تفاوت بلوکات و بلوکنترل دقیقاً چیست؟4.7/5 - (4 امتیاز)

تفاوت بلوکات و بلوکنترل در میزان فیلتر کردن نور آنها است. عدسی های بلوکات، قسمت خاصی از نورهای آبی را فیلتر می‌کنند و عدسی های بلوکنترل قسمتی دیگر. میزان فیلترینگ آنها اصلا باهم تشابهی ندارد ولی عموم مردم این دو را یکی می‌دانند. در این مقاله قصد داریم تا یکبار برای همیشه این موضوع را برای شما کاملا توضیح دهیم تا دیگر ابهامی در این رابطه نداشته باشید. پس با امیر اپتیک همراه باشید.

معرفی عدسی بلوکات و بلوکنترل

عدسی های بلوکات و بلوکنترل در واقع لنزهایی هستند که عبور اشعه آبی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند بنابراین از چشمان شما در برابر ورود این اشعه جلوگیری می کنند. اما اصلی ترین نکته در خصوص تفاوت این دو عدسی، میزان عبور اشعه های آبی است.

به عبارتی می توان گفت که عینک های بلوکات ساخته شده اند تا از چشمان شما تنها در برابر نور خورشید محافظت کنند و قادر نیستند جلوی اشعه های زیان بار دستگاه های دیجیتال را بگیرند. از این رو لنزهای بلوکنترل معرفی شده اند. آن ها یک گزینه عالی برای مراقبت از چشم در برابر دستگاه های دیجیتال، صفحه نمایش های LCD و LED و … هستند. این فیلتر به جلوگیری از خستگی چشم کمک می کند. پس اگر زمان زیادی را در مقابل دستگاه های نامبرده شده می گذرانید، عینک های بلوکنترل دید راحت تر و بهتری را به شما هدیه می دهند.

تفاوت بلوکات و بلوکنترل

برای درک بهتر این موضوع، ابتدا باید با امواج الکترومغناطیسی محیط اطرافمان آشنا باشیم. بعد از آن نورهای مرئی را بشناسیم و سپس به نوع فیلترینگ هریک از عدسی های بلوکات و بلوکنترل بپردازیم که هرکدام چه کاری را انجام می‌دهند و تفاوت بلوکات و بلوکنترل دقیقاً چیست. پس حتما تمامی بخش های این مقاله را از ابتدا مطالعه بفرمایید.

امواج الکترومغناطیسی اطرافمان چگونه است؟

امواج الکترومغناطیسی اطرافمان چگونه است؟

به مجموعه‌ی تمام امواج موجود در فضا و زمین که از پرتو های گاما شروع می‌شود تا امواج رادیویی، امواج الکترومغناطیسی می‌گویند. طول موج این امواج هم از خیلی کم شروع می‌شود تا خیلی زیاد. هر چقدر طول موج کوچکتر باشد یعنی نوسان آن موج بیشتر است، پس انرژی آن نیز بیشتر است.

پس به طور خلاصه یعنی طول موج کوتاهتر یعنی انرژی بیشتر (مثل امواج گاما) و طول موج بلندتر یعنی انرژی کمتر (مثل امواج رادیویی). حال بپردازیم به امواج نور مرئی و بعد از آن تفاوت بلوکات و بلوکنترل.

همه چیز نورهای مرئی

همه چیز نورهای مرئی

در میان تمامی این امواج الکترومغناطیسی، قسمتی از آنها با چشم قابل دیدن هستند و در اصطلاح به آن نور می‌گویند. گستره نور مرئی، دقیقاً مابین امواج ماورا بنفش و فروسرخ است. یعنی طول موج بین 380 نانومتر تا حدود 700 نانومتر. این گستره از نورهای با رنگ بنفش شروع می‌شود، بعد از آن آبی، و بعد سبز، زرد، نارنجی و قرمز.

نور بنفش پر انرژی ترین قسمت نور مرئی است که طول موج آن از 380 نانومتر شروع می‌شود و تا حدود 450 نانومتر ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن مربوط به نور نیلی است که طول موج آن چیزی مابین 450 تا 485 است. بعد از آن نیز نور آبی شروع می‌شود که طول موج آن بین 485 تا 500 نانومتر است.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

تفاوت بلوکنترل و بلوکات در فیلتر کردن

تفاوت بلوکنترل و بلوکات در فیلتر کردن

هرچقدر از نور بنفش یعنی 380 نانومتر به سمت نور آبی و سبز و در آخر قرمز می‌رویم، انرژی این نورها کمتر می‌شود و طول موج آنها نیز بیشتر می‌شود. حال این چه ربطی به تفاوت بلوکات و بلوکنترل دارد؟

بلوکات چقدر فیلتر می‌کند؟

عدسی بلوکات ساخته شد تا نورهای پر انرژی خورشید را فیلتر کند. یعنی طول موج قبل از 420 نانومتر که مربوط به پر انرژی ترین قسمت نور بنفش است را اصلا از خود عبور نمی‌دهد و به اصطلاح کات می‌کند. یعنی به زبان ساده تر، این عدسی هم امواج نامرئی یو وی خورشید را از خود عبور نمی‌دهد و هم قسمتی از امواج پر انرژی بنفش.

قطعا برای افراد میانسال و کهنسال و یا هر فردی که شرایط چشمانش بسیار حساس شده است. و نور مرئی محیط بیرون و محل کار یا زندگی اش برایش آزار دهنده شده است، خرید عینک بلوکات بسیار ایده‌آل خواهد بود و بسیار توصیه می‌شود. زیرا نور خورشید انرژی بسیار بالایی دارد و فشار زیادی را به چشم وارد می‌کند. عدسی بلوکات نیز در کاهش این فشار تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. اما آیا برای کار با کامپیوتر هم مناسب است؟ قطعاً خیر. دلیل آن را در ادامه خواهیم گفت.

چرا بلوکنترل ساخته شد؟

چرا بلوکنترل ساخته شد؟

عدسی بلوکنترل به این دلیل ساخته شد چون بلوکات اصلا برای کار با کامپیوتر و موبایل کافی نبود. اما به چه علت؟

به این دلیل که صفحه نمایشگرهای کامپیوتر و تلویزیون و موبایل های امروزی، طیف نوری که از خود ساطع می‌کنند حجم بیشتر آن شامل نور آبی و دیگر رنگ های بعد از آن تا قرمز است نه نور بنفش. درست است که مجموعه ای از تمامی نورها را از خود ساطع می‌کنند ولی حجم نور آبی آنها نسبت به نور بنفش آن به مراتب بیشتر است.

به همین خاطر است که ما می‌توانیم به صفحه نمایشگرها خیره شویم. اگر نور بنفش آنها زیاد بود که اصلا نمی‌توانستیم به آنها مدت زیادی نگاه کنیم. چون انرژی نور ساطع شده از آنها بسیار بالاتر میبود. دقیقا به همان دلیلی که نمی‌توانیم به نور لیزر خیره شویم! چون نور لیزر هم ترکیبی از نورهای بنفش است. به همین خاطر است که انرژی اش بسیار بالاست!

عدسی بلوکات نیز نور لیزر را از خود عبور نمی‌دهد و به همین خاطر است که یکی از راه های تست کردن اینکه یک عدسی بلوکات است یا نه از لیزر استفاده می‌کنند. در مقاله تست عینک بلوکات تمامی راه های تشخیص یک عدسی بلوکات را به طور واضح برای شما توضیح داده ایم.

بلوکنترل چقدر فیلتر می‌کند؟

بلوکنترل چقدر فیلتر می‌کند؟

‌عدسی های بلوکنترل ساخته شدند تا نور مانیتورهای امروزی را فیلتر نمایند نه اینکه کات کنند. تمرکز آنها بر روی رنگ های نیلی و آبی است که به مقدار خیلی بیشتری از نمایشگرها ساطع می‌شوند. یعنی طول موج های بین 450 تا 500 نانومتر که اصلا بلوکات توان فیلتر کردن آنها را ندارد!

بلوکنترل این گستره نورهای آبی را به صورت نموداری منحنی شکل فیلتر می‌نماید. یعنی قسمتی از آنها را که انرژی بیشتری دارند، بیشتر فیلتر می‌کند و کمتر از خود عبور می‌دهد، و قسمت های کم انرژی تر آنها را نیز بیشتر از خود عبور می‌دهد. چون اگر بلوکنترل نور آبی را به طور کامل کات می‌کرد و از خود عبور نمی‌داد که ما اصلا نمی‌توانستیم با آن نور آبی ای را ببینیم.

دلیل این قابلیت عدسی های بلوکنترل را می توان به وجود پوشش شفاف روی آن ها نسبت داد که وظیفه دارد از انعکاس نور به درون چشم ما جلوگیری کند. در نتیجه دید بهتری را به ما هدیه می دهد.

البته هر بلوکنترلی نیز این وظیفه فیلتر کردن را به خوبی انجام نمی‌دهد. فقط تعداد انگشت شماری از برندها هستند که این نورها را به اندازه مطلوب فیلتر می‌کنند و شما می‌توانید به کمک آنها ساعات زیادی را به نمایشگر کامپیوتر و موبایل و تلویزیون خود خیره شوید.

ما در صفحه خرید عینک بلوکنترل بهترین برندهای موجود در ایران را به شما معرفی کرده ایم و خصوصیات دقیق هرکدام را در صفحه اختصاصی هر محصول در اختیار شما قرار داده ایم.

تفاوت عدسی های بلوکنترل و بلوکات در کیفیت و طول عمر

در خصوص تفاوت دو عدسی بلوکنترل و بلوکات از نظر کیفیت نمی توان تفاوت مشهودی قائل شد چرا که هردو از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. از طرفی یکی از مهم ترین عوامل در ماندگاری و طول عمر این عدسی ها، برند تولید کننده است. بنابراین اگر می خواهید لنزی با کیفیت تهیه کنید که علاوه بر محافظت از چشمان شما تا سال ها آسیب نبیند، پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید از یک برند معتبر بروند.

کاربرد عینک های بلوکنترل و بلوکات

متاسفانه برخی از افراد به اشتباه از عینک های بلوکنترل به جای بلوکات استفاده می کنند. در صورتی که استفاده این دو به جای یکدیگر اصلا درست و مناسب نیست. عدسی های بلوکات طراحی شده اند تا امواج ماورا بنفش را فیلتر کنند از این رو توصیه می شود از آن ها در برابر نور خورشید استفاده کنید. این کار آسیب به چشم را به حداقل می رساند.

از طرفی همانطور هم که پیشتر اشاره شد، عدسی های بلوکنترل بهترین گزینه برای محافظت از چشم در برابر دستگاه های دیجیتال چون موبایل، تبلت، کامپیوتر و امثال آن ها هستند. بنابراین اگر می خواهید با مشکلاتی چون سردرد، خستگی و خشکی چشم ها، سوزش و قرمزی چشم، تاری دید و مشکلات خواب مواجه نشوید، پیشنهاد می کنیم از این عینک ها استفاده کنید.

فواید استفاده از عینک های بلوکنترل و بلوکات

با توجه به آنچه که تا به اینجا گفته شد، احتمالا شما هم متوجه شده اید که استفاده از این عدسی ها می تواند برای شما ضروری باشد اگر که زیاد از وسایل دیجیتال استفاده می کنید و یا مدام در معرض نور خورشید قرار دارید. اما علاوه بر این ها، در این قسمت قصد داریم مروری هم بر فواید استفاده از این عدسی ها داشته باشیم که عبارت هستند از:

 • خواب بهتر
 • کاهش فشار به چشم
 • کاهش سوزش و قرمزی چشم ها
 • جلوگیری از خستگی چشم
 • حفظ سلامت چشم

بهترین برندهای تولیدکننده عدسی بلوکنترل و بلوکات را بشناسید

حال که اطلاعات ارزشمندی در خصوص عدسی های بلوکنترل و بلوکات بدست آوریم لازم است تا بهترین برندهای تولید کننده این عدسی ها را نیز به شما عزیزان معرفی کنیم. برخی از شناخته شده ترین و معروف ترین این برندها به شرح زیر هستند:

 • دایول ایتالیا
 • نواکس ترکیه
 • اسیلور فرانسه
 • هویا ژاپن
 • زایس آلمان
 • بی بی جی آر
 • رودن اشتوک
 • هاسل
 • توکای ژاپن

قیمت عدسی های بلوکنترل و بلوکات

امروزه با رواج استفاده از عینک های بلوکات و بلوکنترل، برندهای مختلفی در سراسر دنیا اقدام به تولید این عدسی ها با کیفیت و قیمت های متفاوت کرده اند از این رو شاهد قیمت های گوناگون این عدسی ها در بازار هستیم. البته به طور کلی می توان گفت که قیمت عدسی های بلوکات در مقایسه با عدسی های بلوکنترل کمتر است.

نتیجه گیری نهایی

پس تا به اینجا کاملا متوجه شدیم که امواج نور مرئی از چه تشکیل شده اند و انرژی هرکدام به چه صورت است. همچنین متوجه شدیم که عدسی های بلوکات تا چه مقدار از این نورها را از خود عبور نمی‌دهند. فهمیدیم که بلوکات فقط مناسب افرادی است که چشمان حساسی دارند و گاهاً دچار خشکی چشم هستند ولی با نمایشگرهای دیجیتال درگیری آنچنانی ندارند.

همچنین یاد گرفتیم که نمایشگرهای دیجیتال، بیشتر نورهای آبی را از خود ساطع می‌کنند و عدسی بلوکات اصلا توان فیلتر کردن این نورها را نداشته و باید از عدسی های بلوکنترل استفاده کرد. زیرا بلوکنترل نورهای آبی را کات نمی‌کند بلکه فیلتر می‌کند. یعنی حجم پر انرژی تر آنها از خود عبور نمی‌دهد و قسمت کم انرژی تر نور آبی را از خود عبور می‌دهد.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

پس با نگاهی به تمام این اطلاعات درخواهیم یافت که بهترین گزینه برای یک عینک کامپیوتر مرغوب، قطعا عدسی بلوکنترل خواهد بود. البته عدسی هایی نیز وجود دارد که نسل سوم عدسی های محافظ نور آبی محسوب می‌شوند و هر دو ویژگی را دارا هستند. یعنی هم بلوکات هستند و هم بلوکنترل. به این عدسی ها توتال بلو می‌گویند.

سوالات متداول

 • آیا عینک بلوکات ضرر دارد؟
  خیر، برای بزرگسالان بالای سن بلوغ هیچ ضرری ندارد و اصلاً جای نگرانی نیست. ولی برای کودکان زیر سن بلوغ ترجیحاً توصیه نمی‌شود. البته برای کار طولانی مدت با سیستم نیز این عدسی کافی نیست و بهتر است تا از عدسی بلوکنترل استفاده کنید. دلیل آن را داخل همین مقاله توضیح داده ایم.
 • آیا عدسی های بلوکات برای کودکان مناسب هستند؟
  مقالات متعددی در این رابطه نوشته شده است و چکیده مطلب آنها به طور خلاصه اینگونه است که بهتر از کودکان زیر سن بلوغ، از این عدسی استفاده نکنند. از آنجایی که این عدسی ها مقدار محدودی از نور مرئی را به طور کامل از خود عبور نمی‌دهند، استفاده آن برای کودکان خوب نیست و بهتر است تا روند رشد و تکامل فیزیک چشم کودکان، بدون هیچ مانع اضافی‌ای به طور طبیعی طی شود.
 • آیا عدسی های بلوکات و بلوکنترل می توانند به خواب من کمک کنند؟
  از آنجایی که تابش بیش از حد نور آبی به چشم، باعث ایجاد اختلال در میزان ترشح هورمون ملاتونین می‌شود، چرخه خواب و بیداری تا حدی با تداخل مواجه می‌شود. عدسی بلوکات و بلوکنترل بخاطر فیلترینگی که بر روی نور آبی تابیده شده به چشم ایجاد می‌کنند، تا حد مطلوبی این وضعیت را بهبود می‌بخشند و وضعیت خواب ما به حالت نرمال خیلی نزدیکتر خواهد بود.
 • تفاوت بلوکات و بلوکنترل دقیقاً چیست؟
  این موضوع را به طور مفصل و کامل و با زبانی ساده در همین مقاله برای شما شرح داده ایم. پس حتما این مقاله را از ابتدا تا انتها با دقت مطالعه فرمایید و در صورت داشتن هرگونه سوال، از طریق راه های ارتباطی موجود، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *