تفاوت بلوکات و بلوکنترل دقیقاً چیست؟4.7/5 - (3 امتیاز)

تفاوت بلوکات و بلوکنترل در میزان فیلتر کردن نور آنها است. عدسی های بلوکات، قسمت خاصی از نورهای آبی را فیلتر می‌کنند و عدسی های بلوکنترل قسمتی دیگر. میزان فیلترینگ آنها اصلا باهم تشابهی ندارد ولی عموم مردم این دو را یکی می‌دانند. در این مقاله قصد داریم تا یکبار برای همیشه این موضوع را برای شما کاملا توضیح دهیم تا دیگر ابهامی در این رابطه نداشته باشید. پس با امیر اپتیک همراه باشید.

تفاوت بلوکات و بلوکنترل

برای درک بهتر این موضوع، ابتدا باید با امواج الکترومغناطیسی محیط اطرافمان آشنا باشیم. بعد از آن نورهای مرئی را بشناسیم و سپس به نوع فیلترینگ هریک از عدسی های بلوکات و بلوکنترل بپردازیک که هرکدام چه کاری را انجام می‌دهند و تفاوت بلوکات و بلوکنترل دقیقاً چیست. پس حتما تمامی بخش های این مقاله را از ابتدا مطالعه بفرمایید.

تفاوت بلوکات و بلوکنترل

امواج الکترومغناطیسی اطرافمان چگونه است؟

به مجموعه‌ی تمام امواج موجود در فضا و زمین که از پرتو های گاما شروع می‌شود تا امواج رادیویی، امواج الکترومغناطیسی می‌گویند. طول موج این امواج هم از خیلی کم شروع می‌شود تا خیلی زیاد. هر چقدر طول موج کوچکتر باشد یعنی نوسان آن موج بیشتر است، پس انرژی آن نیز بیشتر است.

پس به طور خلاصه یعنی طول موج کوتاهتر یعنی انرژی بیشتر (مثل امواج گاما) و طول موج بلندتر یعنی انرژی کمتر (مثل امواج رادیویی). حال بپردازیم به امواج نور مرئی و بعد از آن تفاوت بلوکات و بلوکنترل.

همه چیز نورهای مرئی

در میان تمامی این امواج الکترومغناطیسی، قسمتی از آنها با چشم قابل دیدن هستند و در اصطلاح به آن نور می‌گویند. گستره نور مرئی، دقیقاً مابین امواج ماورا بنفش و فروسرخ است. یعنی طول موج بین 380 نانومتر تا حدود 700 نانومتر. این گستره از نورهای با رنگ بنفش شروع می‌شود، بعد از آن آبی، و بعد سبز، زرد، نارنجی و قرمز.

نور بنفش پر انرژی ترین قسمت نور مرئی است که طول موج آن از 380 نانومتر شروع می‌شود و تا حدود 450 نانومتر ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن مربوط به نور نیلی است که طول موج آن چیزی مابین 450 تا 485 است. بعد از آن نیز نور آبی شروع می‌شود که طول موج آن بین 485 تا 500 نانومتر است.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

تفاوت بلوکنترل و بلوکات در فیلتر کردن

هرچقدر از نور بنفش یعنی 380 نانومتر به سمت نور آبی و سبز و در آخر قرمز می‌رویم، انرژی این نورها کمتر می‌شود و طول موج آنها نیز بیشتر می‌شود. حال این چه ربطی به تفاوت بلوکات و بلوکنترل دارد؟

بلوکات چقدر فیلتر می‌کند؟

عدسی بلوکات ساخته شد تا نورهای پر انرژی خورشید را فیلتر کند. یعنی طول موج قبل از 420 نانومتر که مربوط به پر انرژی ترین قسمت نور بنفش است را اصلا از خود عبور نمی‌دهد و به اصطلاح کات می‌کند. یعنی به زبان ساده تر، این عدسی هم امواج نامرئی یو وی خورشید را از خود عبور نمی‌دهد و هم قسمتی از امواج پر انرژی بنفش.

قطعا برای افراد میانسال و کهنسال و یا هر فردی که شرایط چشمانش بسیار حساس شده است. و نور مرئی محیط بیرون و محل کار یا زندگی اش برایش آزار دهنده شده است، خرید عینک بلوکات بسیار ایده‌آل خواهد بود و بسیار توصیه می‌شود. زیرا نور خورشید انرژی بسیار بالایی دارد و فشار زیادی را به چشم وارد می‌کند. عدسی بلوکات نیز در کاهش این فشار تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. اما آیا برای کار با کامپیوتر هم مناسب است؟ قطعاً خیر. دلیل آن را در ادامه خواهیم گفت.

چرا بلوکنترل ساخته شد؟

عدسی بلوکنترل به این دلیل ساخته شد چون بلوکات اصلا برای کار با کامپیوتر و موبایل کافی نبود. اما به چه علت؟

به این دلیل که صفحه نمایشگرهای کامپیوتر و تلویزیون و موبایل های امروزی، طیف نوری که از خود ساطع می‌کنند حجم بیشتر آن شامل نور آبی و دیگر رنگ های بعد از آن تا قرمز است نه نور بنفش. درست است که مجموعه ای از تمامی نورها را از خود ساطع می‌کنند ولی حجم نور آبی آنها نسبت به نور بنفش آن به مراتب بیشتر است.

به همین خاطر است که ما می‌توانیم به صفحه نمایشگرها خیره شویم. اگر نور بنفش آنها زیاد بود که اصلا نمی‌توانستیم به آنها مدت زیادی نگاه کنیم. چون انرژی نور ساطع شده از آنها بسیار بالاتر میبود. دقیقا به همان دلیلی که نمی‌توانیم به نور لیزر خیره شویم! چون نور لیزر هم ترکیبی از نورهای بنفش است. به همین خاطر است که انرژی اش بسیار بالاست!

عدسی بلوکات نیز نور لیزر را از خود عبور نمی‌دهد و به همین خاطر است که یکی از راه های تست کردن اینکه یک عدسی بلوکات است یا نه از لیزر استفاده می‌کنند. در مقاله تست عینک بلوکات تمامی راه های تشخیص یک عدسی بلوکات را به طور واضح برای شما توضیح داده ایم.

بلوکنترل چقدر فیلتر می‌کند؟

‌عدسی های بلوکنترل ساخته شدند تا نور مانیتورهای امروزی را فیلتر نمایند نه اینکه کات کنند. تمرکز آنها بر روی رنگ های نیلی و آبی است که به مقدار خیلی بیشتری از نمایشگرها ساطع می‌شوند. یعنی طول موج های بین 450 تا 500 نانومتر که اصلا بلوکات توان فیلتر کردن آنها را ندارد!

بلوکنترل این گستره نورهای آبی را به صورت نموداری منحنی شکل فیلتر می‌نماید. یعنی قسمتی از آنها را که انرژی بیشتری دارند، بیشتر فیلتر می‌کند و کمتر از خود عبور می‌دهد، و قسمت های کم انرژی تر آنها را نیز بیشتر از خود عبور می‌دهد. چون اگر بلوکنترل نور آبی را به طور کامل کات می‌کرد و از خود عبور نمی‌داد که ما اصلا نمی‌توانستیم با آن نور آبی ای را ببینیم.

البته هر بلوکنترلی نیز این وظیفه فیلتر کردن را به خوبی انجام نمی‌دهد. فقط تعداد انگشت شماری از برندها هستند که این نورها را به اندازه مطلوب فیلتر می‌کنند و شما می‌توانید به کمک آنها ساعات زیادی را به نمایشگر کامپیوتر و موبایل و تلویزیون خود خیره شوید.

ما در صفحه خرید عینک بلوکنترل بهترین برندهای موجود در ایران را به شما معرفی کرده ایم و خصوصیات دقیق هرکدام را در صفحه اختصاصی هر محصول در اختیار شما قرار داده ایم.

نتیجه گیری نهایی

پس تا به اینجا کاملا متوجه شدیم که امواج نور مرئی از چه تشکیل شده اند و انرژی هرکدام به چه صورت است. همچنین متوجه شدیم که عدسی های بلوکات تا چه مقدار از این نورها را از خود عبور نمی‌دهند. فهمیدیم که بلوکات فقط مناسب افرادی است که چشمان حساسی دارند و گاهاً دچار خشکی چشم هستند ولی با نمایشگرهای دیجیتال درگیری آنچنانی ندارند.

همچنین یاد گرفتیم که نمایشگرهای دیجیتال، بیشتر نورهای آبی را از خود ساطع می‌کنند و عدسی بلوکات اصلا توان فیلتر کردن این نورها را نداشته و باید از عدسی های بلوکنترل استفاده کرد. زیرا بلوکنترل نورهای آبی را کات نمی‌کند بلکه فیلتر می‌کند. یعنی حجم پر انرژی تر آنها از خود عبور نمی‌دهد و قسمت کم انرژی تر نور آبی را از خود عبور می‌دهد.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

پس با نگاهی به تمام این اطلاعات درخواهیم یافت که بهترین گزینه برای یک عینک کامپیوتر مرغوب، قطعا عدسی بلوکنترل خواهد بود. البته عدسی هایی نیز وجود دارد که نسل سوم عدسی های محافظ نور آبی محسوب می‌شوند و هر دو ویژگی را دارا هستند. یعنی هم بلوکات هستند و هم بلوکنترل. به این عدسی ها توتال بلو می‌گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *