خواندن نسخه عینک طبی4.6/5 - (27 امتیاز)

در این مقاله
تفسیر برگه اپتومتری را به زبانی کاملاً ساده و روان در اختیار شما قرار داده ایم.
تمامی اصطلاحات نسخه عینک را در این مطلب آموزش می‌بینید. به طوری که بعد از خواندن آن تا انتها، به راحتی می‌توانید نمره چشم خود را از روی برگه معاینه چشم بخوانید، درک عمیق‌تری نسبت به نسخه چشم پزشکی داشته باشید و در نتیجه تصمیمات آگاهانه‌تری نیز در هنگام خرید عدسی و عینک طبی خود بگیرید.
تا انتها با امیر اپتیک همراه باشید تا طرز و طریقه خواندن نسخه عینک را به شما آموزش دهیم.


خواندن نسخه عینک

نسخه عینک طبی دقیقاً چیست؟

نسخه عینک طبی که توسط اپتومتریست برای شما صادر می‌شود، شامل یکسری اعداد و رقم و یکسری حروف انگلیسی است که مجموعه آنها در کنار هم، وضعیت ضعیفی چشمان شما را بازگو می‌کند.
علاوه بر این، نسخه ممکن است شامل درخواست هایی برای آزمایش های تخصصی، تصویربرداری، یا توصیه های دارویی متناسب با نیازهای فردی بیمار نیز باشد که این مورد در موارد خاصی اتفاق می‌افتد که در آن صورت باید آن نسخه عینک را به پزشک متخصص ارجاع داد.


موارد داخل برگه معاینه چشم

داخل برگه معاینه چشم چه مواردی است؟

جزئیات نسخه عینک شامل موارد زیر است:

 1. نمره دقیق چشم راست و چپ
 2. فاصله کانونی چشم ها
 3. نکات مراقبتی و عدسی مورد نیاز
 4. تاریخ نسخه
 5. نام بیمار
 6. نام و تخصص پزشک
 7. مهر و امضای پزشک

البته باید گفت که در کمتر نسخه‌ای تمامی این موارد نوشته می‌شود ولی نگران نباشید چون مهمترین آنها در نسخه چشم پزشکی قطعاً ثبت خواهد شد. در ادامه نیز مهمترین این موارد را به زبانی کاملا ساده برای شما توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.


معرفی اصطلاحات برگه اپتومتری

توجه داشته باشید زمانی که معاینه شما تمام می‌شود، معمولاً دو نوع برگه ضمیمه یکدیگر به شما تحویل داده می‌شود. یکی از آنها برگه کامپیوتری کوچکی است که از دستگاه اتورفرکتومتر چاپ می‌شود. یکی دیگر نیز نسخه نهایی اپتومتریست است که نمره عینک شما به طور کامل در آن نوشته شده و مهر و امضا شده است.

معرفی اصطلاحات نسخه عینک طبی:

 1. OD : نمره چشم راست
 2. OS : نمره چشم چپ
 3. Sph : نمره ضعیفی چشم
 4. Cyl : نمره آستیگمات
 5. AX : زاویه تصحیح بینایی در آستیگماتیسم
 6. Pd : فاصله مرکز دو چشم از یکدیگر

اصطلاح OU چیست؟

اصطلاح OU در نسخه ضعیفی چشم چیست؟

همانطور که گفتیم، نماد “OD” در نسخه عینک طبی مربوط به ضعف بینایی چشم راست است که مخفف کلمه لاتین Oculus Dexter می شود و نماد “OS” نیز مربوط به چشم چپ است. OS هم مخفف کلمه لاتین Oculus Sinister است.
نماد “OU” زمانی در نسخه چشم پزشکی عینک نوشته می‌شود که هر دو نمره چشم راست و چپ شما دقیقا به یک اندازه باشد و دیگر نیازی به نوشتن نمره چشم راست و چپ به صورت جداگانه نیست. این اصطلاح هم از کلمه لاتین Oculus Uterque (به معنای هردوچشم) نشأت می گیرد.

برای اینکه بدانید چه راهکارهایی برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم وجود دارد، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله راه های جلوگیری از ضعیف شدن چشم را حتما مطالعه کنید.

اصطلاح ADD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح “ADD” یا همان Addition در نسخه عینک طبی افرادی ثبت می‌شود که مبتلا به پیرچشمی هستند. این عدد نشان دهنده این است که چقدر نمره اضافی باید به نمره دیدِ دور آنها اضافه شود تا تاری دیدِ نزدیک آنها نیز برطرف شود.

نکته!
این علامت زمانی در نسخه نوشته می‌شود که بیمار باید از عدسی تدریجی یا پروگرسیو چند کانونه استفاده کند.

اما گاهی ممکن است در نسخه عینک طبی‌، هر دو نمره دور و نزدیک به صورت جداگانه نوشته شود.
یعنی یک نمره برای دید دور که با کلمه Far نوشته می‌شود و یک نمره برای دید نزدیک که با کلمه Near نوشته می‌شود.
این شکل نوشتار عموماً زمانی خواهد بود که بیمار قصد داشته باشد یک عینک جداگانه برای دید دور و یک عینک دیگر، برای مطالعه و دید نزدیک داشته باشد.


معرفی محصول: افرادی هستند که اصلا دید نزدیک آنها تار نیست و هیچ مشکلی در خواندن کتاب و یا استفاده از موبایل ندارند. اما چشمانشان در هنگام کار با کامپیوتر و موبایل و یا هر نوع دستگاه با نمایشگر دیجیتال، خسته یا خشک می‌شود. این افراد برای رفع این خستگی و خشکی چشم ناشی از استفاده زیاد از مانیتورهای دیجیتال، باید عینک کامپیوتر تهیه کنند. که در توضیحات مخصوص همین لینک، جزئیات کامل آن را به طور کامل برای شما توضیح داده ایم.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

توضیح کامل ضعیفی چشم sph

توضیح کامل ضعیفی چشم sph

در نسخه عینک طبی شما یک اصطلاحی بنام sphere وجود دارد که SPH هم میگویند. عدد “Sph” نشان می دهد که نمره ضعیفی چشم شما چقدر است. توجه داشته باشید که نمره آستیگمات در نسخه عینک چیز دیگری است.
حال این موضوع اصلاً یعنی چه؟
دقت کنید
برای اینکه شما بتوانید یک وسیله یا هر چیزی را که در هر فاصله‌ای از شما وجود دارد با وضوح کامل ببینید، نیاز است تا تصویر آن شیء دقیقا بر روی شبکیه چشم شما تشکیل شود. حال اگر این تصویر دقیقا بر روی شبکیه چشم تشکیل نشده و شکست نورهای حاصله در قرنیه و عدسی چشم، سبب شود تا تصویر نهایی مقداری دورتر یا نزدیکتر از سطح شبکیه تشکیل شود، شما آن تصویر را تار خواهید دید.

به همین خاطر است که بعد از اندازه گیری های انجام شده توسط دستگاه اتورفرکتومتر و معاینات نهایی اپتومتریست، بر اساس میزان ضعیفی چشم شما از نمرات لازم در عدسی طبی استفاده می‌کنند تا شکست های نور به گونه‌ای انجام شود تا تصویر نهایی بر روی شبکیه چشم شما تشکیل شود و شما واضح ببینید.

این نکته را هم درنظر داشته باشید که در برخی نسخه ها ممکن است پزشکان بجای کلمه SPH از اصطلاح PWR استفاده کنند که مخفف کلمه POWER است. پس اگر با کلمه pwr برخورد داشتید، شوکه نشوید زیرا همان sph است.

معنای اعداد “+” و “-” در نسخه چشم پزشکی

همانطور که گفتیم، وقتی چشمان شما ضعیف است یعنی تصویر اجسام دقیقاً روی شبکیه تشکیل نمی‌شود و ممکن است جلو و یا پشت شبکیه چشم شما تشکیل شود. بر همین اساس، از نمرات مثبت و منفی برای تطابق و وضوح دید کامل شما استفاده می‌شود.

اشتباه بزرگ این است که خیلی ها به اشتباه می‌گویند نمره منفی در نسخه عینک، نمایانگر نزدیک بینی است (یعنی شما دور را تار میبینید و نزدیک را خوب میبینید) و عدد مثبت نشان دهنده دوربینی است (یعنی شما دور را خوب و واضح میبینید ولی نزدیک را تار می‌بینید). این تفسیر کاملاً اشتباه است.

دلیل علمی استفاده از نمره “+” و “-”

دلیل علمی استفاده از نمره “+” و “-”

نمره مثبت زمانی استفاده می‌شود که تصویر در پشت شبکیه چشم تشکیل می‌شود.
یعنی میزان شکست نور توسط چشم به خودی خود کافی نیست و کم است. پس باید از نمره مثبت استفاده کرد تا شکست نور افزایش پیدا کند و تصویر بر روی شبکیه تشکیل شود.

نمره منفی در چشمِ ضعیف زمانی استفاده می‌شود که چشم به خودی خود نور را بیش از حد شکست می‌دهد. به همین خاطر تصویر در جلوی شبکیه تشکیل می‌شود و ما با استفاده از نمره منفی کاری می‌کنیم که واگرایی صورت گیرد و تصویر کمی عقب‌تر، دقیقا بر روی شبکیه چشمِ بیمار تشکیل شود.


help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

توضیح آستیگمات Cyl در نسخه عینک

توضیح آستیگمات Cyl در نسخه عینک

علامت آستیگمات در نسخه چشم پزشکی CYL است. علامت AX یا AXIS نیز درجه چرخشی است که نیاز است در هنگام تراش و نصب عدسی بر روی عینک شما اعمال شود تا وضوح کامل دید را برای شما فراهم آورد. آستیگاتیسم زمانی رخ می‌دهد که حالت کروی قرنیه چشم ما کمی تغییر شکل دهد و همین موضوع سبب تغییر در نحوه شکست نور در قرنیه و در نتیجه، تاری دید ما می‌شود. اما این موضوع اصلا نگران کننده نیست و در اکثر موارد قابل درمان است.

معنای PD در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح PD مخفف Pupillary Distance در نسخه عینک طبی به معنای فاصله مرکز دو چشم شما از یکدیگر است. این فاصله را به میلیمتر اندازه گیری می‌کنند.
برای مثال اگر در نسخه عینک شما نوشته بود PD : 65 این بدان معناست که فاصله مرکز چشم راست و چپ شما از یکدیگر شصت و پنج میلیمتر است.

گاهی اوقات ممکن است که دکتر مقدار PD را در نسخه شما ثبت نکند. در آن صورت موقع سفارش عینک، حضور شما در عینک سازی واجب است زیرا باید PD شما توسط متخصص، در همانجا اندازه گیری شود تا در هنگام تراش عدسی مشکلی پیش نیاید. اما بهتر است تا شما به دکتر تاکید نمایید تا PD شما را در نسخه بنویسد تا در هنگام خرید عینک به صورت آنلاین مشکلی نداشته باشید.


مفهوم اصطلاحات BC و DIA

اصطلاحات BC و DIA در نسخه چشم پزشکی

این دو پارامتر معمولا ممکن است در نمونه نسخه لنز چشمی برای شما نوشته شود. BC نمایانگر میزان انحنای لنز چشمی است و DIA هم نمایانگر Diameter یا قطر لنز طبی شماست. این اعداد با توجه به وضعیت چشم شما در نسخه لنز چشمی نوشته می‌شود.

اصطلاح prism در نسخه چشم پزشکی

اصطلاح ” prism در نسخه های عینک طبی افراد خاصی نوشته می‌شود که دچار یکسری انحرافات در دید خود شده اند. علامت هایی با حروف اختصاری مانند BU (پایه به بالا)، BD (پایه پایین)، BI (پایه در داخل یا به سمت بینی) و BO (پایه بیرون یا به سمت گوش) در نسخه مشخص است که اصلا نیازی نیست با آنها آشنا باشید.

این اعداد تعیین کننده موقعیت و وضعیت عدسی عینک است. و برای جبران انحرافات جزئی در راستای چشم استفاده می شود. توجه به این نکته ضروری است که تنها درصد کمی از مردم کره زمین دچار همچین عارضه ای می‌شوند پس اصلا نگران نباشید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا مهم ترین اصطلاحات در نسخه های عینک توضیح داده شود، تا بتوانید خودتان هم آنها را تفسیر کرده و متوجه وضعیت فعلی چشمان خود شوید. درست خواندن نسخه عینک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بطوری که اگر نسخه عینک اشتباه خوانده شود و عینک اشتباهی برای شما تجویز شود می تواند تأثیرات جبران ناپذیری بر سلامت شما داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر درمورد عوارض نمره عینک اشتباه، این مقاله را حتما مطالعه کنید. پس مواظب باشید نسخه عینک را درست تفسیر کنید تا از این عوارض به دور باشید.

سوالات متداول

 • هر چند وقت یکبار برای معاینه چشم اقدام کنم؟
  پزشکان اروپایی هر شش ماه یکبار و پزشکان ایرانی نیز سالی یکبار را برای معاینه چشم توصیه می‌کنند. بستگی به سن، شرایط چشمی و سایر موارد شما دارد. برای مشاوره بیشتر و تعیین وقت معاینه تماس بگیرید.
 • معنی Pd و Add و Sph و Cyl و AX و OD و OS دقیقاً چیست؟
  تمامی این اصطلاحات را با جزئیات کامل در همین مقاله توضیح داده ایم. پس بر روی لینک کلیک کنید و همگی را یاد بگیرید.
 • نسخه عینک را اپیتومتریست می دهد یا چشم پزشک؟
  شما برای معاینه عمومی چشمانتان باید به اپتومتریست که درواقع همان پزشک عمومی برای چشمانتان است مراجعه کنید. برای معاینه مشکلات خاص‌تر باید به چشم پزشک مراجعه نمایید.
 • آیا دکتر برای هر چشم که معاینه می کند، یک برگه نسخه جدا می دهد؟
  خیر. نمره هر دو چشم شما در یک نسخه نوشته می‌شود. اگر در وضعیتی باشید که هم دید دور و هم دید نزدیک شما تار باشد، هردو این نمره ها در یک برگ نسخه نوشته می‌شود که آن را در هنگام خرید عینک طبی، به مشاورین ما ارسال می‌نمایید.
 • آیا فقط برای عینک نیاز به نسخه داریم یا لنز هم شامل می شود؟
  نمره لنز تماسی یا همان Contact Lens هم در داخل نسخه نوشته می‌شود و شما به وسیله آن برای خرید لنز طبی چشم اقدام می‌کنید. فقط گهی اوقات نمره عینک با نمره لنز متفاوت می‌شود که این موضوع را اپتومتریست کامل به شما توضیح خواهد داد.

8 دیدگاه در “خواندن نسخه عینک طبی

 • بهمن 15, 1402 at 1:32 ب.ظ
  Permalink

  خیلی عالی و کاربردی . ممنون از توضیحات کامل

  Reply
  • اسفند 25, 1402 at 9:52 ب.ظ
   Permalink

   ممنونم از توجه شما❤️🙏🏻

   Reply
 • فروردین 28, 1403 at 6:47 ب.ظ
  Permalink

  سلام … درمورد pd سوال داشتم ازتون … این به چه معنا هست؟ دقیق متوجه نشدم یعنی هرچی بالاتر باشه این عدد انحراف چشممون بیشتر میشه؟

  Reply
  • اردیبهشت 1, 1403 at 12:26 ب.ظ
   Permalink

   درود. خیر اینطور نیست. Pd فقط فاصله مرکز دو چشم شما از همدیگه رو نشون میده که در هنگام تراش عدسی بر روی عینک نیاز است.

   Reply
 • فروردین 30, 1403 at 7:38 ق.ظ
  Permalink

  سلام. مطالب مفیدی آورده شده است. لطفا معیارهای یک چشم سالم برای دیدن دئر و نزدیک را تعریف کنید و چگونگی اندازه گیری را هم مشخص نمایید.آیا این معیارها و نحوه اندازه گیری مطابق استاندارد بین المللی خاصی است؟ با تشکر

  Reply
  • اردیبهشت 1, 1403 at 12:30 ب.ظ
   Permalink

   درود بر شما. قبل از اینکه نیاز باشد تا درگیر استاندارد های جهانی شویم. ابتدایی ترین و ساده ترین راه برای فهمیدن این موضوع، طبیعتا وضوح دید ما است. مادامی که این وضوح و شفافیت دید برای ما فراهم باشد دلیلی برای نگرانی نیست. اما ایمن ترین راه نیز برای ما، معاینه چشم‌های منظم هر سال یکبار است.

   Reply
 • خرداد 16, 1403 at 2:02 ق.ظ
  Permalink

  سلام خیلی ممنون از توضیحاتی دادین یه سوال داشتم نمره PD رو چطور بدست میارن

  Reply
  • خرداد 25, 1403 at 12:48 ب.ظ
   Permalink

   درود بر شما. اندازه pd توسط دستگاه اتورفرکتومتر اندازه گیری میشه. یا در هنگام خرید عینک، به صورت حضوری براتون fitting میزنیم.🙋🏻‍♂️

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *