خوابیدن با لنز، انجام بدیم یا ندیم؟5/5 - (1 امتیاز)

آیا خوابیدن با لنز بی‌خطر است یا خیر. در این مقاله، مشکل خوابیدن با لنز را به طور کامل بررسی کرده و نکات مهم درباره استفاده ایمن و مؤثر از لنزها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. با عینک امیر همراه باشید.

خوابیدن با لنز ضر دارد

آیا خوابیدن با لنز ضرر دارد؟

قطعا می‌دانید که عوارض خوابیدن با لنز طبی تا چه اندازه مهم است و بایستی به آن‌ها توجه داشت. در ابتدای این بخش، سعی بر این داریم تا بررسی کنیم که خوابیدن با لنز چه عوارضی دارد. توجه داشته باشید که حتی چرت زدن با لنز نیز می‌ تواند خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد. پس مضرات خوابیدن با لنز که در این بخش خدمت شما عرض می‌کنیم را جدی بگیرید!

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

بروز انواع عفونت های چشمی

بزرگترین خطر خوابیدن با لنز از دیدگاه علمی، احتمال بروز عفونت است. هنگامی که لنزهای خود را برای مدت طولانی استفاده می‌کنید، به ویژه زمانی که با آنها می‌خوابید، خطر ابتلا به بیماری به نام کراتیت میکروبی را افزایش می‌دهید. این بیماری در واقع عفونت قرنیه است که توسط باکتری‌ها یا سایر میکروارگانیسم‌ها ایجاد می‌شود و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به آسیب جدی چشم یا حتی کوری شود.

ایجاد زخم قرنیه

آیا خوابیدن با لنز اشکالی دارد؟ بله! خوابیدن با لنزهای تماسی و همچنین خوابیدن با لنز پانسمان چشم شما را در معرض خطر ابتلا به زخم قرنیه قرار می‌دهد که زخم‌های دردناکی هستند که روی سطح چشم ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها می‌توانند توسط عوامل مختلفی از جمله باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها ایجاد شوند. اگر به موقع درمان نشوند می‌توانند منجر به زخم قرنیه عمیق و از دست دادن بینایی شوند.

خشکی و تحریک چشم

یکی دیگر از خطرات خوابیدن با لنزهای تماسی چشمی این است که می‌توانند باعث خشکی و تحریک چشم شوند. هنگامی که با لنزهای خود می‌خوابید، چشمان شما اکسیژن یا رطوبت کافی دریافت نمی‌کنند و منجر به ناراحتی و قرمزی می‌شوند.

اگر از لنزها برای کار طولانی با کامپیوتر استفاده می‌کنید،
این خشکی و خارش چشم چندین برابر می‌شود زیرا نورهای آبی و بنفشی که از صفحه نمایشگرها به چشمان شما برخورد می‌کنند، علاوه بر خشکی چشم، شبکیه چشمان شما را نابود می‌کنند.

در این شرایط باید از بلوکنترل استفاده کنید. اینها عدسی های عینک هستند که می‌توانند مطابق با نمره چشم شما طراحی شوند. پس برای کار طولانی با موبایل و کامپیوتر، بجای لنز از عینک استفاده کنید.

برای خرید عینک طبی نیز می‌توانید بر روی لینک آن کلیک کنید تا جمعی از بهترین فریم های قیمت مناسب را مشاهده نمایید.

نکات مهم خوابیدن با لنز

نکاتی مهم برای خوابیدن با لنز

اگر تصمیم خوابیدن با لنز در طول شب را دارید، چندین نکته وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به عوارض آن انجام دهید:

دستورالعمل های چشم پزشک خود را دنبال کنید:

چشم پزشک توصیه‌های خاصی را بر اساس نیازهای فردی شما و نوع لنزهایی که استفاده می‌کنید ارائه می‌دهد. حتما دستورالعمل‌های آنها را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که از لنزهای خود به طور ایمن و مؤثر استفاده می‌کنید.

از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید:

اگر اغلب با لنزهای تماسی خود می‌خوابید، لنزهای یکبار مصرف روزانه را خریداری کنید. این لنزها طوری طراحی شده‌اند که پس از یکبار استفاده شدن بایستی آن ها را دور بی‌اندازید. همین موضوع باعث کاهش خطر عفونت و سایر عوارض و معایب خوابیدن با لنز می‌شود.

به طور منظم لنزهای خود را تمیز و ضد عفونی کنید:

یکی از روش‌های درمان خوابیدن با لنز، ضدعفونی کردن آن‌ها است. حتی اگر قصد دارید با لنزها بخوابید، برای کاهش خطر عفونت، تمیز کردن و ضد عفونی کردن آنها به طور منظم بسیار مهم است. دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده لنز یا چشم پزشک خود را برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مناسب لنزها دنبال کنید

از لنزهای خود فاصله بگیرید:

اگر می‌توانید، هر روز چند ساعت لنز خود را بردارید تا به چشمان خود استراحت دهید. این کار می‌تواند به کاهش خطر خشکی و تحریک چشم کمک کند. همانطور هم که در بالا به آن اشاره کردیم، برای کار طولانی با کامپیوتر نیز می‌توانید بجای لنز طبی از عینک مخصوص کار با کامپیوتر استفاده کنید. این عینک ترکیبی هستند از یک فریم عینک و یک جفت عدسی بلوکنترل که بر روی آن تراش می‌خورد. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینک آن کلیک کنید و توضیحات دقیق آن را مطالعه نمایید.

به طور کلی توصیه می‌شود تا حد امکان از انجام این کار خودداری کنید. برداشتن لنز قبل از خواب خطر عفونت و سایر عوارض را کاهش می‌دهد.


نتیجه گیری

اصلی ترین پیامدهای خوابیدن با لنز چشم می‌تواند عفونت، زخم قرنیه و خشکی باشد. اگر ترجیح می‌دهید با لنزهای تماسی چشمی خود بخوابید، حتما دستورالعمل‌های چشم پزشک خود را دنبال کنید، از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید، لنزهای خود را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید، به چشم‌های خود استراحت دهید و تا حد امکان از خوابیدن با آنها خودداری کنید. همیشه به بدن خود گوش دهید و اگر احساس ناراحتی یا هر مشکلی دارید، فورا لنزهای تماسی چشمی خود را بردارید و به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

آیا خوابیدن با لنز مضر است؟

بله، خوابیدن با لنزهای تماسی اصلا ایمن نیست. خوابیدن با لنز خطر عفونت چشم، زخم قرنیه و سایر بیماری‌های جدی چشمی را افزایش می‌دهد. حتی اگر لنزهای مخصوص استفاده طولانی مدت دارید که برای استفاده در طول شب تایید شده‌اند، باز هم بهتر است آنها را قبل از خواب بردارید تا خطر عوارض را به حداقل برسانید.

اگر به طور تصادفی با لنزهای تماسی به خواب رفتم چه کنم؟

اگر به طور تصادفی با لنزهای تماسی خود به خواب رفتید، اصلا نگران نباشید. فقط بعد از بیدار شدن، تنبلی نکنید و آنها را در اسرع وقت بردارید تاچشمانتان استراحت کند و به سطح آن اکسیژن بیشتری برسد.

آنها را طبق دستورالعمل مراقبت از لنز خود تمیز و ضدعفونی کنید و در جا لنزی با محلول تازه قرار دهید.

اگر چشمان شما قرمز، دردناک یا تحریک شده بود، کمی به آن استراحت دهید. همچنین اگر ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

آیا خوابیدن با لنز دارای مزایا است؟

بله، برخی از انواع لنزهای تماسی هستند که برای استفاده طولانی مدت طراحی شده‌اند. به این معنی که می‌توانید آنها را به طور مداوم تا 30 روز استفاده کنید. با این حال، حتی با وجود این لنزها، همچنان رعایت نکات بهداشتی و اجتناب از خوابیدن با آنها به طور منظم برای کاهش خطر عوارض یاد شده بسیار مهم است.


مقالات مرتبط :‌

از عوارض خطرناک لنز چه می دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *