همه چیز درباره عینک مخصوص رانندگی4.3/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله به صورت جامع و کامل به بررسی انواع عینک رانندگی روز و شب می پردازیم. سپس مزایا و معایب این نوع عینک ها را بررسی میکنیم. افرادی که به این عینک ها احتیاج دارند می توانند با مطالعه این مطلب بهترین محصول را جهت استفاده در هنگام‌ رانندگی انتخاب نمایند. پس تا انتها با عینک امیر همراه باشید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

عینک رانندگی در شب چیست؟

عینک رانندگی در شب دارای عدسی های زرد رنگ مخصوصی است که به طور دقیق تر باید گفت رنگ آن ها از زرد روشن تا کهربایی متغیر می باشد. برخی از عینک های رانندگی در شب نیز دارای پوشش ضد انعکاس هستند.

عینک های رانندگی در شب با پراکندگی و فیلتر کردن نور آبی، تابش خیره کننده را کاهش می دهند. نور آبی بخشی از طیف نور است که کوتاه ترین طول موج و بیشترین مقدار انرژی را دارد. بر خلاف انواع نور با طول موج های بلندتر، نور آبی در هنگام ورود به چشم باعث ایجاد تابش خیره کننده می شود.

عملکرد عینک دید در شب چگونه است؟

لنزهای رانندگی در شب نه تنها میزان تابش و درخشندگی منابع نوری را کاهش می دهند، بلکه به رانندگان کمک می کنند در محیط های تاریک واضح تر ببینند. گفتنی است لنزهای رانندگی در شب که به درستی فرموله شده اند به افزایش کنتراست کمک می کنند که مشاهده شی را واضح تر می کند. این نوع لنز همچنین به بهبود کنتراست در محیط های کم نور روز کمک می کند و رانندگی در شرایط مه آلود را آسان تر می کند که از این رو به عنوان عینک رانندگی در روز هم مورد استفاده قرار می گیرد.

عینک های رانندگی در شب برای محافظت از چشم ها در برابر نور آبی ساطع شده توسط ترافیک روبرو طراحی شده اند. کاهش سطح نور آبی بسیار مهم است. نور آبی دارای مقدار زیادی انرژی و کوتاه ترین طول موج است. این بدان معناست که نور آبی معمولاً هنگامی که به چشم انسان می رسد باعث خیرگی می شود و بیشترین میزان تحریک را ایجاد می کند.

شورای ایمنی ملی می گوید: «در فصل تابستان بسیاری از مردم زمان بیشتری را در شب رانندگی می کنند. درک عمق، تشخیص رنگ و دید محیطی می تواند در تاریکی به خطر بیفتد و تابش خیره کننده چراغ های جلو از خودروی روبرو می تواند به طور موقت راننده را کور کند.

با توجه به این می توان به اهمیت دید در شب و عینک های مخصوص رانندگی پی برد.

عینک های رانندگی واقعا خوب هستند؟

بله واقعا خوب هستند، فقط بایستی زمان تهیه به این مسئله توجه کنید که این عینک ها به ۲ نوع تقسیم می شوند.

 • عدسی برای افرادی که کم بینا هستند. این افراد باید عدسی های زرد رنگ استفاده کنند.
 • عدسی برای افرادی که به نور زیاد حساسیت دارند. عدسی مناسب این افراد باید Tint 30% داشته باشد و Anti Glare باشد.

این عینک ها معایبی هم دارند؟

خیر هیچ نکته منفی در استفاده از این نوع عینک ها نیست و استفاده از آنها آسایش حین رانندگی را افزایش میدهد.

انواع عینک مخصوص رانندگی

انواع عینک مخصوص رانندگی

این عینک ها را می ‌توان به دو دسته تقسیم کرد که شامل عینک‌ های روز و شب می ‌شود.

عینک رانندگی روز

عینک ‌های مخصوص روز عبارتند از:

 • افرادی که ضعیفی چشم دارند: قطعا بهترین انتخاب برای این گروه از افراد عینک طبی آفتابی است.

عدسی این عینک ها علاوه بر آفتابی بودن، نمره دار نیز می باشد. در حقیقت افرادی که چشمان ضعیفی دارند باید از عدسی ‌های طبی آفتابی برای رانندگی در روز استفاده کنند.

 • افرادی که ضعیفی چشم ندارند

انواع عدسی آفتابی برای رانندگی

انواع عدسی های آفتابی برای روز

 • عدسی پلاریزه: این عدسی دارای یک فیلترینگ نور است که یک سری از نور ها از آن عبور نمی کند.

عدسی پلاریزه برای افرادی که در محیط های ساحلی و جاده های صاف و کویری رانندگی می کنند مناسب است، زیرا انعکاس ‌نور از سطح آسفالت به چشم آنان زیاد می باشد. این عدسی میزان نور منعکس شده را به شدت کاهش می‌ دهد.

 • عدسی UV400 عادی: عدسی های UV400 برای رانندگی در روز و در محیط‌ های شهری مناسب هستند.

این عدسی ها از چشمان رانندگان در برابر اشعه های UV مراقبت می ‌کنند. آفتابی بودن عدسی ‌ها موجب کاهش شدت نور منعکس شده به چشم خواهد شد و میزان صدمات را به حداقل می رساند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

رنگ لنز عینک آفتابی مناسب رانندگی

لنزها در رنگ های مختلفی تولید می شوند که این تفاوت رنگ بر میزان نفوذ نور به چشم تاثیر قابل توجهی دارد. از این رو ضروری است به منظور تجربه یک رانندگی ایمن و مطمئن از بهترین  رنگ های لنز عینک رانندگی در شب و روز استفاده کنید.

مناسب ترین رنگ ها برای رانندگی، رنگ های خنثی هستند. رنگ هایی مثل قهوه ای، خاکستری، زرد و کهربایی چرا که اینها در تشخیص رنگ های اطراف اختلال ایجاد نمی کنند.

در حالی که لنزهای خاکستری، قهوه ای و کهربایی برای رانندگی در روز مناسب هستند و لنزهای شفاف برای رانندگی در شب گزینه ایده آلی می باشند، برخی از لنزهای رنگی نیز وجود دارند که باید از استفاده از آنها در هنگام رانندگی اجتناب کنید. سایه های آبی، سبز و صورتی همگی بر میزان نوری که به چشمان شما می رسد تأثیر می گذارند و باعث می شوند که نتوانید نورهای اطراف را به خوبی تشخیص دهید.

عینک رانندگی برای چه کسانی توصیه می شود؟

بهتر است که تمامی افراد در هنگام رانندگی از عینک‌ های آفتابی استفاده کنند.  در صورتی که رانندگان به هر دلیلی از عینک استفاده نکنند چشم های خود را ناخودآگاه جمع خواهند کرد.

 • استفاده نکردن از عینک هنگام رانندگی در روز موجب آسیب به عضلات چشم می ‌شود.
 • یکی دیگر از ‌معایب استفاده نکردن از عینک چروک شدن پوست گوشه چشم است.

به رانندگان توصیه می کنیم که در طول روز در صورت ضعیف بودن و یا نبودن چشم به منظور مراقبت از چشمان ‌خود از عینک آفتابی استفاده کنند، چه عدسی آفتابی طبی و چه عدسی بدون نمره.

تیرگی عدسی های آفتابی‌ متنوع است که می توانید در مقاله انواع عدسی آفتابی اطلاعات کاملی را به دست بیاورید.

عینک مخصوص رانندگی در شب

عینک رانندگی در شب چه ویژگی هایی دارد؟

افرادی که از عینک ‌های رانندگی در شب استفاده می‌ کنند شامل دو گروه هستند.

الف) اشخاصی که به واسطه نور‌ اذیت می شوند: این گروه از افراد می ‌توانند از دو نوع عدسی استفاده کنند که عبارتند از:

عدسی ‌هایی با ۳۰ درصد تیرگی:

در حقیقت این عدسی ‌ها باید ۳۰ درصد دودی، سبز، قهوه ‌ای و یا غیره باشند. وظیفه اصلی این رنگ ها آن است که یک تیرگی را به عدسی می ‌دهند تا نور های اطراف تیره تر دیده شود یعنی شبیه به عینک آفتابی.

میزان تیرگی این عینک ‌ها ۱۰۰، ۹۰ و ۸۰ درصد نمی ‌باشد و از آن جایی که تیرگی آن ها ۳۰ درصد است قابلیت کنترل نور های محیط را دارند.

به عنوان مثال هنگامی که در یک اتوبان در یک ترافیک سنگین قرار می ‌گیرید اتومبیل ‌ها دائماً از ترمز استفاده می کنند. روشن شدن چراغ ترمز اتومبیل که به رنگ قرمز است و از لامپ های ال ای دی تشکیل گردیده سبب خستگی چشم می‌ شود، بنابراین استفاده از عینک ‌های مخصوص رانندگی در شب می ‌تواند کاملاً کمک کننده باشد.

عدسی های Night Vision

عدسی های Night Vision:

این عدسی ‌ها دارای یک پوشش خاص هستند به نام Night Vision.

همان طور که می ‌دانید اطراف منبع نور یک پخش شدگی نور وجود دارد که وظیفه اصلی پوشش‌‌ های نایت ویژن کاهش ۱۰ الی ۲۰ درصدی گلیر یا پخش شدگی ‌نور است.

یک سری از عدسی ‌ها وجود دارند که از قیمت کمتری برخوردار هستند و تنها ۳۰ درصد رنگ دارند و معمولا در بازه قیمتی ششصد هزار تومان تا یک میلیون تومان ‌مشاهده می شوند.

گروه دیگری از عدسی ها علاوه بر داشتن آن ۳۰ درصد رنگ، دارای یک پوشش طلایی Night Vision نیز هستند. این عینک ‌ها قیمت‌ بالایی دارند و تا چهار میلیون تومان نیز به فروش می رسند. سطح کیفیت این عدسی ‌ها به مراتب بهتر از محصولاتی است که تنها از ۳۰ درصد رنگ برخوردار می ‌باشند.

ب) اشخاصی که کمتر می بینند: افرادی که در هنگام شب کمتر می ‌بینند و تمایل دارند که بیشتر ببینند در وهله اول باید به اپتومتریست مراجعه کنند.

پس از مشخص شدن نمره چشم عدسی انتخاب شده، هم می ‌تواند نمره‌ دار باشد و هم بدون نمره.

عدسی های زرد و نارنجی برای رانندگی

ممکن است تاری دید این افراد به دلیل ضعف بینایی باشد، اما اگر چشم سالم باشد و ضعف بینایی نداشته باشند بهتر است که از عدسی‌ های زرد و یا نارنجی روشن استفاده کنند.

نور های زرد و نارنجی روشن می ‌توانند حدود ۲۰ درصد روشنایی بیشتری را برای چشمان شما فراهم کنند. در حقیقت افرادی که در هنگام شب کمتر می ‌بینند به واسطه این عدسی ‌ها می ‌توانند فضای اطراف خود را روشن‌ تر ببینند.

در صورتی که متقاضی خرید عینک ‌های مخصوص رانندگی روز و شب هستید کافی است که با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید و بعد از دریافت مشاوره های لازم و کسب اطلاعات مورد نظر خود درباره عینک‌ ها نسبت به خریداری آن ها اقدام کنید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

مزایای استفاده از عینک دید در شب

استفاده از عینک های دید در شب می تواند چندین مزیت مهم برای ما به همراه داشته باشد. از این رو متخصصان پیشنهاد می کنند در صورت رانندگی طولانی مدت در شب حتما از عینک های مناسب و مخصوص استفاده کنید. از جمله مزایای آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عینک رانندگی در شب به کاهش نور آبی کمک می کند.
 • این لنزها انعکاس نور در چشم را کاهش می دهند.
 • استفاده از عینک های دید در شب آسیب وارده به چشم در هنگام رانندگی را کمتر می کند.
 • استفاده از این عینک ها، حواس پرتی ناشی از تابش نورهای محیط را کاهش می دهد.

البته در کنار مزایای این لنزها، نباید از مضرات عینک دید در شب هم غافل شوید. مواردی مانند دید دشوار در محیط های کم نور، منع استفاده در مناطق تاریک، عدم کمک به بهبود بینایی در شب به خصوص برای دیدن عابران پیاده و مواردی از این قبیل.

بهترین عینک های دید در شب

عینک های رانندگی مخصوص شب توسط برندهای مختلف و با ویژگی های متفاوتی تولید و در بازار عرضه می شوند. از این رو شما می توانید بهترین و مناسب ترین عینک را برای خود تهیه نمایید. از جمله شناخته شده ترین برندهای عینک های دید در شب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Aviator
 • Fiore
 • Pro Acme
 • Eagle Eyes
 • و …

کدام بیماری و مشکلات چشمی دید در شب را کاهش می دهد؟

دید ضعیف در شب معمولاً به شرایطی مربوط می شود که بر سلول های چشم تأثیر منفی می گذارد. با توجه به این، در ادامه برخی از علل رایج کاهش دید در شب را فهرست کرده ایم.

افزایش سن و پیرچشمی

با افزایش سن، چشمان ما دستخوش تغییراتی می شوند که می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل که پیرچشمی نامیده می شود، بینایی را به خصوص در تاریکی سخت تر می کند. همچنین ممکن است شفافیت قرنیه را کاهش دهد که بینایی را تا حدی مختل می کند. هر دوی این اثرات می توانند بر دید در شب تأثیر منفی بگذارند.

نزدیک بینی

نزدیک بینی باعث می شود اشیاء دور تار به نظر برسند و در برخی موارد شدید می تواند باعث مشکلات بینایی در نور کم شود.

آب مروارید

دید ضعیف در شب یکی از علائم بسیار شایع آب مروارید است. این مشکل زمانی رخ می دهد که پروتئین های موجود در چشم به هم چسبیده و عدسی را کدر می کنند. بسیاری از بیماران مبتلا به آب مروارید در شب به دلیل اثر ابری که این بیماری ایجاد می کند، مشکل بینایی دارند. خوشبختانه، جراحی آب مروارید می تواند به طور دائم آب مروارید را از بین ببرد و بینایی شما را به طور کامل بازگرداند.

دکتر سیتک می گوید: «بسیاری از بیماران، به ویژه آنهایی که آب مروارید دارند، از مشکل دید در شرایط کم نور مانند رانندگی در شب یا در هوای مه آلود و طوفانی شکایت دارند. متاسفانه، در خصوص این افراد استفاده از عینک دید در شب نمی تواند بهترین راهکار باشد. از این رو بهتر است با مراجعه به پزشکان بینایی سنجی به دنبال راه حل های دائمی مانند جراحی باشند.»

گلوکوم

یکی از علائم اولیه شایع گلوکوم، شب کوری است. گلوکوم در اثر آسیب به عصب بینایی به دلیل افزایش فشار در چشم ایجاد می شود. این آسیب می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود و گلوکوم را به یکی از علل اصلی نابینایی تبدیل کند.

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که در اثر سطوح بالای قند خون به رگ های خونی در شبکیه آسیب می رساند و در نتیجه مشکلات بینایی مانند شب کوری ایجاد می شود. متأسفانه، در بسیاری از موارد، تغییرات بینایی تنها زمانی رخ می دهد که بیماری به مراحل شدید پیشرفت کند.

تشخیص و درمان به موقع رتینوپاتی دیابتی برای کاهش خطر از دست دادن بینایی ضروری است. اگر دیابت دارید یا سابقه دیابت در خانواده شما وجود دارد، مهم است که معاینات جامع سالانه چشم را انجام دهید.

معرفی 6 راهکار دیگر برای بهبود دید در شب

خوشبختانه، چند راه ساده برای کاهش مشکلات بینایی در هنگام رانندگی پس از تاریکی و بهبود دید در شب وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 1. از عینک مناسب استفاده کنید.
 2. شیشه جلوی خود را تمیز نگه دارید تا تابش خیره کننده کاهش یابد.
 3. چراغ های جلو خود را تمیز نگه دارید.
 4. تراز چراغ های جلو را در هنگام بازرسی خودرو بررسی کنید.
 5. مستقیما به چراغ های جلو خودروهای مقابل نگاه نکنید.
 6. تمیزی عینک را جدی گرفته و به طور مرتب عینک خود را تمیز نمایید.

منابع: + + + +

سوالات متداول

 • آیا عینک رانندگی برای رانندگی در روز هم مفید است؟
  بله هیچ مشکلی ندارد. این عینک دقیقا مطابق با نمره چشم شما خواهد بود و در تمام طول روز می‌توانید از آن استفاده کنید. ولی در آفتاب شدید بهتر است از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • چه نوع عینک رانندگی مناسب من است؟
  بستگی دارد برای چه شرایط و ساعاتی از شبانه روز می‌خواهید. برای رانندگی در شب یا روز؟ نمره چشم شما چقدر است؟ این موارد را برای مشاورین ما ارسال کنید تا کامل راهنماییتان کنیم.
 • چه کسانی باید از عینک رانندگی استفاده کنند؟
  تمام کسانی که نور محیط اطراف، چه در شب و چه در روز آنها را آزار می‌دهد. مخصوصاً کسانی که در هنگام شب، نور چراغ ها و ماشین ها آنها را اذیت می‌کند.
 • آیا عینک رانندگی می تواند جایگزین عینک طبی شود؟
  بله کاملا. عدسی این عینک همان عدسی طبی مطابق با نمره چشم شما است که پوشش های روی آن خاص تر از عدسی طبی معمولی است. وضوح دید شما بالاتر است و بازتاب های نور از سطح عدسی کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *