خواندن نسخه عینک طبی4.7/5 - (15 امتیاز)

در این مقاله
تفسیر برگه اپتومتری را به زبانی کاملاً ساده و روان در اختیار شما قرار داده ایم.
تمامی اصطلاحات نسخه عینک را در این مطلب آموزش می‌بینید. به طوری که بعد از خواندن آن تا انتها، به راحتی می‌توانید نمره چشم خود را از روی برگه معاینه چشم بخوانید، درک عمیق‌تری نسبت به نسخه چشم پزشکی داشته باشید و در نتیجه تصمیمات آگاهانه‌تری نیز در هنگام خرید عدسی و عینک طبی خود بگیرید.
تا انتها با امیر اپتیک همراه باشید تا طرز و طریقه خواندن نسخه عینک را به شما آموزش دهیم.


خواندن نسخه عینک

نسخه عینک طبی دقیقاً چیست؟

نسخه عینک طبی که توسط اپتومتریست برای شما صادر می‌شود، شامل یکسری اعداد و رقم و یکسری حروف انگلیسی است که مجموعه آنها در کنار هم، وضعیت ضعیفی چشمان شما را بازگو می‌کند.
علاوه بر این، نسخه ممکن است شامل درخواست هایی برای آزمایش های تخصصی، تصویربرداری، یا توصیه های دارویی متناسب با نیازهای فردی بیمار نیز باشد که این مورد در موارد خاصی اتفاق می‌افتد که در آنصورت باید آن نسخه عینک را به پزشک متخصص ارجاع داد.


موارد داخل برگه معاینه چشم

داخل برگه معاینه چشم چه مواردی است؟

جزئیات نسخه عینک شامل موارد زیر است:

 1. نمره دقیق چشم راست و چپ
 2. فاصله کانونی چشم ها
 3. نکات مراقبتی و عدسی مورد نیاز
 4. تاریخ نسخه
 5. نام بیمار
 6. نام و تخصص پزشک
 7. مهر و امضای پزشک

البته باید گفت که در کمتر نسخه‌ای تمامی این موارد نوشته می‌شود ولی نگران نباشید چون مهمترین آنها در نسخه چشم پزشکی قطعاً ثبت خواهد شد.
در ادامه نیز مهمترین این موارد را به زبانی کاملا ساده برای شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.


معرفی اصطلاحات برگه اپتومتری

توجه داشته باشید زمانی که معاینه شما تمام می‌شود، معمولاً دو نوع برگه ضمیمه یکدیگر به شما تحویل داده می‌شود. یکی از آنها برگه کامپیوتری کوچکی است که از دستگاه اتورفرکتومتر چاپ می‌شود. یکی دیگر نیز نسخه نهایی اپتومتریست است که نمره عینک شما به طور کامل در آن نوشته شده و توسط پزشک اپتومتریست مهر و امضا شده است.

معرفی اصطلاحات نسخه عینک طبی:

 1. OD : نمره چشم راست
 2. OS : نمره چشم چپ
 3. Sph : نمره ضعیفی چشم
 4. Cyl : نمره آستیگمات
 5. AX : زاویه تصحیح بینایی در آستیگماتیسم
 6. Pd : فاصله مرکز دو چشم از یکدیگر

اصطلاح OU چیست؟

اصطلاح OU در نسخه ضعیفی چشم چیست؟

همانطور که گفتیم، نماد “OD” در نسخه عینک طبی مربوط به ضعف بینایی چشم راست است و نماد “OS” نیز مربوط به چشم چپ است.
نماد “OU” زمانی در نسخه چشم پزشکی عینک نوشته می‌شود که هر دو نمره چشم راست و چپ شما دقیقا به یک اندازه باشد و دیگر نیازی به نوشتن نمره چشم راست و چپ به صورت جداگانه نیست.

اصطلاح ADD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح “ADD” یا همان Addition در نسخه عینک طبی افرادی ثبت می‌شود که مبتلا به پیرچشمی هستند. این عدد نشان دهنده این است که چقدر نمره اضافی باید به نمره دیدِ دور آنها اضافه شود تا تاری دیدِ نزدیک آنها نیز برطرف شود.

نکته!
این علامت زمانی در نسخه نوشته می‌شود که بیمار باید از عدسی تدریجی یا پروگرسیو چند کانونه استفاده کند.

اما گاهی ممکن است در نسخه عینک طبی‌، هر دو نمره دور و نزدیک به صورت جداگانه نوشته شود.
یعنی یک نمره برای دید دور که با کلمه Far نوشته می‌شود و یک نمره برای دید نزدیک که با کلمه Near نوشته می‌شود.
این شکل نوشتار عموماً زمانی خواهد بود که بیمار قصد داشته باشد یک عینک جداگانه برای دید دور و یک عینک دیگر، برای مطالعه و دید نزدیک داشته باشد.


معرفی محصول: افرادی هستند که اصلا دید نزدیک آنها تار نیست و هیچ مشکلی در خواندن کتاب و یا استفاده از موبایل ندارند. اما چشمانشان در هنگام کار با کامپیوتر و موبایل و یا هر نوع دستگاه با نمایشگر دیجیتال، خسته یا خشک می‌شود. این افراد برای رفع این خستگی و خشکی چشم ناشی از استفاده زیاد از مانیتورهای دیجیتال، باید عینک کامپیوتر تهیه کنند. که در توضیحات مخصوص همین لینک، جزئیات کامل آن را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

توضیح کامل ضعیفی چشم sph

توضیح کامل ضعیفی چشم sph

در نسخه عینک طبی شما، عدد “Sph” نشان می دهد که نمره ضعیفی چشم شما چقدر است. توجه داشته باشید که نمره آستیگمات در نسخه عینک چیز دیگری است.
حال این موضوع اصلاً یعنی چه؟
دقت کنید
برای اینکه شما بتوانید یک وسیله یا هر چیزی را که در هر فاصله‌ای از شما وجود دارد با وضوح کامل ببینید، نیاز است تا تصویر آن شیء دقیقا بر روی شبکیه چشم شما تشکیل شود. حال اگر این تصویر دقیقا بر روی شبکیه چشم تشکیل نشده و شکست نورهای حاصله در قرنیه و عدسی چشم، سبب شود تا تصویر نهایی مقداری دورتر یا نزدیکتر از سطح شبکیه تشکیل شود، شما آن تصویر را تار خواهید دید.

به همین خاطر است که بعد از اندازه گیری های انجام شده توسط دستگاه اتورفرکتومتر و معاینات نهایی اپتومتریست، بر اساس میزان ضعیفی چشم شما از نمرات لازم در عدسی طبی استفاده می‌کنند تا شکست های نور به گونه‌ای انجام شود تا تصویر نهایی بر روی شبکیه چشم شما تشکیل شود و شما واضح ببینید.

معنای اعداد “+” و “-” در نسخه چشم پزشکی

همانطور که گفتیم، وقتی چشمان شما ضعیف است یعنی تصویر اجسام دقیقاً روی شبکیه تشکیل نمی‌شود و ممکن است جلو و یا پشت شبکیه چشم شما تشکیل شود. بر همین اساس، از نمرات مثبت و منفی برای تطابق و وضوح دید کامل شما استفاده می‌شود.

اشتباه بزرگ این است که خیلی ها به اشتباه می‌گویند نمره منفی در نسخه عینک، نمایانگر نزدیک بینی است (یعنی شما دور را تار میبینید و نزدیک را خوب میبینید) و عدد مثبت نشان دهنده دوربینی است (یعنی شما دور را خوب و واضح میبینید ولی نزدیک را تار می‌بینید). این تفسیر کاملاً اشتباه است.

دلیل علمی استفاده از نمره “+” و “-”

دلیل علمی استفاده از نمره “+” و “-”

نمره مثبت زمانی استفاده می‌شود که تصویر در پشت شبکیه چشم تشکیل می‌شود.
یعنی میزان شکست نور توسط چشم به خودی خود کافی نیست و کم است. پس باید از نمره مثبت استفاده کرد تا شکست نور افزایش پیدا کند و تصویر بر روی شبکیه تشکیل شود.

نمره منفی در چشمِ ضعیف زمانی استفاده می‌شود که چشم به خودی خود نور را بیش از حد شکست می‌دهد. به همین خاطر تصویر در جلوی شبکیه تشکیل می‌شود و ما با استفاده از نمره منفی کاری می‌کنیم که واگرایی صورت گیرد و تصویر کمی عقب‌تر، دقیقا بر روی شبکیه چشمِ بیمار تشکیل شود.


help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

توضیح آستیگمات Cyl در نسخه عینک

توضیح آستیگمات Cyl در نسخه عینک

علامت آستیگمات در نسخه چشم پزشکی CYL است. علامت AX یا AXIS نیز درجه چرخشی است که نیاز است در هنگام تراش و نصب عدسی بر روی عینک شما اعمال شود تا وضوح کامل دید را برای شما فراهم آورد. آستیگاتیسم زمانی رخ می‌دهد که حالت کروی قرنیه چشم ما کمی تغییر شکل دهد و همین موضوع سبب تغییر در نحوه شکست نور در قرنیه و در نتیجه، تاری دید ما می‌شود. اما این موضوع اصلا نگران کننده نیست و در اکثر موارد قابل درمان است.

معنای PD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح PD مخفف  Pupillary Distance در نسخه عینک طبی به معنای فاصله مرکز دو چشم شما از یکدیگر است. این فاصله را به میلیمتر اندازه گیری می‌کنند.
برای مثال اگر در نسخه عینک شما نوشته بود PD : 65 این بدان معناست که فاصله مرکز چشم راست و چپ شما از یکدیگر شصت و پنج میلیمتر است.

گاهی اوقات ممکن است که دکتر مقدار PD را در نسخه شما ثبت نکند. در آن صورت موقع سفارش عینک، حضور شما در عینک سازی واجب است زیرا باید PD شما توسط متخصص، در همانجا اندازه گیری شود تا در هنگام تراش عدسی مشکلی پیش نیاید. اما بهتر است تا شما به دکتر تاکید نمایید تا PD شما را در نسخه بنویسد تا در هنگام خرید عینک به صورت آنلاین مشکلی نداشته باشید.


مفهوم اصطلاحات BC و DIA

اصطلاحات BC و DIA در نسخه چشم پزشکی

این دوپارامتر معمولا ممکن است در نمونه نسخه لنز چشمی برای شما نوشته شود. BC نمایانگر میزان انحنای لنز چشمی است و DIA هم نمایانگر Diameter یا قطر لنز طبی شماست. این اعداد با توجه به وضعیت چشم شما در نسخه لنز چشمی نوشته می‌شود.

اصطلاح prism در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح ” prism در نسخه های عینک طبی افراد خاصی نوشته می‌شود که دچار یکسری انحرافات در دید خود شده اند. علامت هایی با حروف اختصاری مانند BU (پایه به بالا)، BD (پایه پایین)، BI (پایه در داخل یا به سمت بینی) و BO (پایه بیرون یا به سمت گوش) در نسخه مشخص است که اصلا نیازی نیست با آنها آشنا باشید.

این اعداد تعیین کننده موقعیت و وضعیت عدسی عینک است. و برای جبران انحرافات جزئی در راستای چشم استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که تنها درصد کمی از مردم کره زمین دچار همچین عارضه ای می‌شوند پس اصلا نگران نباشید.


help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

 

سوالات متداول

 • هر چند وقت یکبار برای معاینه چشم اقدام کنم؟
  پزشکان اروپایی هر شش ماه یکبار و پزشکان ایرانی نیز سالی یکبار را برای معاینه چشم توصیه می‌کنند. بستگی به سن، شرایط چشمی و سایر موارد شما دارد. برای مشاوره بیشتر و تعیین وقت معاینه تماس بگیرید.
 • معنی Pd و Add و Sph و Cyl و AX و OD و OS دقیقاً چیست؟
  تمامی این اصطلاحات را با جزئیات کامل در همین مقاله توضیح داده ایم. پس بر روی لینک کلیک کنید و همگی را یاد بگیرید.
 • نسخه عینک را اپیتومتریست می دهد یا چشم پزشک؟
  شما برای معاینه عمومی چشمانتان باید به اپتومتریست که درواقع همان پزشک عمومی برای چشمانتان است مراجعه کنید. برای معاینه مشکلات خاص‌تر باید به چشم پزشک مراجعه نمایید.
 • آیا دکتر برای هر چشم که معاینه می کند، یک برگه نسخه جدا می دهد؟
  خیر. نمره هر دو چشم شما در یک نسخه نوشته می‌شود. اگر در وضعیتی باشید که هم دید دور و هم دید نزدیک شما تار باشد، هردو این نمره ها در یک برگ نسخه نوشته می‌شود که آن را در هنگام خرید عینک طبی، به مشاورین ما ارسال می‌نمایید.
 • آیا فقط برای عینک نیاز به نسخه داریم یا لنز هم شامل می شود؟
  نمره لنز تماسی یا همان Contact Lens هم در داخل نسخه نوشته می‌شود و شما به وسیله آن برای خرید لنز طبی چشم اقدام می‌کنید. فقط گهی اوقات نمره عینک با نمره لنز متفاوت می‌شود که این موضوع را اپتومتریست کامل به شما توضیح خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *