هرچند وقت یکبار نیاز به معاینه چشم داریم؟4.7/5 - (14 امتیاز)

در این مقاله به طور دقیق درباره اهمیت معاینه چشم و اینکه هر چند وقت یکبار باید برای ویزیت و چکاپ چشم اقدام کنیم صحبت کرده‌ایم. پس حتما تا انتهای این مقاله با امیر اپتیک همراه باشید، تا یکبار برای همیشه نسبت به این موضوع آگاهی کامل بدست آورید.

اهمیت معاینه توسط پزشک

دلایل اهمیت معاینه چشم

مهمترین دلایلی که باید معاینه چشم را در اولویت کارهایمان قرار دهیم، مواردی است که در ادامه در رابطه با آنها با شما صحبت خواهیم کرد. پس با دقت تمام آنها را مطالعه نمایید.

1. تشخیص و پیشگیری بیماری‌های چشمی

معاینه چشم به موقع توسط اپتومتریست یا چشم‌ پزشک، در تشخیص به موقع شایع ترین بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید Cataract، آب سیاه Glaucoma، ماکولوپاتی Maculopathy و شناسایی برخی اختلالات شبکیه چشم بسیار موثر است. زیرا با تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها، خیلی دقیق‌تر و البته راحت تر می‌توانیم برای درمان آنها اقدام کنیم و در بسیاری از موارد نیز آنها را کاملا درمان خواهیم کرد.

می‌خواهید درباره اپتومتریست بیشتر بدانید؟
مقاله اپتومتریست کیست را مطالعه نمایید.

2. تشخیص نوع و مقدار ضعیفی چشم

قطعاً با انجام معاینه چشم می‌توانید نوع ضعیفی چشمانتان را تشخیص دهید. اینکه دچار نزدیک بینی Myopia، دور بینی Hyperopia، آستیگماتیسم و یا حتی موارد خاص دیگری مثل لوچی چشم یا استرابیسم strabismus شده اید یا نه. انجام معاینه چشم به موقع باعث می‌شود که با استفاده از عینک طبی یا لنز تماسی مناسب، مشکلات بینایی شما کاملا اصلاح شود.

3. تشخیص بیماری‌های سیستمیک و خاص

چشم‌ها می‌توانند نشانه‌های بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های روماتولوژیکی و بیماری‌های عفونی را کاملا نشان دهند. معاینه چشم دقیق توسط پزشک متخصص می‌تواند مشکلات زود هنگام این بیماری‌ها را شناسایی کند تا ما نیز بتوانیم کاملاً به موقع آنها را درمان نماییم.

4. حفظ سلامت عمومی

معاینه چشم به موقع همانند زمانی که به پزشک عمومی مراجعه می‌کنیم، جزوی از اقدامات مورد نیاز جهت حفظ سلامت عمومی بدنمان است. چشم‌ها نیز جزو اصلی ترین اعضای بدن ما هستند و مراقبت از آنها بسیار اهمیت دارد. ولی متاسفانه عادت فراگیر و غلط عمومی باعث شده است تا آخرین عضوی که به فکر آن باشیم، چشمانمان باشد که این اشتباه بزرگ است.


مشکلات قابل تشخیص چشم

چه مشکلاتی با معاینه قابل تشخیص است؟

مشکلاتی که اپتومتریست و چشم پزشک در هنگام معاینه چشم، آنها را شناسایی می‌کنند موارد زیر است:

 • دور بینی
 • نزدیک بینی
 • آستیگماتیسم
 • تنبلی چشم یا آمبلیوپی
 • انحراف چشم یا استرابیسم
 • آب مروارید یا کاتاراکت
 • آب سیاه یا گلوکوم
 • ماکولوپاتی
 • التهاب و اختلالات شبکیه

البته این موارد فقط برخی از مشکلات و بیماری‌های چشمی شایع در بین عموم مردم است. حتماً برای تشخیص دقیق و درمان هر یک از آنها، مراجعه به یک چشم‌ پزشک متخصص ضروری است.


مراحل معاینه

مراحل معاینه چشم پزشکی

مراحل معاینه چشم پزشکی بسته به نیازها و شرایط خاص هر فرد کاملاً متفاوت است. اما به طور کلی
معاینه چشم پزشکی، شامل مراحل زیر است:

 • اندازه‌گیری فشار داخل چشم
 • بررسی قسمت خلفی و شبکیه
 • بررسی قسمت قدامی (جلوئی) چشم
 • ارزیابی میزان واکنش مردمک چشم به نور
 • سنجش حدت بینایی در فاصله 6 تا 3 متری
  برای دیدن چارت حروف
 • در نهایت، تعیین نمره عینک

هر چند وقت یکبار نیاز داریم؟

هر چند وقت یکبار باید معاینه چشم شویم؟

عادت کنید که برای حفظ سلامت چشم‌ها و تشخیص به موقع هر گونه بیماری یا مشکل چشمی، به طور منظم به اپتومتریست و در شرایط خاص، به چشم ‌پزشک مراجعه کنید.
البته، تعداد مراجعات و فاصله زمانی بین آنها، بستگی به وضعیت شما و سوابق پزشکی و میزان سلامت چشم شما دارد.

در صورتی که مشکلات چشمی خاصی نداشته باشید و میزان بینایی و سلامت چشم‌هایتان هیچ تغییر قابل ملاحظه‌ای را نشان ندهد، معمولا
برای بزرگسالان سالی یکبار یا هر دو سال یکبار
برای کودکان هر شش ماه یا یک سال یکبار

با این حال، در صورت بروز هر گونه مشکل یا تغییر در بینایی، ترشحات، قرمزی، درد یا هر نشانه دیگر نامطلوب، باید بلافاصله به چشم‌ پزشک مراجعه کنید.
همچنین، در صورت لزوم، پزشک معالج می‌تواند بر اساس شرایط و نیازهای خاص شما، فاصله زمانی بین مراجعات را کمتر یا بیشتر در نظر بگیرد.

تعداد دفعات مراجعه به چشم پزشکی براساس سن

معاینه چشم معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.
در حین معاینات، هیچگونه درد و ناراحتی را تجربه نمی‌کنید.
افراد زیر ۴۰ سال، بهتر است در بدترین حالت هر دو سال یک بار برای معاینه کامل چشم اقدام کنید.
افراد بین ۴۰ تا ۶۵ سال، به دلیل احتمال بروز مشکلات پیر چشمی باید سالی یک بار معاینه شوید.
افراد بیش از ۶۵ سال نیز بهتر است هر شش ماه یکبار این معاینات را انجام دهند.

افراد مبتلا به دیابت باید سالانه حداقل یک بار معاینات کامل چشم پزشکی را انجام دهند تا خدایی نکرده عوارض این بیماری، روی کیفیت دید چشم‌های آنها تاثیر منفی نگذارد.
بعضی از افراد که دارای برخی بیماری‌های سیستمیک یا بیماری چشمی خاصی هستند، باید نسبت به دیگر دفعات بیشتری برای معاینات چشم خود به مطب مراجعه کنند.


معاینه چشم کودکان

کودکان چند وقت یکبار معاینه چشم شوند؟

معاینه چشم برای کودکان بسیار مهم است. در واقع، مشکلات بینایی در کودکان به دلیل عدم توانایی آنها در بیان مشکلات بیناییشان دیرتر تشخیص داده می‌شود.
با معاینه چشم منظم و به موقع کودکمان می‌توانیم مشکلات چشمی‌اش را به خوبی تشخیص دهیم و درمان مناسب را برای آن آغاز نماییم. در ضمن، برخی از مشکلات چشمی مانند نزدیک ‌بینی و دوربینی در دوران کودکی آغاز می‌شوند و در صورت شناسایی زودهنگام، می‌توان از تداوم و تشدید آنها جلوگیری کرد.

به طور کلی، توصیه می‌شود که
کودکان از سن ۳ تا ۵ سالگی به صورت منظم هر شش ماه مورد معاینه چشمی قرار گیرند. در صورت وجود هرگونه نشانه‌های ناراحت کننده چشمی مانند تاری دید، عدم تمرکز، خمیدگی سر، خواندن با مشکل یا شکایت از درد چشم، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه نمایید. همچنین، اگر کودک در خانواده سابقه بیماری چشمی دارد، معاینه چشمی باید در سنین زودتر آغاز شود.

از طرفی دیگر، بینایی نقش مهمی در فرایند یادگیری کودکان دارد و گاهی مشکلات بینایی در کودک سبب افت تحصیلی و اختلال در انجام تکالیف مدرسه خواهد شد. پس اگر کودک شما از نظر خواندن و یادگیری دروس مدرسه دچار مشکل است حتما جهت اطمینان از سلامت چشم‌ها به چشم پزشک مراجعه کنید.


بهترین عینک

بهترین عینک طبی برای رفع مشکل بینایی

انتخاب بهترین عینک طبی برای رفع مشکل بینایی بستگی به نیازها و شرایط شخصی شما دارد. هنگام مراجعه به چشم پزشک متخصص، شرایط چشمی شما به طور کامل بررسی می‌شود و میزان ضعیفی چشم شما در قالب نسخه عینک در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نسخه عینکتان را بلد نیستید بخوانید؟
مقاله خواندن نسخه عینک را مطالعه نمایید.

حتماً توجه کنید
برای عینک طبی باید دو محصول خریداری کنید.
یک جفت عدسی طبی + یک فریم طبی مناسب

بر اساس نوع مشکل بینایی شما، نوع لنز یا عدسی عینک متفاوت خواهد بود. عدسی‌های عینک طبی می‌توانند از جنس پلاستیک یا شیشه باشند. لنزهای پلاستیکی معمولا سبک‌تر و مقاومت بیشتری در برابر شکستن دارند، در حالی که لنزهای شیشه‌ای بیشترین وضوح را ارائه می‌دهند. که بر اساس نوع نیاز شما مشخص می‌شود که چه نوع عدسی ای برای شما مناسب است.

برای مشاهده بهترین عدسی ها
به صفحه خرید عدسی طبی مراجعه کنید.

برای انتخای فریم عینک مناسب هم چندین فاکتور را باید در نظر بگیرید. وزن فریم، جنس فریم، اندازه فریم، میزان نمره چشم شما و اندازه صورتتان و خیلی موارد دیگر که در هنگام خرید به شما مشاوره لازم تقدیم خواهد شد. پس حتما موقع خرید به موارد بالا توجه کنید.

برای مشاهده انواع عینک طبی مردانه، زنانه، بچگانه
به صفحه خرید فریم عینک طبی مراجعه کنید.

در نهایت نیز مجدداً تاکید می‌کنیم که حتماً انجام معاینه چشم منظم را در اولویت زندگی خود قرار دهید. زیرا این عضو یکی از مهمترین اعضای حیاتی بدن ما است. متاسفانه اکثر ما کمترین توجه را به آن داریم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • آیا خودتان معاینه چشم دارید؟
  بله اصلا نگران نباشید. ما در همینجا پزشکان بسیار حرفه‌ای و با تجربه ای داریم. شما کافی است تا به صورت تلفنی زمان ویزیت خود را رزرو نمایید تا حضوراً معاینه شوید. بقیه کارها خیلی راحت و بدون دردسر انجام خواهد شد. اطلاعات تماس ما نیز داخل وبسایت در اختیرتان قرار گرفته است.
 • چشمان من ضعیف نیست، بازم باید معاینه شوم؟
  بله، حتما سالی یکبار برای چکاپ اقدام کنید. چه بسیار عزیزانی بودند که برای خرید عدسی بلوکنترل بدون نمره به ما مراجعه کردند ولی وقتی آنها را معاینه کردیم، مشخص شد که چشمانشان ضعیف است. پس اصلا تنبلی نکنید چون زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. اینکار را پشت گوش نیندازید زیرا با اینکار همیشه از شرایط چشمانتان آگاهی خواهید داشت و عینکی هم که تهیه می‌کنید دقیقا مطابق با وضعیت روز چشمانتان خواهد بود.
 • هرچند وقت یکبار باید معاینه شویم؟
  بهترین حالت این است که حداقل سالی یکبار برای چکاپ به اپتومتریست مراجعه کنید. این کار برای آگاهی خودتان از وضعیت چشمانتان بسیار ضروری است ولی متاسفانه خیلی از ما برای اینکار تنبلی میکنیم. همین تنبلی باعث می‌شود که چشمان ما با سرعت خیلی بیشتری ضعیف شود و خدایی نکرده نتوانیم از بروز خیلی از بیماری ها و عوارض چشمی، به موقع مطلع شویم. پس این کار را جدی بگیرید و برای آن نیم ساعت زمان بگذارید و کار را یکسره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *