همه چیز درباره عینک مخصوص رانندگی4.3/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله به صورت جامع و کامل به بررسی انواع عینک رانندگی روز و شب می پردازیم. سپس مزایا و معایب این نوع عینک ها را بررسی میکنیم. افرادی که به این عینک ها احتیاج دارند می توانند با مطالعه این مطلب بهترین محصول را جهت استفاده در هنگام‌ رانندگی انتخاب نمایند. پس تا انتها با عینک امیر همراه باشید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

عینک های رانندگی واقعا خوب هستند؟

بله واقعا خوب هستند، فقط بایستی زمان تهیه به این مسئله توجه کنید که این عینک ها به ۲ نوع تقسیم می شوند.

 • عدسی برای افرادی که کم بین هستند. این افراد باید عدسی های زرد رنگ استفاده کنند.
 • عدسی برای افرادی که نور زیاد حساسیت دارند. عدسی مناسب این افراد باید Tint 30% داشته باشد و Anti Glare باشد.

این عینک ها معایبی هم دارند؟

خیر هیچ نکته منفی در استفاده از این نوع عینک ها نیست. و استفاه از آنها آسایش حین رانندگی را افزایش میدهد.

انواع عینک مخصوص رانندگی

انواع عینک مخصوص رانندگی

این عینک ها را می ‌توان به دو دسته تقسیم کرد که شامل عینک‌ های روز و شب می ‌شود.

عینک رانندگی روز

عینک ‌های مخصوص روز عبارتند از:

 • افرادی که ضعیفی چشم دارند: قطعا بهترین انتخاب برای این گروه از افراد عینک طبی آفتابی است.

عدسی این عینک ها علاوه بر آفتابی بودن، نمره دار نیز می باشد. در حقیقت افرادی که چشمان ضعیفی دارند باید از عدسی ‌های طبی آفتابی برای رانندگی در روز استفاده کنند.

 • افرادی که ضعیفی چشم ندارند

انواع عدسی آفتابی برای رانندگی

انواع عدسی های آفتابی برای روز

 • عدسی پلاریزه: این عدسی دارای یک فیلترینگ نور است که یک سری از نور ها از آن عبور نمی کند.

عدسی پلاریزه برای افرادی که در محیط های ساحلی و جاده های صاف و کویری رانندگی می کنند مناسب است، زیرا انعکاس ‌نور از سطح آسفالت به چشم آنان زیاد می باشد. این عدسی میزان نور منعکس شده را به شدت کاهش می‌ دهد.

 • عدسی UV400 عادی: عدسی های UV400 برای رانندگی در روز و در محیط‌ های شهری مناسب هستند.

این عدسی ها از چشمان رانندگان در برابر اشعه های UV مراقبت می ‌کنند. آفتابی بودن عدسی ‌ها موجب کاهش شدت نور منعکس شده به چشم خواهد شد و میزان صدمات را به حداقل می رساند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

عینک رانندگی برای چه کسانی توصیه می شود؟

بهتر است که تمامی افراد در هنگام رانندگی از عینک‌ های آفتابی استفاده کنند.  در صورتی که رانندگان به هر دلیلی از عینک استفاده نکنند چشم های خود را ناخودآگاه جمع خواهند کرد.

 • استفاده نکردن از عینک هنگام رانندگی در روز موجب آسیب به عضلات چشم می ‌شود.
 • یکی دیگر از ‌معایب استفاده نکردن از عینک چروک شدن پوست گوشه چشم است.

به رانندگان توصیه می کنیم که در طول روز در صورت ضعیف بودن و یا نبودن چشم به منظور مراقبت از چشمان ‌خود از عینک آفتابی استفاده کنند، چه عدسی آفتابی طبی و چه عدسی بدون نمره.

تیرگی عدسی های آفتابی‌ متنوع است که می توانید در مقاله انواع عدسی آفتابی اطلاعات کاملی را به دست بیاورید.

عینک مخصوص رانندگی در شب

عینک رانندگی در شب چه ویژگی هایی دارد؟

افرادی که از عینک ‌های رانندگی در شب استفاده می‌ کنند شامل دو گروه هستند.

الف) اشخاصی که به واسطه نور‌ اذیت می شوند: این گروه از افراد می ‌توانند از دو نوع عدسی استفاده کنند که عبارتند از:

عدسی ‌هایی با ۳۰ درصد تیرگی:

در حقیقت این عدسی ‌ها باید ۳۰ درصد دودی، سبز، قهوه ‌ای و یا غیره باشند. وظیفه اصلی این رنگ ها آن است که یک تیرگی را به عدسی می ‌دهند تا نور های اطراف تیره تر دیده شود یعنی شبیه به عینک آفتابی.

میزان تیرگی این عینک ‌ها ۱۰۰، ۹۰ و ۸۰ درصد نمی ‌باشد و از آن جایی که تیرگی آن ها ۳۰ درصد است قابلیت کنترل نور های محیط را دارند.

به عنوان مثال هنگامی که در یک اتوبان در یک ترافیک سنگین قرار می ‌گیرید اتومبیل ‌ها دائماً از ترمز استفاده می کنند. روشن شدن چراغ ترمز اتومبیل که به رنگ قرمز است و از لامپ های ال ای دی تشکیل گردیده سبب خستگی چشم می‌ شود، بنابراین استفاده از عینک ‌های مخصوص رانندگی در شب می ‌تواند کاملاً کمک کننده باشد.

عدسی های Night Vision:

این عدسی ‌ها دارای یک پوشش خاص هستند به نام Night Vision.

همان طور که می ‌دانید اطراف منبع نور یک پخش شدگی نور وجود دارد که وظیفه اصلی پوشش‌‌ های نایت ویژن کاهش ۱۰ الی ۲۰ درصدی گلیر یا پخش شدگی ‌نور است.

یک سری از عدسی ‌ها وجود دارند که از قیمت کمتری برخوردار هستند و تنها ۳۰ درصد رنگ دارند و معمولا در بازه قیمتی ششصد هزار تومان تا یک میلیون تومان ‌مشاهده می شوند.

گروه دیگری از عدسی ها علاوه بر داشتن آن ۳۰ درصد رنگ، دارای یک پوشش طلایی Night Vision نیز هستند. این عینک ‌ها قیمت‌ بالایی دارند و تا چهار میلیون تومان نیز به فروش می رسند. سطح کیفیت این عدسی ‌ها به مراتب بهتر از محصولاتی است که تنها از ۳۰ درصد رنگ برخوردار می ‌باشند.

ب) اشخاصی که کمتر می بینند: افرادی که در هنگام شب کمتر می ‌بینند و تمایل دارند که بیشتر ببینند در وهله اول باید به اپتومتریست مراجعه کنند.

پس از مشخص شدن نمره چشم عدسی انتخاب شده، هم می ‌تواند نمره‌ دار باشد و هم بدون نمره.

عدسی های زرد و نارنجی برای رانندگی

ممکن است تاری دید این افراد به دلیل ضعف بینایی باشد، اما اگر چشم سالم باشد و ضعف بینایی نداشته باشند بهتر است که از عدسی‌ های زرد و یا نارنجی روشن استفاده کنند.

نور های زرد و نارنجی روشن می ‌توانند حدود ۲۰ درصد روشنایی بیشتری را برای چشمان شما فراهم کنند. در حقیقت افرادی که در هنگام شب کمتر می ‌بینند به واسطه این عدسی ‌ها می ‌توانند فضای اطراف خود را روشن‌ تر ببینند.

در صورتی که متقاضی خرید عینک ‌های مخصوص رانندگی روز و شب هستید کافی است که با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید و بعد از دریافت مشاوره های لازم و کسب اطلاعات مورد نظر خود درباره عینک‌ ها نسبت به خریداری آن ها اقدام کنید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • آیا عینک رانندگی برای رانندگی در روز هم مفید است؟
  بله هیچ مشکلی ندارد. این عینک دقیقا مطابق با نمره چشم شما خواهد بود و در تمام طول روز می‌توانید از آن استفاده کنید. ولی در آفتاب شدید بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • چه نوع عینک رانندگی مناسب من است؟
  بستگی دارد برای چه شرایط و ساعاتی از شبانه روز می‌خواهید. برای رانندگی در شب یا روز؟ نمره چشم شما چقدر است؟ این موارد را برای مشاورین ما ارسال کنید تا کامل راهنماییتان کنیم.
 • چه کسانی باید از عینک رانندگی استفاده کنند؟
  تمام کسانی که نور محیط اطراف، چه در شب و چه در روز آنها را آزار می‌دهد. مخصوصاً کسانی که در هنگام شب، نور چراغ ها و ماشین ها آنها را اذیت می‌کند.
 • آیا عینک رانندگی می تواند جایگزین عینک طبی شود؟
  بله کاملا. عدسی این عینک همان عدسی طبی مطابق با نمره چشم شما است که پوشش های روی آن خاص تر از عدسی طبی معمولی است. وضوح دید شما بالاتر است و بازتاب های نور از سطح عدسی کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *