عوامل ایجاد خش عینک + راه های پیشگیری5/5 - (2 امتیاز)

بهترین راه‌های جلوگیری از ایجاد خط و خش عینک در این مقاله توضیح داده شده است. همچنین در ادامه به بررسی محصولات مقاوم پرداخته ایم. پس اگر این موضوع نیز برای شما اهمیت بالایی دارد، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

خط و خش عدسی و بدنه عینک

خراش روی عینک دو دسته است، خراشیدگی عدسی و خراشیدگی بدنه عینک. خراشیدگی عدسی عینک شفافیت دید شما را پایین می‌آورد و در برخی مواقع می‌تواند مانع دید شما شود و حتی آن را مختل کند. این خراشیدگی‌ها و بریده بریده شدن‌های عدسی، به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، و فهمیدن بهترین راه‌های جلوگیری از آن می‌تواند در دراز مدت به شما کمک کند تا در هزینه‌ی خود صرفه جویی کنید و طول عمر عینک های خود را افزایش دهید.

ما در این مقاله نکات بسیار خوبی را جهت تمیز نگه داشتن عدسی، جلوگیری از خش افتادن عینک، چند راهکار خانگی برای از بهبود بخشیدن خش‌های بدنه عینک و همچنین جواب به این سوال که اصلا خش گیر عینک چیست را به شما ارائه داده‌ایم. این روش ها برای انواع عینک، از جمله عینک های معمولی و روزمره و حتی عینک های آفتابی قابل استفاده می‌باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از این راهکار ها، روش های خانگی می‌باشند، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

علت خراشیدگی روی شیشه‌ی عینک

۹ علت خراشیدگی روی شیشه‌ی عینک

علت خش افتادن عینک می‌تواند عوامل زیادی داشته باشد اما شایع‌ترین آنها بی‌احتیاطی و بی توجهی از سمت خود ماست. در ادامه به چند نمونه از مهم‌ترین عوامل ایجاد خش عینک می‌پردازیم:

 • قرار دادن عینک در جلد نامناسب و پلاستیکی
 • زیاد در دست گرفتن عینک
 • در جیب قرار دادن عینک
 • آویزان کردن عینک از گردن
 • ماندن عینک در نور آفتاب مستقیم یا حرارت بالا
 • استفاده از پارچه نامناسب برای تمیز کردن
 • عدم استفاده از اسپری و آب
 • حساسیت بالا و تمیز کردن مداوم
 • قرار دادن عینک روی میز از سمت عدسی

راه های پیشگیری از خراشیدگی عدسی

راه های پیشگیری از خط و خش عینک

همه‌ی ما می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است و این مسئله درباره‌ی خش عینک و آسیب های آن نیز صدق می‌کند. اگر راه های پیشگیری از خش عینک را بدانیم هم در زمان خود صرفه جویی کرده ایم و نیازی نیست زمانی را صرف از بین بردن خش عینک کنیم و هم طول عمر بالاتری را به عینک خود هدیه می‌دهیم. در این قسمت چند نمونه از مهم ترین راه های پیشگیری از خراش عینک و این مسئله که چگونه از عینک مان مراقبت کنیم را برای شما توضیح داده ایم:

۱- استفاه از جلد برای پیشگیری از خط و خش عینک

زمانی که از عینک استفاده نمی‌کنید و به آن احتیاجی ندارید آن را داخل یک جلد محکم که داخل آن از پارچه مخمل استفاده شده است نگه دارید تا آسیبی به آن وارد نشود. متاسفانه خیلی از شما از جلدهای پلاستیکی خیلی خشکی استفاده می‌کنید که اصلا مناسب نیست و نقاط خیلی تیزی دارند که اگر حواستان نباشد بر روی بدنه و عدسی خش ایجاد می‌کنند.

۲- عینک را زیاد در دست نگیرید

عینک خود را زیاد در دست نگیرید و یا در جیب پیراهن یا شلوار و یا کیف خود نگذارید. مگر اینکه خش افتادن عینک برایتان مهم نباشد. زیرا ساییده شدن عدسی به قسمت‌های مختلف، عامل اصلی خش افتادن عینک است.

۳- استفاده از بند باعث ایجاد خط و خش عینک می شود!

عینک را بوسیله بند عینک از گردن آویزان نکنید! معمولا این موضوع باعث می‌شود تا عدسی عینک دائماً با لباس و دکمه یا زیپ آن برخورد کند و خراشیده شود.

۴- قرار دادن در ماشین و در معرض نور آفتاب

به هیچ وجه عینک خود را در ماشین و جلوی نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. این امر سبب می‌شود که لایه های محافظ عینک شما آسیب دیده و رگه رگه های ریز روی عدسی عینک شما ظاهر شود. این رگه رگه ها به ظاهر خراشیدگی هستند ولی در اصل، پوشش‌های عدسی تخریب شده است و اگر عدسی شما گارانتی هم داشته باشد، این موضوع اصلا شامل گارانتی نمی‌شود.

۵- تمیز کردن با لباس روی عینک خط و خش می اندازد!

شیشه‌ی عینک خود را با لباس یا روسری پاک نکنید. گرچه ممکن است پارچه‌ی برخی لباس ها نرم به نظر برسد اما ممکن است باز هم اصطکاک زیادی با عدسی ایجاد می‌کند و سبب خش افتادن شیشه عینک می‌شود.

۶- استفاده از اسپری و آب برای جلوگیری از خط و خش

در هنگام تمیز کردن، حتما از اسپری و آب استفاده کنید تا اصطکاک کمتری با عدسی بوجود آید. ترجیحاً دستمال عینک را بر روی سطح خشک عدسی نکشید زیرا گرد و غبثر روی عدسی به مرور زمان سبب بروز خراشیدگی می‌شود.

۷- حساس نباشید !

انقدر روی کثیف شدن عدسی حساس نباشید و دائماً به آن دستمال نکشید. اجازه بدهید تا کاملا عدسی شما کثیف شود و بعد از آن تمیزش کنید. تمیز کردن مداوم عدسی یعنی اصطکاک بیشتر و کاهش عمر لایه های بالایی عدسی.

۸- با احتیاط رفتار کنید.

با عینک خود با احتیاط رفتار کنید، آنها را به اطراف پرتاب نکنید و از سمت عدسی‌ها آن را بر روی میز نگذارید. با این کار از خش عینک و آسیب های آن جلوگیری می‌کنید.

باید ها و نباید ها هنگام تمیز کردن عینک

باید ها و نباید ها هنگام تمیز کردن عینک

برای افزایش طول عمر عینک خود در هنگام تمیز کردن، حتماً موارد زیر را رعایت کنید:

 • لباس هایتان برای لنز ها و شیشه های ظریف عینک طراحی نشده اند بنابراین از پاک کردن و تمیز کردن شیشه‌ی عینک خود به وسیله‌ی آنها بپرهیزید.
 • برای تمیز کردن و از بین بردن لکه‌ها از استون، الکل و یا شیشه پاک کن های خانگی استفاده نکنید. این محصولات می‌توانند به شیشه و لنز های عینک شما آسیب های زیادی را وارد کنند.
 • از بزاق دهان خود برای پاک کردن و تمیز کردن عینک ها استفاده نکنید.
 • از دستمال کاغذی های یکبار مصرف، دستمال کاغذی، دستمال توالت و یا دستمال های متفرقه جهت تمیز کردن و یا پاک کردن شیشه‌ی عینک خود به شدت پرهیز کنید. این محصولات باعث ایجاد خراش می‌شوند.

نیاز به اطلاعات بیشتر دارید؟

بهترین راه تمیز کردن عینک
بهترین محلول‌های تمیز کننده عینک


از بین بردن خط و خش عینک

راه های از بین بردن خش بدنه عینک

از بین بردن خراش عینک بسیار ضروری است زیرا وجود این خراش ها ممکن است باعث سردرد برای شما شود. هر کس ممکن است در طول استفاده از عینک خود به دلایل مختلف آن را خراشیده باشد. و یا در طی اتفاقات مختلف مانند دویدن، ورزش کردن، کیف نامناسب و… این اتفاق برای او بیفتد. به هر حال وجود خراشیدگی روی عینک اتفاق خوبی نیست. و از بین بردن و جلوگیری از آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

جوش شیرین برای خط و خش عینک

از بین بردن بردن خش عینک با استفاده از جوش شیرین

 • مرحله‌ی اول: ابتدا از تمیز کردن عینک شروع می‌کینم. در این مرحله باید عینک خود را با استفاده از پاک کننده‌ی لنز و یک پارچه‌ی میکروفایبر تمیز کرده تا از عدم وجود هر گونه گرد و غبار و کثیفی روی آن اطمینان حاصل کنید.
 • مرحله‌ی دوم: محلول پاک کننده و ضد خش را درست کنید. بدین صورت که 1 الی 2 قاشق جوش شیرین را طوری با آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.
 • مرحله‌ی سوم: خمیر درست شده را روی عینک خود پخش کنید و سپس به کمک یک پارچه‌ی میکروفایبر آن را بپوشانید. سپس در حرکات دایره و با حداقل فشار، خمیر را روی شیشه عینک بمالید.
 • مرحله‌ی چهارم: این مرحله، مرحله‌ی آخر است. پس از آنکه خمیر مورد نظر را روی سطح عدسی ها پخش کردید، عینک خود را به خوبی با آب سرد بشویید تا تمامی خمیر باقی مانده روی آن از بین برود.

استفاده از خمیر دندان

از بین بردن بردن خش عینک با استفاده از خمیر دندان

برای این کار شما به خمیر دندان های گران قیمت نیازی ندارید. استفاده از خمیر دندان برای رفع خش عینک بسیار آسان می‌باشد. فقط کافیست مقداری از خمیر دندان را بر روی شیشه‌ی عینک قرار دهید، سپس به وسیله‌ی یک پنبه یا پارچه به آرامی با استفاده از حرکات دایره ای و فشار کم آن را بمالید تا خراش ها از بین بروند. پس از آن که مطمئن شدید خراش ها از بین رفته اند، عینک را با آب سرد و تمیز بشویید و با یک پارچه‌ی کاملا تمیز خشک کنید. اگر خراش ها باقی مانده بودند می‌توانید این کار را باز هم تکرار کنید.

این روش برای رفع خش عینک بسیار موثر است و جزو رایج ترین، ارزان ترین و به صرفه ترین روش برای جلوگیری از خش و خدشه در عینک است، اما در عین حال نیاز است که به برخی نکات نیز توجه داشته باشیم. برای مثال خمیر دندان مصرفی ما در این زمینه نباید از انواع خمیر دندان ژل، ساینده و سفید کنند باشد در صورتی که این موارد را رعایت نکنید ممکن است آسیب ها و خش های موجود، بدتر نیز شوند.

خط و خش با واکس خودرو

از بین بردن خش عینک با استفاده از واکس های تمیز کننده خودرو

واکس های تمیز کننده‌ی خودرو جهت صیقل دادن وسایل نقلیه و همچنین یک گزینه‌ی عالی برای ترمیم شیشه های خراشیده به کار می‌روند. طریقه‌ی استفاده از آن نیز بسیار آسان است، بدین صورت که فقط کافیست مقداری از آن را با استفاده از پنبه و یا پارچه‌ی پنبه ای نرم روی قسمت های آسیب دیده بمالید. مالش را تا زمانی ادامه دهید تا خراش ها از بین بروند. پس از انجام این مرحله، شیشه ها را با پارچه ای نرم تمیز کنید، حالا می‌توانید تاثیر این روش را روی عینک خود ببینید.

خط و خش عدسی

رفع خش عینک با استفاده از پولیش برنجی، نقره ای و یا فلزی

یکی دیگر از محصولاتی که می‌توانیم از آنها برای از بین بردن خش روی شیشه عینک و عدسی عینک استفاده کنیم، پولیش برنجی، نقره ای و یا فلزی است.

طریقه‌ی مصرف آن نیز بدین صورت است:

مقدار کمی از پولیش را با استفاده از پنبه یا پارچه های پنبه ای نرم بر روی شیشه های آسیب دیده و دارای خراش می‌زنیم. سپس آن را برای چند دقیقه به خوبی مالش می‌دهیم سپس پولیش های اضافی را با استفاده از یک پارچه‌ی نرم از روی شیشه‌ی عینک تمیز می‌کنیم. این روش برای استفاده روی لنز ها مناسب نیست و ممکن است به آنها آسیب برساند، همچنین از آنجایی که روشی زمان بر و پر هزینه می‌باشد، افراد زیادی از آن استفاده نمی‌کنند.

از بین بردن خش عینک با استفاده از کرم حکاکی

استفاده از کرم های حکاکی برای از بین بردن خط و خش عینک یک روش بهتر محسوب می‌شود. هر نمونه از این کرم ها که دارای اسید هیدروفلوئوریک باشند برای انجام این این کار خصوصا برای عینک های پلاستیکی بسیار مناسب است. برای استفاده از این روش باید یک لایه‌ی ضخیم از کرم را بر روی سطح لنز بمالید و اجازه دهید حداقل به مدت 5 دقیقه باقی بماند. سپس لنز ها را بشویید و با استفاده از یک پارچه‌ی نخی آنها را تمیز کنید، در این مرحله، کرم همراه با خراش های موجود جدا خواهد شد.

کرم اچینگ یا حکاکی برای استفاده در عدسی های شیشه ای مضر می‌باشد و برای این نوع عدسی ها باید از مصرف آن خودداری شود. همچنین انجام این روش می‌تواند کمی پر هزینه و خطرناک باشد زیرا اگر کرم بیش از 5 دقیقه روی لنز ها بماند، احتمال آسیب دیدن آنها بالا می‌رود.


سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا مهمترین موارد پیشگیری از خش افتادن عینک را که هم کم هزینه‌ترین و هم به صرفه‌ترین آنها هستند را به شما معرفی کنیم. از آنجایی که خش عینک مسئله‌ی مهمی است زیرا خیلی از مردم به همین علت عینک را کنار می‌گذارند و متوجه عوارض عینک نزدن نیستند، بنابراین دانستن این مطالب به شما کمک می‌کند تا این راه را برای خود انتخاب نکنید. بهترین عینک ها و با کیفیت ترین و ماندگار ترین آنها را از فروشگاه عینک امیراپتیک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *