مهمترین ویژگی‌ های عینک طبی5/5 - (1 امتیاز)

مواد لنز عینک، قدرت اصلاح عینک شما را تغییر نمی‌دهد. در عوض، انواع عدسی عینک کاربردهای متفاوتی در زیبایی و سبک زندگی، می‌توانند به شما ارائه دهند. به عنوان مثال، برخی از آنها مانند عدسی عینک کامپیوتر محافظت در برابر تابش صفحه نمایش کامپیوتر را ارائه می‌دهند. اگر شما هم قصد دارید تا با انواع عینک‌های طبی مانند عینک بلوکات آشنا شوید و ویژگی‌ های عینک طبی را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه emiroptic باشید.

ویژگی‌ های عینک طبی استاندارد چیست ؟

ویژگی‌ های عینک طبی استاندارد چیست ؟

گرفتن یک عینک جدید می‌تواند برای اکثر مردم واقعاً هیجان‌انگیز باشد: می‌توانید فریم‌های جدید را انتخاب کنید، نسخه‌ای به‌روز و دقیق دریافت می‌کنید، و امیدواریم که مشتاقانه منتظر باشید دوباره چشم پزشک مورد علاقه‌تان را ببینید! با این حال، در حالی که فرایند انتخاب فریم‌های جدید شما ممکن است ساده به نظر برسد، اما انتخاب ویژگی‌های اضافی که به همراه عینک‌های جدید ارائه می‌شوند ( مانند انتخاب نوع برند عدسی‌ یا انتخاب نوع عینک‌ مانند عینک موبایل یا کامپیوتر و…) می‌تواند فرایند سختی باشد، به خصوص اگر با همه گزینه‌ها و ویژگی‌ های مختلف عینک طبی آشنایی نداشته باشید.

( اگر خرید آنلاین عینک طبی برای شما مشکل است حتما مشاورین ما را در جریان قرار دهید تا شما را راهنمایی کنند.)

بهترین فریم عینک طبی براساس شکل صورت

یکی از مهم ترین نکات در خصوص راهنما خرید عینک طبی، انتخاب فریمی متناسب با فرم صورت شماست. دانستن اینکه فرم صورت شما به چه شکل است می تواند کمک کند تا یک فریم عالی خریداری کنید. پس این بخش را به دقت مطالعه نمایید:

 • صورت گرد: استفاده از فریم هایی که مربع یا مستطیل هستند می توانند کمک کنند تا چهره شما لاغرتر و کشیده تر نشان داده شود. از این رو اگر صورت گردی دارید، پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید چنین فریم هایی بروید. از طرفی فریم های بدون حاشیه، قاب های گرد و فریم های کوچک، گردی را برجسته تر کرده و چهره شما را حتی گردتر نشان می دهند. پس از خرید آنها اجتناب کنید.
 • صورت بیضی: فریم هایی که به صورت بیضی و شکل های هندسی هستند، غالبا دارای پل های پهن تری می باشند. از این رو می توانند برای چهره های بیضی شکل انتخاب ایده آلی باشند. گفتنی است عینک هایی که بزرگ هستند و بیش از نیمی از صورت شما را می پوشانند، تعادل و تقارن طبیعی صورت بیضی شکل را از بین می برند پس به سراغ آنها نروید.
 • صورت مربعی: عینک هایی منحنی شکل، بیضی و گرد روی صورت های مربعی بهترین نما را دارند چرا که ظاهری ظریف تر و متعادل تر به زوایای یک صورت مربعی می بخشند. اگر فرم چهره شما هم به این صورت است پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید فریم های زاویه دار نروید زیرا باعث می شوند صورت شما حجیم تر به نظر برسد.
 • صورت قلبی شکل: فریم هایی که عرض پیشانی را با باریکی چانه متعادل می کنند برای صورت های قلبی شکل ایده آل هستند. عینک هایی با خطوط ضخیم در قسمت پایین می توانند چانه باریک شما را عریض تر نشان داده و بر زیباییتان بیفزایند. فریم های چشم گربه ای گزینه ای عالی برای خانم های با صورت قلبی شکل هستند. در نهایت از هر سبک یا رنگ فریمی که توجه را به سمت پیشانی شما جلب می کند، دوری کنید.

انواع عدسی عینک طبی

انواع عدسی عینک طبی

اولین تصمیمی که باید در هنگام انتخاب عدسی‌های عینک بگیرید، نوع ماده‌ای است که برای ساختن لنز استفاده می‌شود. عدسی ها با استفاده از مواد گوناگونی تولید می شوند. از این رو می توان گفت که انواع عدسی عینک مزایای متفاوتی را به همراه دارند. بنابراین شما می توانید با کسب اطلاعاتی در این خصوص بهترین جنس عدسی را برای خود انتخاب کنید. مقاله بهترین برند عدسی طبی از مجله امیراپتیک اطلاع ارزشمندی درباره برندهای تولید کننده عدسی ها به شما ارائه می دهد. علاوه بر این، در این بخش مروری بر برخی از انواع جنس لنزها داریم:

لنزهای شاخص Hi-Idex

لنزهای شاخص Hi-Index از مواد پلاستیکی خاصی ساخته شده‌اند که نور را به روشی متفاوت از لنزهای پلاستیکی معمولی شکست می‌دهند. در اینجا چند دلیل برای انتخاب این ماده برای لنز عینک آورده شده است:

 • لنزهای شاخص Hi-Index می‌توانند بینایی را با مواد کمتری اصلاح و لنز را بسیار نازک‌تر کنند. پلاستیک‌ها بر حسب اعداد درجه‌بندی می‌شوند؛ به عنوان مثال، 1.50 یا 1.67 هر چه این عدد بیشتر باشد، لنز نازک‌تر است.
 • از آنجایی که لنزها نازک‌تر هستند، لنزهای ایندکس نیز سبک‌تر هستند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر است. اگر نمره چشم بالایی دارید، می‌توان لنزهایی با شاخص بالا ساخت تا از نظر زیبایی جذاب‌تر باشد.این نوع عدسی عینک دارای نکات منفی نیز هست که ممکن است بخواهید در نظر داشته باشید:

مواد لنزهای شاخص بالا یا همان Hi-Index نسبت به لنزهای پلاستیکی معمولی قیمت بیشتری دارند.

لنزهای پلی‌کربنات

لنزهای پلی‌کربنات

لنزهای پلی‌کربنات از نوعی پلاستیک ساخته می‌شوند که نسبت به لنزهای پلاستیکی استاندارد در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند. در اینجا چند دلیل برای انتخاب این ماده برای لنز عینک آورده شده است:

 • لنزهای پلی‌کربنات بسیار نازک‌تر و سبک وزن‌تر هستند. آنها به‌عنوان پلاستیک با شاخص بالا در نظر گرفته می‌شوند.
 • لنزهای پلی‌کربنات همچنین دارای محافظت داخلی در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند. به دلیل این ویژگی‌ها، این ماده لنز انتخابی برای لنزهای کودکان و لنزهای ورزشی است.

همچنین از معایب این عینک می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر نمره چشم بالا یا آستیگماتیسم بالایی دارید، امواج یا گاهی اوقات یک اثر هاله یا حلقه رنگ در دید محیطی خود خواهید داشت.

لنزهای Trivex

Trivex یک ماده نسبتاً جدید است که شبیه به لنزهای پلی کربنات می باشد با این تفاوت که دارای اپتیک با کیفیت بالاتر است. این بدان معنی است که دید واضح تری را ارائه می دهد. Trivex از نظر وزن سبک تر از پلاستیک استاندارد است اما به نازکی پلی کربنات نیست.

لنزهای Aspheric

لنزهای Aspheric به لنزهای کروی شکل هم شهرت دارند. طراحی عدسی کروی چندین مزیت را به همراه دارد از جمله اینکه درشت نمایی و کوچک نمایی چشم ها را کاهش داده و به زیبایی ظاهری می افزاید، دید واضح تری را فراهم می آورد و در آخر اینکه از نظر وزنی، بسیار سبک تر از لنزهای کروی استاندارد است.

ویژگی‌ های عینک طبی و عدسی‌های آن

هنگام انتخاب مواد لنز عینک، برخی ویژگی‌ها نیز وجود دارد که بهتر است آن ها را در نظر بگیرید.

پوشش‌های ضد بازتاب (Anti-Reflective Coatings)

پوشش‌های ضد بازتاب (Anti-Reflective Coatings)

یکی از ویژگی‌های عینک طبی می‌تواند به خاصیت ضد بازتاب آن اختصاص داده شود. یک پوشش ضد انعکاس بر روی عدسی عینک اعمال می‌شود تا میزان بازتاب داخلی و خارجی روی یک لنز را کاهش دهد. این پوشش میزان عبور نور از لنز را افزایش می‌دهد که کیفیت بینایی را بهبود می‌بخشد.

شما ممکن است چنین عینکی را انتخاب کنید زیرا:

 • پوشش ضد انعکاس، نور و هاله‌های ناخواسته را در شب کاهش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود که لنزها تا حدودی نامرئی و بسیار نازک به نظر برسند.
 • پوشش ضد انعکاس به ویژه برای افرادی که دارای نسخه‌های بالا هستند، افرادی که در شب کاهش بینایی دارند و افرادی که در مشاغلی که زیبایی ظاهری در آنها اهمیت دارد مشغول هستند، بسیار مفید است.

عدسی عینک هویا از معروف‌ترین عدسی‌هایی است که خاصیت آنتی رفلکس دارد. شما می‌توانید بررسی دقیق آن را در سایت ما مطالعه فرمایید.


پوشش‌های مقاوم در برابر خش

یکی دیگر از ویژگی‌های عینک طبی خاصیت ضد خش بودن برخی از لنزهای آن است. در فرایند تولید، پوشش‌هایی مقاوم در برابر خش جلو و پشت لنزها اعمال می‌شود.

در حالی که هیچ عدسی‌ای ضد خش نیست، این پوشش ویژه باعث می‌شود لنزها در هنگام افتادن یا مالش روی یک سطح سخت خراش کمتری ببینند. همچنین بد نیست بدانید که اکثر عینک‌ها مثل عینک زایس و عینک هویا با روکش ضد خش ساخته می‌شوند.

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش

خاصیت مسدود کنندگی عدسی ها در برابر اشعه های مضر uv می تواند در جلوگیری از آب مروارید و همچنین دژنراسیون ماکولا تاثیر بسزایی داشته باشد. مزیت اصلی این ویژگی عدسی عینک طبی این است که از چشمان شما در برابر اثرات مخرب خورشید محافظت می‌کند. لایه محافظ اشعه ماوراء بنفش به راحتی روی لنزها قرار می‌گیرد و اغلب به هنگام خرید عینک شما این لایه محافظ را بر روی عدسی‌های خود خواهید داشت.

لنزهای پلاریزه

لنزهای پلاریزه

معمولاً برای ساخت عینک آفتابی از لنزهای پلاریزه استفاده می‌شود. آنها بیشتر در رنگ خاکستری یا قهوه‌ای موجود هستند اما بسیاری از رنگ‌های دیگر نیز در دسترس هستند. خاصیت پلاریزه یکی دیگر از ویژگی‌های عینک طبی است که امروزه بسیار پرکاربرد است.

از مزیت‌های این خاصیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لنزهای پلاریزه عمودی با مسدود کردن نور منعکس شده پلاریزه افقی، تابش نور و بازتاب را کاهش می‌دهند.

لنزهای پلاریزه می‌توانند برای افرادی که در خارج از خانه کار می‌کنند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال، این نوع لنز اغلب توسط ماهیگیرانی استفاده می‌شود که در نور شدیدی که از آب منعکس می‌شود کار می‌کنند. لنزها می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا عمق بیشتری را در آب ببینند.

لنزهای فوتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک دارای پوشش شیمیایی خاصی هستند که باعث می‌شود در زیر نور خورشید به رنگ تیره تغییر پیدا کرده و در داخل خانه شفاف شوند. این لنزها برای افرادی که مایل به حمل یک جفت عینک آفتابی طبی جداگانه نیستند، بسیار عالی هستند.

لازم به ذکر است که علاوه بر موارد نام برده شده، چندین مورد دیگر هم به عنوان ویژگی‌ های عینک طبی شناخته می‌شود که از این موارد می‌توان به عینک بلوکات، عینک کامپیوتر و… اشاره کرد.

استاندارد اندازه فریم عینک های طبی

فریم های مختلف با اندازه های متفاوتی ساخته می شوند از این رو لازم است تا با آگاهی در خصوص این اندازه ها، مناسب ترین عینک را خریداری کنید. در ادامه توضیحاتی در این باره آورده شده است:

عرض پل بینی

فاصله بین لنزهای یک فریم، عرض پل بینی نامیده می شود. پل باید به راحتی روی بینی شما بنشیند. از این رو می توان گفت که اندازه بینی در تعیین اینکه کدام سبک فریم برای شما مناسب است تاثیر بسزایی دارد. به طور کلی می توان گفت که عرض پل اکثر فریم ها 14 تا 24 میلی متر است.

عرض لنز

این عرض افقی هر عدسی است که در پهن ترین نقطه آن اندازه گیری می شود که معمولاً از 40 میلی متر تا 60 میلی متر متغیر است.

ارتفاع لنز

این ارتفاع عمودی لنزهای هاست که اندازه گیری آن در عریض ترین نقطه لنز در کادر گرفته می شود. ارتفاع لنز به ویژه برای دید بهتر اهمیت دارد.

طول دسته

اندازه دسته عینک شامل فاصله لولای قاب تا انتهای دسته است. این فاصله معمولاً بین 120 تا 150 میلی متر است.

آگاهی از اندازه و سایز عینک طبی

یکی دیگر از مواردی که در پاسخ به سوال عینک طبی خوب چه ویژگی دارد؟ می توان مطرح کرد، اندازه مناسب است. بهترین فریم عینک برای شما، فریمی است که با فرم، شکل و اندازه صورتتان سازگار باشد. برای این منظور لازم است تا عینکی با سایز مناسب انتخاب کنید. گفتنی است که به روش های زیر می توان از اندازه فریم آگاهی یافت:

اعداد حک شده روی دسته عینک

با نگاه کردن به قسمت داخلی دسته های عینک می توانید به راحتی اندازه فریم را پیدا کنید. اندازه فریم عینک با سه عدد حک شده در داخل یکی از بازوهای عینک نشان داده می شود. نمونه ای از درج این اعداد به صورت 140-19-48 می باشد.

اولین عدد از سمت چپ بیان کننده پهنای لنز است. دومین عدد درج شده عرض پل عینک را نشان می دهد و سومین عدد هم بیانگر طول دسته یا همان معبد است.

اندازه گیری فریم عینک در خانه

اما اگر می خواهید بدانید که مناسب ترین فریم برای صورت شما چه سایزی دارد، به راحتی می توانید در منزل و با استفاده از یک خط کش و آینه این کار را انجام دهید. برای این منظور لازم است تا جلوی آینه بایستید و فاصله بین گوش چپ و راست خود را به گونه ای که خط کش به موازات چشم هایتان قرار دارد، اندازه بگیرید. حال که این فاصله را به دست آورید می توانید مطابق جدول زیر بهترین سایز فریم را انتخاب نمایید.

فاصله بین گوش ها

اندازه فریم عینک

115 میلی متر

49 میلی متر

127 میلی متر

52 میلی متر

130 میلی متر

54 میلی متر

135 میلی متر

55 میلی متر

140 میلی متر

57 میلی متر

146 میلی متر

58 میلی متر

152 میلی متر

61 میلی متر

جمع‌بندی

ما در امیراپتیک با انتشار این مقاله سعی کردیم تا شما را با ویژگی‌ های عینک طبی و انواعی از لنزهای عینک‌ها آشنا کنیم. همچنین برخی از مزیت‌ها و معایب این لنزها را برای شما شرح دادیم و گفتیم که این عدسی یا لنزها برای چه کارهایی مناسب است؛

با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

سوالات متداول

 • مهمترین قسمت عینک کدام است؟
  لنزها مهمترین بخش عینک هستند زیرا به طور مستقیم با وضوح دید ما سروکار دارند. استفاده از لنزهای مناسب می تواند تاری دید ناشی از سن، استفاده از کامپیوتر و شرایطی مانند آستیگماتیسم را برطرف کند.
 • کدام نوع عدسی عینک بهتر است؟
  هیچ نوع لنز عینکی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. نوع و جنس عدسی عینکی که برای شما بهترین است به عوامل مختلفی از جمله نیازهای اصلاح بینایی و سبک زندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر دائما با کامپیوتر و موبایل کار می کنید، عدسی بلوکنترل بهترین گزینه برای شماست یا اگر در حین ورزش هم از عینک طبی استفاده می کنید به سراغ لنزهای نشکن بروید.
 • قیمت عدسی عینک چقدر است؟
  هزینه عدسی عینک به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان فشردگی عدسی، نمره چشم شما و آپشن های عدسی از مهم ترین این عوامل هستند. در نهایت اگر شما هم قصد خرید یک عدسی جدید برای بهبود بینایی خود را دارید، فروشگاه امیراپتیک می تواند بهترین و باکیفیت ترین عدسی را با قیمتی مناسب به شما عزیزان ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *