روش خواندن نسخه عینک طبی


روش خواندن نسخه عینک طبی


همه ما در طول زندگی ممکن است با مشکلات و آسیب‌های چشمی مثل دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم و … مواجه شویم. عوارض ناشی از به وجود آمدن این اختلالات مثل سردرد، تار شدن دید و … سبب می‌شود تا شما برای معاینه پیش چشم پزشک بروید. پزشک نیز پس از معاینه در صورت نیاز برای شما طی نسخه‌ای یک عینک تجویز می‌کند. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که دوست دارید نسخه عینک طبی خود را بخوانید پس تا انتهای این مقاله از فروشگاه تخصصی عینک امیر همراه ما باشید.

نسخه عینک طبی چیست؟

نسخه عینک طبی چیست؟

نسخه عینک طبی شما مانند عینک کامپیوتر شما، برگه‌ای است که توسط پزشک دریافت می‌کنید و در آن لیستی از اعداد و کلمات مختصری را مشاهده می‌کنید که بی شک قبلاً اصلاً چنین چیزی را ندیده‌اید. در این نسخه مخفف‌های اختصاری وجود دارد که اطلاعات مربوط به چشم راست و چشم چپ شما در آن قید شده است و کمک می‌کند تا بتوانید عدسی عینک بلوکات یا انواع دیگر عینک مناسب نمره چشمان خود را خریداری کنید.

مقاله پیشنهادی: همه چیز در رابطه با انتخاب فریم طبی مناسب صورت

چگونه نسخه عینک طبی را بخوانیم؟

چگونه نسخه عینک طبی را بخوانیم؟

نحوه خواندن شماره چشم از روی نسخه چشم‌پزشکی مهارتی است که هر فرد برای شما برای خریدن عینک طبی به آن نیاز دارد. البته برای این کار بهتر است دانش تخصصی داشته باشید و تمام مراکز بینایی‌سنجی و فروش عینک نیز این کار را برای شما انجام می‌دهد؛ اما برای آن دسته از افرادی که دوست دارند خودشان هم نسخه عینکشان را بخوانند، مجموعه‌ای از اطلاعات و نکات کاربردی و مفید وجود دارد که در این زمینه به شما کمک می‌کند. اگر می‌خواهید بدانیت اپتومتریست کیست پیشنهاد می‌کنیم مقاله آن را از دست ندهید. لازم به ذکر است شما می‌توانید خرید عدسی عینک زایس که از بهترین برندهای عدسی دنیا است را نیز در سایت ما بررسی و خرید کنید.

مهم‌ترین علائم اختصاری در نسخه عینک طبی

  • عبارات OS، OU و OD :
  • اگر تا کنون نسخه چشم پزشکی دیده باشید حتماً عبارات اختصاری OS, OD, OU را نیز مشاهده کرده اید. عبارت OD مخفف Oculus Dexter و OS مخفف Oculus Sinister است. این عبارت به ترتیب به معنای چشم راست و چشم چپ هستند عبارت OU نیز مخفف Oculus Uterque است و به هر دو چشم اشاره دارد. این عبارات را بیشتر پزشکان قدیمی استفاده می‌کردند. امروزه چشم‌پزشکان به جای آن‌ها از عبارات جدیدترین مانند RE مخفف چشم راست و E مخفف چشم چپ استفاده می‌کنند؛ اما هنوز هم پزشکانی وجود دارند که از همان عبارات قدیمی در نسخه خود استفاده کنند.
  • اصطلاح SPH :

این اصطلاح مخفف کلمه Sphere است و میزان لنزهای اندازه گیری شده در قطرهای مورد نیاز برای بینایی خوب را نشان می‌دهد و این یعنی تصحیح دید شما کروی است. در صورتی که شما فردی نزدیک‌بین باشید، عدد زیر این علامت (-) می‌شود و در صورتی که شما دوربین باشید، عدد زیر این علامت (+) می‌شود. اما در صورتی که نسخه عینک طبی شما مانند عینک موبایل دارای کلمه PI, Plano یا علامت نامتناهی باشد؛ یعنی اینکه شما از نظر مسافتی هیچ مشکلی ندارید و ممکن است چشم‌هایتان آستیگماتیسم باشد.

  • محور Axis :

این محور در واقع همان نصف‌النهار لنز است. عدد مشخص شده در این محور به چشم پزشک کمک می‌کند تا بتواند جهتی که در آن باید قدرت استوانه‌ای در لنزهای شیشه‌ای عینک شما قرار بگیرد را پیدا کند. این محور با عددی از میان 1 تا 180 نشان داده می‎شود. عدد 90 برای محور عمودی چشم و عدد 180 برای محور افقی دایره طولی چشم ما استفاده می‎شود.

  • CYL :

این اصطلاح در نسخه عینک طبی نشان دهنده میزان قدرت لنز  آستیگمات است. اگر عددی در این ستون وجود نداشته باشد؛ یعنی چشمان شما آستیگماتیسم نیست و یا مقدار آستیگمات آن‌ها به قدری کم است که نیازی به اصلاح آن با عینک وجود ندارد. اعداد ستون CYL (سیلندر) می‎توانند دارای علامت منفی (برای اصلاح آستیگماتیسم نزدیک‎بین) و یا علامت مثبت (برای آستیگماتیسم دوربین) باشند.

  • جمع:

این اصطلاح به معنای قدرت بزرگ‌نمایی اضافه است که برای اصلاح پیرچشمی بر قسمت پایینی لنزهای مولتی فوکال اعمال می‎شود. عددی مشخص شده در این بخش از نسخه، همیشه قدرت مثبت است حتی اگر با علامت مثبت همراه نباشد. این عدد معمولاً بین 0.75+ تا D 3.00+ و برای هر دو چشم کاملاً یکسان است.

  • Prism یا منشور :

این اصطلاح به معنای قدرت منشوری است که با p.d (prism Diopters)  سنجیده می‎شود و به منظور اصلاح مشکل انحراف چشمی در نسخه عینک طبی تجویز می‌شود. ذکر این نکته لازم است که تنها تعداد بسیار کمی از نسخه‌های عینک دارای عدد منشورند. در صورتی که در نسخه شما عدد منشور وجود داشته باشد این عدد به صورت واحدهای متریک و یا کسری انگلیسی نشان داده می‌شود و جهت منشور با توجه به موقعیت نسبی پایه یا ضخیم‌ترین لبه آن در نسخه به نمایش در می‌آید. برای نشان دادن منشور از چهار مخفف زیر استفاده می‎شود:

 BU = Base up بالا                                            BD = Base down پایین

Base in  =  BI به سمت بینی                             Base out  =   BO به سمت گوش‌ها

  • اصطلاح PD :

این اصطلاح مخفف عبارت Pupillary Distance است و فاصله میان مراکز مردمک در چشم‌های شما را نشان می‌دهد که به میلیمتر اندازه گیری می‌شود. این اندازه گیری، این امکان را برای پزشک فراهم می‌کند تا مطمئن شود که عینک و عدسی درستی برای چشمان شما انتخاب می‌شود. تعداد متوسط برای خانم‌ها ۶۲ میلیمتر و برای آقایان ۶۴ میلیمتر است و به طور کلی عدد PD می‌تواند مابین ۵۸ و ۶۸ میلیمتر باشد.

  • فاصله Inter :

این اصلاح مخفف کلمه Intermediate است. این اصطلاح برای درمان بینایی نزدیک‌بینی و دوربینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح در نسخه افرادی وجود دارد که می‌بایست دید بینابینی خود را درمان کنند.

  • BVD :

این اصطلاح مخفف کلمه Back Vertex Distance است که فاصله پشت عینک شما تا جلوی قرنیه را مشخص می‌کند. استفاده از این کلمه در نسخه عینک طبی برای تنظیم کردن قدرت لنز نسبت به چشم و تغییرات آن است و شما برای تغییر نسخه عینک خود به اندازه گیری BVD  نیاز دارید.

سخن پایانی …

عینک‌های طبی علاوه بر اینکه در درمان اختلالات و مشکلات چشمی به ما کمک می‌کنند، راهکارهای بسیار مناسبی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چشم‌اند به خصوص امروزه که اکثر افراد زمان زیادی را مشغول کار با ابزارهای دیجیتال مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و … هستند البته به شرط اینکه عدسی مناسبی برای آن انتخاب شود. امروزه عینک موبایل و عینک کامپیوتر در بازار وجود دارد که این عینک‌ها با دارا بودن عدسی بلو کنترل و عدسی بلوکات، جلوی رسیدن نور آبی موجود در صفحات گوشی، مانیتورها، تلویزیون و … را می‌گیرند و از چشم شما مراقبت می‌کنند. یکی از برندهای مطرح جهان عینک هویا است. سلامت چشم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار و اگر شما نیز به بینایی خود و فرزندانتان اهمیت می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از این گونه عینک‌ها در حین کار با ابزارهای دیجیتال استفاده کنید.

preloader