مهمترین ویژگی‌ های عینک طبی5/5 - (1 امتیاز)

مواد لنز عینک، قدرت اصلاح عینک شما را تغییر نمی‌دهد. در عوض، انواع عدسی عینک کاربردهای متفاوتی در زیبایی و سبک زندگی، می‌توانند به شما ارائه دهند. به عنوان مثال، برخی از آنها مانند عدسی عینک کامپیوتر محافظت در برابر تابش صفحه نمایش کامپیوتر را ارائه می‌دهند. اگر شما هم قصد دارید تا با انواع عینک‌های طبی مانند عینک بلوکات آشنا شوید و ویژگی‌ های عینک طبی را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه emiroptic باشید.

ویژگی‌ های عینک طبی استاندارد چیست ؟

گرفتن یک عینک جدید می‌تواند برای اکثر مردم واقعاً هیجان‌انگیز باشد: می‌توانید فریم‌های جدید را انتخاب کنید، نسخه‌ای به‌روز و دقیق دریافت می‌کنید، و امیدواریم که مشتاقانه منتظر باشید دوباره چشم پزشک مورد علاقه‌تان را ببینید! با این حال، در حالی که فرایند انتخاب فریم‌های جدید شما ممکن است ساده به نظر برسد، اما انتخاب ویژگی‌های اضافی که به همراه عینک‌های جدید ارائه می‌شوند ( مانند انتخاب نوع برند عدسی‌ یا انتخاب نوع عینک‌ مانند عینک موبایل یا کامپیوتر و…) می‌تواند فرایند سختی باشد، به خصوص اگر با همه گزینه‌ها و ویژگی‌ های مختلف عینک طبی آشنایی نداشته باشید.

( اگر خرید آنلاین عینک طبی برای شما مشکل است حتما مشاورین ما را در جریان قرار دهید تا شما را راهنمایی کنند.)

انواع عدسی عینک طبی

اولین تصمیمی که باید در هنگام انتخاب عدسی‌های عینک بگیرید، نوع ماده‌ای است که برای ساختن لنز استفاده می‌شود.

لنزهای شاخص Hi-Idex

لنزهای شاخص Hi-Index از مواد پلاستیکی خاصی ساخته شده‌اند که نور را به روشی متفاوت از لنزهای پلاستیکی معمولی شکست می‌دهند. در اینجا چند دلیل برای انتخاب این ماده برای لنز عینک آورده شده است:

  • لنزهای شاخص Hi-Index می‌توانند بینایی را با مواد کمتری اصلاح و لنز را بسیار نازک‌تر کنند. پلاستیک‌ها بر حسب اعداد درجه‌بندی می‌شوند؛ به عنوان مثال، 1.50 یا 1.67 هر چه این عدد بیشتر باشد، لنز نازک‌تر است.
  • از آنجایی که لنزها نازک‌تر هستند، لنزهای ایندکس نیز سبک‌تر هستند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر است. اگر نمره چشم بالایی دارید، می‌توان لنزهایی با شاخص بالا ساخت تا از نظر زیبایی جذاب‌تر باشد.این نوع عدسی عینک دارای نکات منفی نیز هست که ممکن است بخواهید در نظر داشته باشید:

مواد لنزهای شاخص بالا یا همان Hi-Index نسبت به لنزهای پلاستیکی معمولی قیمت بیشتری دارند.

لنزهای پلی‌کربنات

لنزهای پلی‌کربنات از نوعی پلاستیک ساخته می‌شوند که نسبت به لنزهای پلاستیکی استاندارد در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند. در اینجا چند دلیل برای انتخاب این ماده برای لنز عینک آورده شده است:

  • لنزهای پلی‌کربنات بسیار نازک‌تر و سبک وزن‌تر هستند. آنها به‌عنوان پلاستیک با شاخص بالا در نظر گرفته می‌شوند.
  • لنزهای پلی‌کربنات همچنین دارای محافظت داخلی در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. به دلیل این ویژگی‌ها، این ماده لنز انتخابی برای لنزهای کودکان و لنزهای ورزشی است.

همچنین از معایب این عینک می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر نمره چشم بالا یا آستیگماتیسم بالایی دارید، امواج یا گاهی اوقات یک اثر هاله یا حلقه رنگ در دید محیطی خود خواهید داشت.

ویژگی‌ های عینک طبی و عدسی‌های آن

هنگام انتخاب مواد لنز عینک، برخی ویژگی‌ها نیز وجود دارد که بهتر است آن ها را در نظر بگیرید.

پوشش‌های ضد بازتاب (Anti-Reflective Coatings)

یکی از ویژگی‌های عینک طبی می‌تواند به خاصیت ضد بازتاب آن اختصاص داده شود. یک پوشش ضد انعکاس بر روی عدسی عینک اعمال می‌شود تا میزان بازتاب داخلی و خارجی روی یک لنز را کاهش دهد. این پوشش میزان عبور نور از لنز را افزایش می‌دهد که کیفیت بینایی را بهبود می‌بخشد.

شما ممکن است چنین عینکی را انتخاب کنید زیرا:

  • پوشش ضد انعکاس، نور و هاله‌های ناخواسته را در شب کاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود که لنزها تا حدودی نامرئی و بسیار نازک به نظر برسند.
  • پوشش ضد انعکاس به ویژه برای افرادی که دارای نسخه‌های بالا هستند، افرادی که در شب کاهش بینایی دارند و افرادی که در مشاغلی که زیبایی ظاهری در آنها اهمیت دارد مشغول هستند، بسیار مفید است.

عدسی عینک هویا از معروف‌ترین عدسی‌هایی است که خاصیت آنتی رفلکس دارد. شما می‌توانید بررسی دقیق آن را در سایت ما مطالعه فرمایید.


پوشش‌های مقاوم در برابر خش

یکی دیگر از ویژگی‌های عینک طبی خاصیت ضد خش بودن برخی از لنزهای آن است. در فرایند تولید، پوشش‌هایی مقاوم در برابر خش جلو و پشت لنزها اعمال می‌شود.

در حالی که هیچ عدسی‌ای ضد خش نیست، این پوشش ویژه باعث می‌شود لنزها در هنگام افتادن یا مالش روی یک سطح سخت خراش کمتری ببینند. همچنین بد نیست بدانید که اکثر عینک‌ها مثل عینک زایس و عینک هویا با روکش ضد خش ساخته می‌شوند.

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش

خاصیت مسدود کنندگی عدسی ها در برابر اشعه های مضر uv می تواند در جلوگیری از آب مروارید و همچنین دژنراسیون ماکولا تاثیر بسزایی داشته باشد. مزیت اصلی این ویژگی عدسی عینک طبی این است که از چشمان شما در برابر اثرات مخرب خورشید محافظت می‌کند. لایه محافظ اشعه ماوراء بنفش به راحتی روی لنزها قرار می‌گیرد و اغلب به هنگام خرید عینک شما این لایه محافظ را بر روی عدسی‌های خود خواهید داشت.

لنزهای پلاریزه

معمولاً برای ساخت عینک آفتابی از لنزهای پلاریزه استفاده می‌شود. آنها بیشتر در رنگ خاکستری یا قهوه‌ای موجود هستند اما بسیاری از رنگ‌های دیگر نیز در دسترس هستند. خاصیت پلاریزه یکی دیگر از ویژگی‌های عینک طبی است که امروزه بسیار پرکاربرد است.

از مزیت‌های این خاصیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لنزهای پلاریزه عمودی با مسدود کردن نور منعکس شده پلاریزه افقی، تابش نور و بازتاب را کاهش می‌دهند.

لنزهای پلاریزه می‌توانند برای افرادی که در خارج از خانه کار می‌کنند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، این نوع لنز اغلب توسط ماهیگیرانی استفاده می‌شود که در نور شدیدی که از آب منعکس می‌شود کار می‌کنند. لنزها می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا عمق بیشتری را در آب ببینند.

لنزهای فوتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک دارای پوشش شیمیایی خاصی هستند که باعث می‌شود در زیر نور خورشید به رنگ تیره تغییر پیدا کرده و در داخل خانه شفاف شوند. این لنزها برای افرادی که مایل به حمل یک جفت عینک آفتابی طبی جداگانه نیستند، بسیار عالی هستند.

لازم به ذکر است که علاوه بر موارد نام برده شده، چندین مورد دیگر هم به عنوان ویژگی‌ های عینک طبی شناخته می‌شود که از این موارد می‌توان به عینک بلوکات، عینک کامپیوتر و… اشاره کرد.

جمع‌بندی

ما در امیراپتیک با انتشار این مقاله سعی کردیم تا شما را با ویژگی‌ های عینک طبی و انواعی از لنزهای عینک‌ها آشنا کنیم. همچنین برخی از مزیت‌ها و معایب این لنزها را برای شما شرح دادیم و گفتیم که این عدسی یا لنزها برای چه کارهایی مناسب است؛

با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *