خواندن نسخه عینک طبیاین مقاله درباره تفسیر برگه اپتومتری به زبان ساده است. تمامی اصطلاحات برای خواندن داخل نسخه عینک طبی را به زبان ساده برای شما شرح داده ایم تا شما نیز به راحتی بتوانید از شرایط چشمانتان باخبر شوید. بعد از این مقاله قطعا در هنگام خواندن برگه معاینه چشم خود، درک عمیق تری از نیازهای بصریتان به دست خواهید آورد و تصمیمات آگاهانه ای در مورد انتخاب عینک مناسب خواهید گرفت. پس تا انتها با امیر اپتیک همراه باشید تا انواع بخش های نسخه چشم پزشکی را بررسی کنیم.

تفسیر برگه اپتومتری

آموزش خواندن نسخه عینک طبی در خانه

نمونه نسخه عینک طبی شامل یکسری اعداد و رقم و یکسری حروف انگلیسی است که مجموعه آنها در کنار هم، وضعیت ضعیفی چشمان شما را بازگو می‌کند. علاوه بر این، نسخه ممکن است شامل درخواست هایی برای آزمایش های تشخیصی، تصویربرداری، یا توصیه های دارویی متناسب با نیازهای فردی بیمار باشد.

جزئیات ضروری یک نسخه عینک شامل تاریخ نسخه، نام بیمار، نام پزشک، تخصص آن پزشک، مهر و امضای پزشک معالج و البته نمره چشم شماست.

اصطلاحات درون نسخه عینک طبی به چه معناست؟

در نسخه عینک طبی که توسط اپتومتریست برای شما صادر می‌شود، اعداد و نمادهایی ثبت می‌شود که هر کدام معرف یک قسمت از نمره چشمشماست که به ساده ترین زبان ممکن برای شما بازگو خواهیم کرد.

اصطلاحات OD و OS و OU در نسخه چشم پزشکی

نماد “OD” در نسخه عینک طبی مربوط به ضعف بینایی چشم راست است و “OS” مربوط به چشم چپ است. اگر هم نمره چشم راست و چپ شما هردو دقیقا به یک اندازه باشد از نماد “OU” برای نشان دادن نمره هر دو چشم در نسخه عینک طبی استفاده می‌کنند. با استفاده از این اصطلاحات، معاینات و یا سفارش و تراش عدسی عینک طبی، خیلی سریع و راحت اتفاق می‌افتد و مسئولین و متخصصین این حوزه به راحتی کار خود را انجام می‌دهند.

خواندن اصطلاح sph در نسخه چشم پزشکی

در نسخه عینک طبی شما، عدد “sph” نشان می دهد که شما چقدر نزدیک بین هستید یا دوربین. یا به اصطلاح ساده تر نمره ضعیفی چشم شماست و نمره آستیگمات در نسخه عینک چیز دیگری است. حال این حرف به چه معناست؟ برای اینکه شما بتوانید یک وسیله یا هر چیزی را در هر فاصله ای با وضوح کامل ببینید، نیاز است تا تصویر آن دقیقا بر روی شبکیه چشم شما تشکیل شود. حال اگر این تصویر دقیقا بر روی شبکیه تشکیل نشود، شما به میزان ضعف چشم خود دچار تاری دید کم یا زیاد خواهید شد.

در این صورت با توجه به وضعیت چشم شما از نمرات مثبت و منفی برای تشکیل دقیق تصویر بر روی شبکیه چشم شما استفاده خواهد شد. زیرا ممکن است تصویر اجسام در چشم شما، در جلو و یا پشت شبکیه چشم تشکیل شود که بر اساس همان، از نمرات مثبت و منفی برای تطابق و وضوح دید استفاده می‌شود.

معنای اعداد “+” و “-” در نسخه چشم پزشکی

عدد منفی در نسخه عینک نمایانگر نزدیک بینی است. یعنی شما دور را تار میبینید و نزدیک را خوب میبینید (البته اگر دچار پیر چشمی نشده باشید و نزدیک را نیز تار نبینید). عدد مثبت نیز معمولا نشان دهنده دوربینی است. یعنی شما دور را خوب و واضح میبینید ولی نزدیک را خوب نمی‌بینید. حال این دور بینی و نزدیک بینی دقیقا یعنی چه و چرا از نمرات مثت و منفی استفاده می‌کنند؟ فرایند و علل دقیق این موضوع را در ادامه به طور ساده و روان برایتان توضیح داده ایم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

اصطلاحات CYL و AX در نسخه چشم

اصطلاح CYL در نسخه عینک طبی نمایانگر همان علامت آستیگمات در نسخه چشم شماست و AX یا AXIS نیز درجه چرخشی است که نیاز است در هنگام تراش و نصب عدسی بر روی عینک شما اعمال شود تا وضوح کامل دید را دریافت نمایید. اگر علاقه دارید تا درباره آستیگماتیسم بیشتر بدانید، حتما در آینده برای شما مقاله جامع آماده خواهیم کرد.

معنای PD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح PD مخفف  Pupillary Distance در نسخه عینک طبی به معنای فاصله مرکز دو چشم شما از یکدیگر است. این فاصله را به میلیمتر اندازه گیری می‌کنند. پس اگر برای مثال در نسخه عینک شما نوشته بود PD : 65 این بدان معناست که فاصله مرکز چشم راست و چپ شما از یکدیگر شصت و پنج میلیمتر است.

گاهی اوقات ممکن است که دکتر مقدار PD را در نسخه شما ثبت نکند. در آن صورت موقع سفارش عینک، حضور شما در عینک سازی واجب است زیرا باید مرکز چشم های شما بر روی طلق عینک طبی انتخابی شما علامت گذاری شود تا در هنگام تراش عدسی مشکلی پیش نیاید. اما بهتر است تا شما به دکتر تاکید نمایید تا PD شما را در نسخه بنویسد تا در هنگام خرید عینک به صورت آنلاین مشکلی نداشته باشید.

برای مشاهده آرشیو کامل فریم های عینک طبی ما حتما بر روی لینک خرید عینک طبی کلیک نمایید تا تنوع کامل عینک های باکیفیت و قیمت مناسب این فروشگاه را مشاهده نمایید.

اصطلاح ADD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح “ADD” یا همان Addition در نسخه عینک طبی افرادی ثبت می‌شود که مبتلا به پیرچشمی هستند. این عدد نشان دهنده سطح بزرگنمایی اضافی مورد نیاز برای رفع تاری دید نزدیک است.

حال گاهی ممکن است که در نسخه عینک طبی دو نمره نوشته شود. یعنی یک نمره برای دید دور و یک نمره برای دید نزدیک. در حالت دیگر نیز نمره دید دور در نسخه نوشته می‌شود و بوسیله ADD میزان نمره ای که باید با دید دور اضافه شود مشخص می‌شود.

افرادی هستند که اصلا دید نزدیک آنها تار نیست و هیچ مشکلی در خواندن کتاب، استفاده از موبایل ندارند. ولی برای رفع خستگی ناشی از استفاده زیاد از کامپیوتر، نیاز به خرید عینک کامپیوتر دارند. این دسته از افراد می‌توانند از عدسی های بدون نمره و یا مطابق با نمره دورِ خود استفاده کنند.

اصطلاحات BC و DIA در نسخه چشم پزشکی

این دوپارامتر معمولا ممکن است در نمونه نسخه لنز چشمی برای شما نوشته شود. BC نمایانگر میزان انحنای لنز چشمی است و DIA هم نمایانگر Diameter یا قطر لنز طبی شماست. این اعداد با توجه به وضعیت چشم شما در نسخه لنز چشمی نوشته می‌شود.

اصطلاح prism در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح ” prism” در نسخه های عینک طبی افراد خاصی نوشته می‌شود که دچار یکسری انحرافات در دید خود شده اند. علامت هایی با حروف اختصاری مانند BU (پایه به بالا)، BD (پایه پایین)، BI (پایه در داخل یا به سمت بینی) و BO (پایه بیرون یا به سمت گوش) در نسخه مشخص است که اصلا نیازی نیست با آنها آشنا باشید.

این اعداد تعیین کننده موقعیت و وضعیت عدسی عینک است. و برای جبران انحرافات جزئی در راستای چشم استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که تنها درصد کمی از مردم کره زمین دچار همچین عارضه ای می‌شوند پس اصلا نگران نباشید.

خواندن نسخه عینک چندان هم سخت نیست !

امیدواریم که مقاله ی خواندن نسخه عینک طبی شما را در خواندن و درک اصطلاحات چشم پزشکی یاری کرده باشد. چنانچه سوالی در این رابطه دارید در بخش نظرات می توانید با ما در ارتباط باشید.

همچنین جهت مشاوره خرید عینک می توانید همین حالا با امیر اپتیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *