عوارض تجویز نمره نامناسب عینک

عوارض تجویز نمره نامناسب عینک


نمره چشم چیست؟

نمره چشم چیست؟

چشم ما یکی از مهم‌ترین اعضای بدنمان است و سبب بینایی می‌شود، این اندام حیاتی بر اثر عوامل مختلفی ممکن است آسیب ببیند و ضعیف شود که در این صورت فرد با مشکلات بینایی مواجه خواهد شد و نیاز به استفاده از عینک، لنز یا عمل جراحی دارد. پس از اینکه چشم ما با مشکلات بینایی یا عیوب انکساری مواجه می‌شود، برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنیم. پزشک پس از معاینه چشم ما نسخه‌ای را در اختیارمان قرار می‌دهد که این نسخه مشخص کننده نمره چشم ماست و این نمره تعیین می‌کند که چشم ما از چه نوع عینک یا لنزی باید استفاده کند یا اینکه آیا نیاز به عمل جراحی دارد یا خیر. به عبارتی منظور از نمره چشم میزان ضعف بینایی چشم ما یا وجود عیوب انکساری است. به هر میزانی که عدد نمره چشم با صفر فاصله بیشتری داشته باشد، یعنی ضعف بینایی ما بیشتر است و درنتیجه چشم ما به درمان‌های قوی‌تری برای اصلاح بینایی نیاز دارد. بهتر است برای تشخیص نمره چشم و تهیه عینک حتماً به پزشک مراجعه کنید و از پیش خود نسبت به استفاده از عینک اقدام نکنید، چراکه در این صورت چشم ضعیف‌تر شده و فعالیت مغزی افراد نیز با اختلال رو به رو خواهد شد. عوارض تجویز نمره اشتباه عینک، سبب بالا رفتن نمره چشم و ایجاد سردردهای خفیف در افراد می‌شود.

عوارض تجویز نمره عینک نامناسب

عوارض تجویز نمره عینک نامناسب

در صورتی که عینک شما با نمره چشم‌هایتان مطابقت نداشته باشد، باعث خستگی چشم‌ها می‌شود و ممکن است سردردهایی را نیز برای شما به همراه داشته باشد. از جمله نشانه‌هایی که مشخص کننده استفاده از عینک نامناسب است می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سوزش چشم‌ها یا محیط اطراف آن
 • خارش چشم‌ها
 • خشکی چشم و افزایش اشک چشم‌ها
 • دوبینی یا تاری دید
 • سردردهای شدید و مداوم
 • احساس درد در ناحیه گردن، شانه و کمر (به دلیل تغییر دادن حالت بدن برای درست دیدن)
 • اختلال در تمرکز
 • احساس سنگینی پلک‌ها
 • احساس خستگی کاذب

لازم به ذکر است که اهمیت تجویز عینک مناسب و تشخیص نمره درست چشم در کودکان به مراتب بسیار بیشتر از بزرگسالان است؛ چراکه افراد بزرگسال با علائمی که مشاهده می‌کنند و گزارشاتی که به پزشک می‌دهند، مانع از استفاده عینک اشتباه می‌شوند؛ اما متأسفانه در کودکان اصلاً این طور نیست و آن‌ها در صورت داشتن علائم نیز در اکثر اوقات آن را بیان نمی‌کنند، به دلیل اینکه آگاهی کافی از این کار را در اختیار ندارند و در نتیجه ممکن است عواقب جبران ناپذیری برایشان به همراه داشته باشد. بهتر است تا برای انجام معاینات چشمی و تجویز عینک به اپتومتریست‌ها و چشم پزشکان متخصص مراجعه کنید و به سراغ هر مرکزی که اعلام کرده است امور بینایی‌سنجی را انجام می‌دهد نروید تا خیالتان از بابت مشخص شدن صحیح نمره چشمتان و عینکی که استفاده می‌کنید کاملاً راحت باشد. همچنین بهتر است که برای محافظت بیشتر از چشمانتان از عینک موبایل استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانید اپتومتریست کیست به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید.

گاهی اوقات نیز افراد از روی عینک‌هایی که مدت‌ها قبل استفاده می‌کردند، کپی برداری می‌کنند دارند و با توجه به نمره همان عینک مجدداً یک عینک جدید برای خود تهیه می‌کنند؛ اما باید بدانید که این کار کاملاً اشتباه است و نمره چشم شما به مرور زمان تغییر می‌کند و باید هر چند وقت یکبار برای مشخص شدن نمره جدید عینک و معاینات چشمی به پزشک مراجعه کنید.

البته باید این مسئله را نیز بیان کنیم که گاهی اوقات در افرادی که به تازگی عینکی شده‌اند و ناچارند تا از عینک استفاده کنند، علائمی مانند خستگی و سوزش چشم و … رخ دهد که علت آن عادت نداشتن چشم به استفاده از عینک است؛ اما این علائم و نشانه‌ها کاملاً گذرا هستند و پس از عادت کردن چشم باید از بین بروند در غیر این صورت باید به این مسئله شک کنید که نمره عینک شما درست و مناسب است، اما سؤالی که در اینجا پیش می‌آید است که چه مدتی طول می‌کشد تا چشم شما به استفاده از عینک عادت کند؟ در ادامه این مقاله از فروشگاه تخصصی عینک امیر همراه ما باشید تا پاسخ این سؤال را به شما بگوییم.

عادت کردن چشم به استفاده از یک عینک جدید کار چندان راحت و ساده‌ای نیست و تقریباً افرادی که به تازگی عینکی شده‌اند همواره با مشکلات و چالش‌هایی مواجه هستند. در صورتی که برای اولین بار از عینک طبی مانند عینک بلوکات استفاده می‌کنید بی شک تا چندین روز احساس بسیار عجیب و متفاوتی خواهید داشت؛ چراکه قرار داشتن فریم عینک بر روی صورتتان احساس وجود یک وسیله اضافی را به شما القا می‌کند که هنوز به وجودش عادت نکرده‌اید. اما اصلاً نگران این مسئله نباشید؛ چون پس از گذشت چند روز این حس کاملاً از بین خواهد رفت.

اما مشکل اصلی برای آن دسته از افرادی است که پس از شروع به استفاده از عینک طبی مانند عینک کامپیوتر یا استفاده از یک عینک جدید که نمره متفاوتی با عینک قبلی داشته باشد با نشانه‌هایی مانند سوزش و خستگی چشم، سردرد، سرگیجه با سرازیر شدن اشک از چشم مواجه شوند. در اکثر افراد تنها چند روز طول می‌کشد تا چشم به این شرایط جدید خود عادت کند. اما در صورتی که پس از چند روز باز هم با چنین مواردی مواجه شدید برای معاینه مجدد باید دوباره به پزشک مراجعه کنید. یکی از بهترین برندهای عینک طبی، عینک زایس است که می‌توانید از سایت ما خریداری کنید.

ویژگی‌های یک عینک مناسب

ویژگی‌های یک عینک مناسب

عینک نامناسب علاوه بر اینکه تأثیر مستقیمی بر ضعیف شدن چشم دارد، در دیگر بخش‌های مهم چشم؛ مانند شبکیه نیز بسیار تأثیرگذار است و سبب آسیب دیدن آن می‌شود. به همین دلیل نیز پیش از  انتخاب عینک برای چشم خود باید حتماً یکسری استانداردها را مدنظر قرار دهید تا مانعی در برابر ضعف یا مشکلاتی بینایی به وجود آورید. در ادامه به برخی از این استانداردها اشاره می‌کنیم.

 • از فروشگاه‌هایی عینک خود را تهیه کنید که دارای مجوزهای لازم از سوی وزارت بهداشت باشند.
 • توجه داشته باشید که برخی عدسی‌ها نیازمند فریم‌هایی خاص هستند به عنوان مثال عدسی آستیگماتیسم به دلیل شکل استوانه‌ای که دارد، باید بر روی فریم مناسبی قرار بگیرد تا چشم را اذیت نکند.
 • دقت کنید که سایز فریم عینک خود را متناسب با صورتتان انتخاب نمایید.
 • از فریم‌هایی با قاب بزرگ استفاده نکنید.
 • دقت کنید که عدسی عینک شما با نمره چشمتان یکی باشد.

تمامی این موارد زمانی که در کنار هم قرار بگیرند سبب می‌شوند تا یک انتخاب خوب، صحیح و مناسب داشته باشید و اثرات عینک نامناسب را بر روی چشم خود کاهش دهید. تأثیر عینک نامناسب بر روی حالت چشم با رعایت نکات بالا به راحتی قابل پیشگیری و کنترل است. همان‌طور که گفتیم این کار به خصوص در کودکان از اهمیت بالاتری برخوردار است و در کودکانی که به بیماری تنبلی چشم مواجه‌اند و باید به طور مداوم عینک بزنند، انتخاب صحیح عینک و مراجعه به پزشک به منظور معاینه دوره‌ای بسیار مهم است.

دلایل تجویز عینک

 • تصحیح انواع عیوب انکساری چشم؛ مانند پیرچشمی، نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگماتیسم
 • محافظت از سلامتی چشم در مقابل پرتوهای مضر مانند فرابنفش، مدون قرمز، نورهای مرئی، اشعه ایکس، نور آبی و . …
 • درمان و تصحیح انحرافات چشمی
 • درمان تنبلی چشم
 • رفع یا کاهش خستگی چشم
 • درمان دید دو چشمی

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، در صورتی که نمره عینک به اشتباه تشخیص داده شود و یا از عینک نامناسب استفاده کنیم، ممکن است چشمان ما با آسیب‌های زیادی مواجه شود و خستگی و سوزش و تاری دید به میزان بیشتری در چشمان ما رخ دهد.

برای تشخیص نمره چشم کودکان به چه کسی مراجعه کنیم؟

هنگامی که والدین با یکی از علائم ضعف بینایی در کودکان خود مواجه می‌شوند اغلب دچار سردرگمی شده و اولین سؤالی که از خود می‌پرسند این است که برای تشخیص صحیح و دقیق بیماری چشم کودکشان و همچنین تشخیص درست نمره چشم او به کجا باید مراجعه کنند و در این هنگام آن‌ها با دو نام مختلف مواجه خواهند شد. یکی اپتومتریست و دیگری متخصص چشم پزشکی.

اپتومتریست کیست؟ اپتومتریست یا بینایی‌سنج فردی است که در دانشگاه در رشته بینایی‌سنجی تحصیل کرده و اجازه دارد پس از معاینه چشم انواع ابزار و وسایل کمک بینایی مانند عینک، لنزهای تماسی و … را برای افراد تجویز کند و همچنین معاینات پایه مربوط به چشم را نیز انجام می‌دهد.

متخصص چشم پزشکی کیست؟ متخصص چشم پزشک فردی است که در دانشگاه در رشته چشم پزشکی تحصیل کرده و تخصص‌های لازم را در حوزه درمان‌های دارویی یا جراحی‌های مربوط به چشم کسب کرده است و همچنین تجویز ابزار و وسایل کمک بینایی نیز توسط آنها انجام می‌شود.

در کشور ما در مطب اغلب چشم پزشکان، افراد اپتومتریست نیز وجود دارند که این افراد در ابتدا چشم بیماران را مورد معاینه و بررسی قرار می‌دهند و در صورتی که مشکل خاصی مشاهده کردند، بیمار را برای بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر به چشم‌پزشک ارجاع می‌دهند و یا نتایج دریافتی توسط اپتومتریست‌ها برای تأیید نهایی به چشم پزشک ارجاع داده می‌شود.

متأسفانه، در بسیاری از فروشگاه‌های عینک، کار معاینه چشم و تعیین نمره عینک توسط افراد غیر متخصص انجام می‌شود و مردم نیز به تصور را دارند که تنها تعیین شدن نمره چشمشان کافی است و به همین جهت نیز به این دسته از فروشگاه‌ها و افراد اعتماد می‌کنند؛ اما در واقع این کاری غیر اصولی و نادرست است به خصوص در مور چشم کودکان. چشم کودکان بسیار حساس است و در صورتی که بیماری‌ها و عیوب بینایی در همان ابتدای کودکی به درستی تشخیص داده نشود، ممکن است منجر به از دست دادن بخش بسیار زیادی از قدرت بینایی در جوانی و بزرگسالی شود. این مسئله به هیچ عنوان در تخصص افراد اپتومتریست نیست و به همین دلیل هم بهتر است تا برای انجام معاینه و بررسی مشکلات بینایی کودکان حتماً به یک چشم پزشک متخصص مراجعه کنید. پیشنهاد تمامی پزشکان چشم کودک نیز این است که حتماً برای معاینات دوره‌ای چشم کودکان، به نزد متخصص چشم کودک مراجعه کنید؛ چرا که این متخصصان علاوه بر داشتن واحد اپتومتری در مطب خود، معاینات عمیق و دقیق مربوط به چشم را انجام می‌دهند و در نتیجه خیال شما از بابت سلامت یا نمره چشم کودکان کاملاً راحت خواهد بود.

preloader