مضرات کار با گوشی موبایل برای چشم چیست؟4.5/5 - (2 امتیاز)

بسیاری از افراد به این نکته توجه ندارند که استفاده از گوشی می‌ تواند چه ضرر هایی را برای شخص در پی داشته باشد. در این مقاله به اصلی‌ ترین آسیب‌ های استفاده زیاد از حد از گوشی های هوشمند می ‌پردازیم. همچنین مضرات گوشی برای چشم را به صورت تخصصی بررسی کرده و سپس راه های پیشگیری به شما را ارائه می دهیم. با امیر اپتیک، مرکز تخصصی عینک همراه باشید

مضرات گوشی برای چشم چیست

مهمترین مضرات گوشی برای ما چیست؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روی آوردن به زندگی دیجیتالی، متاسفانه انسان ‌ها به طور ناخودآگاه ساعات زیادی از طول روز را مشغول کار ‌کردن ‌با گوشی هستند. امروز بسیاری از کار ها به صورت آنلاین انجام می ‌شود و افراد می‌ توانند کار های مختلفی را به واسطه گوشی انجام دهند. کسب درآمد، تفریح، بازی از جمله مواردی است که با گوشی انجام می ‌شود. تلفن همراه مزایای بسیاری دارد، اما اکنون به بررسی مضرات گوشی می ‌پردازیم تا با راهکار های ارائه شده بتوانید میزان ضرر های ناشی از آن را به حداقل برسانید.

گوشی سه ضرر اصلی دارد که توجه به آن ها اهمیت خواهد داشت که عبارتند از:

خشکی چشم

مضرات گوشی برای چشم ، خشکی شدید چشم

امروزه کمپانی ‌های تولید کننده گوشی ادعای زیادی درباره تولید محصولاتی با صفحه نمایشگر های جدید و با روشنایی و رزولوشن بالا دارند. قطعاً میزان نور آبی ساطع شده از صفحه نمایشگر هایی با روشنایی بالا، بیشتر است‌. برخورد مداوم و مستقیم نور آبی با چشم علی الخصوص در هنگام شب و در اتاق‌ های تاریک و یا هنگام صبح که شخص تازه از خواب بیدار شده آسیب ‌های شدیدی را به شبکیه چشم وارد می‌ کند‌ و سبب بروز خشکی چشم می ‌شود.

یکی از مهمترین عوارض نور آبی نمایشگر عبارت است از خشکی چشم. از دیگر عوارض این نور در سنین بالاتر می ‌توان به ایجاد عارضه آب مروارید اشاره کرد.

برند های تولید کننده گوشی درباره این عوارض صحبتی نمی‌ کنند، زیرا علاوه بر افزایش ترس عمومی میزان فروش آن کمپانی نیز کاهش پیدا می ‌کند.

از آن جایی که احتمال ابتلا به خشکی چشم وجود دارد، تولید کنندگان گوشی باید این اطلاعات را در اختیار عموم مردم قرار دهند.

آسیب شدید به گردن

آسیب شدید به گردن

معمولا هنگام کار کردن با گوشی دست ‌ها در پایین قرار گرفته و سر و گردن به سمت گوشی خم می ‌شود. قرار گرفتن در چنین حالتی سبب آسیب شدید به مهره گردن خواهد شد. این آسیب به خصوص در کودکانی که زمان زیادی را صرف بازی‌ با گوشی می ‌کنند مشاهده می ‌شود، بنابراین کودکان به شدت در معرض خشکی چشم و آسیب به گردن قرار دارند. این کودکان ممکن است دچار بیرون زدگی مهره گردن شوند.

در صورتی که شخص ورزش نکند در سنین بالا تر با انحراف مهره ها و حتی افتادگی گردن مواجه می ‌شود.

عدم ارتباط اجتماعی

عدم ‌ارتباط اجتماعی

با وجود اپلیکیشن ‌های گوناگون در گوشی میزان ارتباط با سایر افراد کاهش پیدا می ‌کند، به عنوان مثال زمانی که شما با دوستان خود به تفریح می ‌روید دائماً مشغول کار کردن با گوشی هستید و این امر در کاهش میزان صمیمیت و روابط بین اشخاص نقش دارد.

استفاده زیاد از گوشی می‌ تواند صمیمیت بین افراد را کم کند. مشکلات اجتماعی فراوانی به دلیل استفاده بی ‌رویه از تلفن همراه ایجاد می ‌شود. کنترل استفاده از گوشی می ‌تواند روابط اجتماعی را بهبود دهد‌.

راهکارهای کاهش مضرات گوشی

راهکار های کاهش مضرات گوشی 

به منظور کاهش عوارض ناشی از مضرات گوشی توجه به راهکار های ارائه شده اهمیت دارد تا بتوانید میزان آسیب ‌ها را به حداقل برسانید‌.

کنترل ساعات استفاده از گوشی موبایل

کنترل ساعات استفاده از گوشی

نرم‌افزار های اندروید و ios این قابلیت را دارند که مدت زمان کار با گوشی در طول شبانه روز را به کاربر نشان بدهند. شما باید با بررسی این ساعات میزان استفاده از گوشی را کمتر کنید. کنترل ساعات بازی و انجام کار های مختلف با گوشی نقش مهمی در بهبود روابط اجتماعی و زندگی طبیعی شما دارد.

شما می ‌توانید قوانین مشخصی را جهت ساعات استفاده از گوشی برای خود تعیین کنید تا با آسیب ‌های کمتری مواجه شوید.

استفاده از گوشی موبایل و آسیب های آن

استفاده از گوشی در حالت درازکش

کسانی که گردن خود را به سمت گوشی خم می ‌کنند، برای جلوگیری از آسیب به مهره گردن می توانند در هنگام استفاده از موبایل دراز بکشند. شما می ‌توانید روی کاناپه لم دهید به صورتی که سر به سمت عقب باشد و دست ‌ها در بالا قرار بگیرد تا هیچ فشاری به گردنتان وارد نشود.

اگر نشستن پشت میز را ترجیح می‌ دهید باید به گونه ‌ای باشد که آرنج شما روی میز قرار بگیرد. در این صورت گوشی در مقابل صورت شما قرار می ‌گیرد و از آن جایی که گردن شما کمتر خم می ‌شود میزان آسیب وارد شده به مهره گردن نیز کاهش می ‌یابد.

عینک مخصوص کامپیوتر

استفاده از عینک های محافظ چشم

با کنترل ساعات استفاده از گوشی میزان آسیب به چشم و ایجاد عارضه خشکی چشم به شدت کاهش می یابد. برخی از افراد بنا به شرایطی که دارند نمی ‌توانند مدت زمان استفاده از گوشی را کاهش بدهند. به عنوان مثال افرادی که در اینستاگرام فعال هستند و کسب درآمد می‌ ‌کنند، باید حداقل روزانه ۴ الی ۵ ساعت در این اپلیکیشن مشغول به فعالیت باشند که در این زمان استفاده از عینک محافظ چشم ضروری می شود.

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی، بسیاری از افراد از عینک های بی ‌کیفیت و قدیمی استفاده می ‌کنند تحت عنوان عینک بلوکات.

استفاده از عینک بلوکات اشتباه بوده و بهتر است که از جایگزین آن یعنی عدسی ‌های بلوکنترل استفاده گردد‌. این عدسی ‌ها با تکنولوژی جدیدی که دارند نور های آبی ساطع شده از صفحه نمایشگر گوشی را به خوبی فیلتر می ‌کنند. این عدسی ها تاثیر مثبتی در کاهش خستگی چشم دارند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

جهت مشاوره و خرید عینک های مخصوص کار با گوشی و کامپیوتر می توانید همین حالا با امیراپتیک تماس بگیرید.

سوالات متداول

  • آیا استفاده مداوم از تلفن هوشمند می تواند به چشم ها آسیب برساند؟
    قطعاً بله! متاسفانه نمایشگرهای موبایل نورهای آبی بسیار پرانرژی و مضری را از خود ساطع می‌کنند و همین امر سبب می‌شود تا آسیب‌های خیلی جدی‌ای به چشم وارد شود. از آنجایی هم که فاصله نمایشگر موبایل با چشم، خیلی کمتر از مانیتور کامپیوتر است، تاثیر منفی آنها را چند برابر می‌کند. پس حتما به فکر پیشگیری باشید.
  • چه نوع نور آبی از تلفن های هوشمند ساطع می شود و چه تاثیری بر سلامت چشم دارد؟
    نورهای مرئی ساطع شده از نمایشگر موبایل، ترکیبی است از مجموعه همه رنگ ها. اما خطرناکترین آنها، نورهای بنفش و آبی است که انرژی آنها از بقیه بالاتر است. تابش طولانی مدت و مئاوم آنها به چشم، سبب بروز آسیب‌های جدی مثل خشکی غیر طبیعی چشم، خستگی زودرس، بهم ریختن نظم خواب و بیداری و آسیب جدی به سلول‌های حساس به نور شبکیه می‌شود.
  • چگونه می توان از چشمان خود در برابر نور آبی تلفن های هوشمند محافظت کرد؟
    مهمترین راهکارها را در این مقاله به شما توضیح داده ایم. اما تا به اینجای کار، راحت ترین و موثرین راه حل، استفاده از عدسی های بلوکنترل بوده است که بهترین برندهای موجود در ایران را در این وبسایت به شما معرفی نموده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *