‌توان اولین انقلاب در حوزه نمایشگرها دانست. نمایشگرهای LED در واقع صفحاتی تخت هستند که دیودهای مختلفی روی آن‌ها قرار گرفته و این دیودها با ساطع کردن نور، سبب می‌شوند تا تصویر نهایی تشکیل شود. تصویرهایی که توسط مانیتورهای LED تولید می‌شوند، از روشنایی و وضوح خوبی برخوردار بوده و در عین حال، قیمت چندان زیادی نیز ندارند؛ همین امر سبب می‌شود تا بسیاری از افراد این نوع نمایشگر را به باقی انواع نمایشگرها ترجیح دهند.

اثرات منفی نمایشگرها LED برای چشم

اثرات منفی نمایشگرهای LED برای چشم

با توجه به فراگیر بودن این نوع از صفحه‌های نمایش، تحقیقات زیادی نیز روی تاثیر آن‌ها بر چشم‌ها انجام شده‌ است. نتیجه نهایی اغلب تحقیقات، نشان می‌دهد که مضرات نمایشگرهای LED برای چشم، در دو فاکتور شدت روشنایی و تابش نور آبی خلاصه می‌شوند. سعی کنید تا شدت روشنی صفحه نمایش را هماهنگ با محیط تنظیم کنید؛ بدین معنا که اگر محیط پرنوری داشتید، روشنی صفحه‌ها را افزایش و اگر محیط کم‌نور بود، روشنی صفحه نمایش را کاهش دهید.

صفحه نمایش IPS

عبارت IPS، در واقع مخفف شده کلمه in-plane switching بوده که به معنای جابجایی در صفحه است. نمایشگرهای IPS از کریستال‌های مایعی تشکیل شده‌اند که بین دو صفحه‌ شیشه‌ای قرار گرفته و سبب می‌شوند تا رنگ‌های عمیق و واضحی تولید شوند. جالب است بدانید که این کریستال‌ها می‌توانند در راستای افقی جابجای شده و این امر، سبب می‌شود تا کیفیت زاویه دید افزایش چشم‌گیری داشته باشد. با توجه به کیفیت بالای تصویر، این نوع مانیتورها برای گرافیست‌ها، تدوینگران ویدیو، عکاسان و… بسیار مناسب هستند.

نمایشگر IPS برای چشم خوبه؟

اثرات منفی نمایشگرهای IPS برای چشم

در کنار عمق رنگ بالا و کیفیت تصویر بی‌نظیری که این نمایشگرها فراهم می‌کنند، طبیعتا ضررهای را نیز برای چشم افراد در پی خواهند داشت؛ البته در مقایسه با بسیاری از انواع صفحه‌های نمایش، این مضرات بسیار کم‌تر هستند.

اغلب نمایشگرهای IPS خوشبختانه نور آبی کمی را تولید کرده و به همین دلیل، ضرر کم‌تری نیز برای چشم‌ها دارند. نورهای آبی به عنوان اصلی‌ترین عامل در خستگی و ضعیف شدن چشم شناخته می‌شوند و امروزه یکی از معیارهای مهم برای سنجش کیفیت نمایشگر، کم بودن میزان تولید نور آبی است. البته توجه داشته باشید که نمایشگرهای IPS، نمی‌توانند میزان تولید این نور را به صفر رسانده و هنوز هم می‌توانند آسیب‌زا باشند.

صفحه نمایش Retina

نمایشگرهای retina در واقع ابدا شرکت اپل بودند و اساس آن‌ها، بر این مبنا شکل گرفته بود که چشم انسان به هیچ عنوان نمی‌تواند پیکسل‌های این نمایشگرها را از هم تشخیص دهد. اگر تراکم پیکسل نمایشگر، ۳۰۰ پیکسل در اینچ یا بیشتر باشد، چشم انسان قادر یه تشخیص پیکسل‌ها نخواهد بود. از سال ۲۰۱۰ به بعد، تمامی محصولات اپل از نمایشگرهای retina استفاده می‌کنند و امروزه بسیاری از کمپانی‌های دیگر نیز تراکم پیکسل نمایشگرهایشان را بیشتر از ۳۰۰ پیکسل در اینچ در نظر می‌گیرند.

تاثیر استفاده از نمایشگر رتینا برای چشم

اثرات منفی نمایشگرهای Retina برای چشم

نمایشگرهای retina با افزایش تعداد پیکسل سبب می‌شوند تا کارهای مانند خواندن پیغام‌ها، بسیار راحت‌تر شده و دیرتر چشم‌ها را خسته کنند. طبق بررسی های انجام شده، افرادی که از این نمایشگرها استفاده می‌کنند، خستگی چشمانشان بسیار کمتر از مابقی نمایشگرها بوده است. این یک اتفاق خیلی خوب است ولی نکته منفی این است که قیمت این نمایشگرها بسیار بالاست و هرکسی قادر به تهیه آنها نیست.

راه‌های جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها

بسیاری از افراد هستند که به دلیل شغل‌شان، مجبور هستند تا روزانه ساعات زیادی را به نمایشگرها خیره باشند. اگر جزو این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا این بخش را به دقت مطالعه کرده تا بتوانید تا حد امکان از این آسیب‌ها جلوگیری کنید.

 • رعایت قانون ۲۰ ۲۰ ۲۰
 • استفاده از مانیتورهای پیشرفته
 • استفاده از عدسی بلوکنترل مخصوص کامپیوتر

تمامی این راهکارها را به طور مفصل در مقاله راه های جلوگیری از ضرر نور آبی برای شما توضیح داده ایم. پیشنهاد می‌کنیم تا حتما آن را مطالعه نمایید.


مطالب پیشنهادی :

۳ راه‌ جلوگیری از آسیب مانیتور به چشم

مضرات استفاده از موبایل برای چشم چیست؟


منابع:

kingtechdisplay

سوالات متداول

 • بهترین نوع صفحه نمایشگر که کمترین ضرر را برای چشم دارد، کدام است؟
  بهترین نوع نمایشگرها Retina کمپانی اپل است ولی اگر قدرت خرید آنها را ندارید با یک هزینه معقول می‌توانید عدسی تخصصی بلوکنترل خریداری کنید تا به خوبی از چشمانتان محافظت کند. داخل وبسایت کامل درباره بلوکنترل به شما توضیح داده ایم.
 • آیا با Light Control مانیتورها می‌توان از آسیب تابش آنها به چشم جلوگیری کرد؟
  بله تا حد مطلوبی می‌توان استفاده کرد. ولی متاسفانه چون نور صفحه معمولاً زرد می‌شود، گرافیست ها و ادیتورها نمی‌توانند از آن استفاده کنند. در این شرایط استفاده از عدسی تخصصی بلوکنترل که داخل وبسایت کاملا آنها را معرفی کرده‌ایم، دوای درد شما عزیزان است. حتما در (بخش عدسی و لنز) مطالب بلوکنترل را مطالعه نمایید.
 • چه نوع صفحه نمایش هایی برای کودکان مناسب تر هستند؟
  درکل باید گفت که اصلا کودکان نباید زمان زیادی را به نمایشگرها خیره شوند و ساعت استفاده آنها شدیداً باید تحت نظر باشد. اما نمایشگرهای Retina از کمپانی Apple در حال حاضر کم ضررترین نوع نمایشگرها به حساب می‌آید.
 • کدام نوع صفحه نمایشگر بیشترین ضرر را برای چشم دارد؟
  نمایشگرهای LCD بیشترین ضرر را برای چشم دارد و سعی کنید تا آنها را کنار بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *