انواع ضعیفی چشم5/5 - (1 امتیاز)

در این مطلب به بررسی انواع ضعیفی چشم مثل دوربینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و پیر چشمی و نکات پیرامون آنها پرداخته ایم. همچنین علل این عارضه های چشمی را بررسی میکنیم. اینکه معنی هرکدام دقیقاً یعنی چه و چه اتفاقی در چشم افتاده است که منجر به همچین چیزی می‌شود. پس تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با ساختار چشم

آشنایی با ساختار چشم

قبل از بررسی انواع و علل ضعیفی چشم، بهتر است تا به صورت مختصر و مفید، با ساختار چشم آشنا شویم. چشم اعضای بسیار متفاوتی دارد اما اگر بخواهیم به‌صورت ساده به این عضو از بدن نگاه کنیم، پنج بخش قرنیه، مردمک، عنبیه، عدسی و شبکیه، اصلی‌ترین بخش‌های چشم هستند.

قرنیه چیست؟

قرنیه لایه ابتدایی و بیرونی چشم است که معمولا اغلب عیوب انکساری چشم که همان ضعیفی چشم نیز شناخته می‌شود، مرتبط با قرنیه است. این بخش، قسمت شفاف صلبیه است که هیچ رنگی نداشته و کاملا شفاف است و نور به‌راحتی از آن عبور می‌کند و وارد مردمک چشم می‌شود.

مردمک و عنبیه چیست؟

مردمک چشم حفره‌ای است که در میان عنبیه قرار گرفته است. یعنی در اصل اسمِ جسم فیزیکی خاصی نیست. وقتی عنبیه چشم بخاطر تغییر شدت نور ورودی به چشم، تنگ و گشاد می‌شود، به آن حفره خالیِ آن وسط در اسطلاح مردمک چشم می‌گویند. هنگامی که شدت نور زیاد می‌شود، مساحت مردمک توسط عنبیه کاهش می‌یابد تا حجم نورِ ورودی به چشم را کاهش دهد. در نقطه مقابل، هنگامی که شدت نور کم می‌شود، مساحت مردمک اضافه می‌شود تا نور بیشتری به چشم برسد.

عدسی چشم چیست؟

بعد از این که نور از مردمک عبور می‌کند، به عدسی چشم می‌رسد. عدسی چشم مانند یک پیاز شفاف است و از لایه های بسیار نازکی درست شده است. بعد از قرنیه، شکست نور دیگری در عدسی چشم اتفاق می‌افتد و در نهایت نیز تصویر بر روی شبکیه چشم تشکیل می‌شود.

شبکیه چیست؟

شبکیه چشم در قسمت داخلی دیواره پشتی چشم ما قرار دارد. این بخش درواقع مجموعه‌ای از سلول های دریافت کننده نور است که تصاویر را به صورت پالس های الکتروشیمیایی به مغز می‌فرستند و امکان مشاهده اجسام را برای مغز فراهم می‌کنند.


معرفی انواع ضعیفی چشم

معرفی انواع ضعیفی چشم

بخاطر عوامل و تغییرات مختلفی در برخی اعضای چشم، یکسری عیوب انکساری در چشم بوجود می‌آید که در هر شخصی متفاوت است. هر کدام از این عیوب موجود در ساختار چشم، سبب می‌شوند تا تصویر درست و کانونی شده ای در شبکیه چشم تشکیل نشود و اختلال و تاری دید در بینایی ما بوجود آورد که در هنگام معاینه چشم توسط  به ترتیب به انواع آنها اشاره خواهیم کرد. با عینک امیر همراه باشید.


علل نزدیک بینی (Nearsightedness)

نزدیک بینی 

نزدیک بینی یا همان Nearsightedness (myopia) به نوعی از ضعیفی چشم گفته می‌شود که افراد مبتلا به آن، این توانایی را دارند تا اجسام نزدیک را به‌صورت واضح ببیند؛ اما اجسامی که در فاصله‌های دورتری قرار دارند را به‌صورت تار و غیرواضح مشاهده می‌کنند. این عارضه معمولا در سنین نوجوانی پدیدار می‌شود و تا حدود ۲۰ سالگی قابلیت تشدید شدن دارد. البته توجه داشته باشید که در سنین بالاتر نیز امکان دچار شدن به نزدیک بینی زیاد است و گاهاً تشدید هم می‌شود. اما اصلا جای نگرانی نیست زیرا با استفاده از عینک طبی یا لنز چشمی، این مشکل به راحتی قابل حل است.


دور بینی (Farsightedness)

دور بینی

دوربینی یا همان Farsightedness (hyperopia) در واقع یک نوع نقص بینایی است که بخاطر کوچک بودن یا کوتاه بودن کره چشم و یا بیش از حد صاف بودن قرنیه بوجود می‌آید. افرادی که دوربین هستند، این توانایی را دارند تا اجسامی که در فاصله دور قرار دارند را به‌صورت واضح ببینند. اما اجسامی که در نزدیکی آن‌ها قرار گرفته‌اند به‌صورت تار دیده می‌شوند. یکی از علائم اصلی پیر چشمی، خستگی بصری و درد چشم و سر درد است، مخصوصاً زمانی که به مدت طولانی از دید نزدیک خود استفاده کنیم. دوربینی می تواند منجر به اختلالات دیگری مانند استرابیسم یا گلوکوم نیز بشود.


مقاله مرتبط: ۹ مورد از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی چیست؟


آستیگماتیسم

آستیگماتیسم

یکی دیگر از انواع ضعیفی چشم، آستیگماتیسم Astigmatism است. آستیگماتیسم هنگامی رخ می‌دهد که قرنیه یا عدسی چشم از شکل طبیعی خود اندکی خارج شود و کمی تغییر شکل دهد. فردی که در تمامی فاصله‌ها اجسام را به‌صورت منحنی و یا تار ببیند، ممکن است که به آستیگماتیسم مبتلا شده باشد. نکته قابل توجهی که در مورد آستیگماتیسم وجود دارد، این است که حتی نوزادان نیز می‌توانند به‌صورت مادرزادی به این مشکل دچار باشند. علاوه‌براین، آستیگماتیسم می‌تواند به‌واسطه جراحت و آسیب‌های چشمی نیز ایجاد شود. شدت این عارضه می‌تواند در طول زمان کاهش یا افزایش پیدا کند پس حتما معاینه های دوره‌ای چشم را جدی بگیرید.


پیرچشمی (Presbyopia)

پیرچشمی

پیر چشمی Presbyopia یک نوع ضعف بینایی است که با تکامل طبیعی چشم و افزایش سن رخ می‌دهد. این نوع مشکل بینایی کاملا طبیعی است و با پیرتر شدن اعضای بدن و کاهش توانایی عدسی چشم در انعطاف پذیری و تطابق نور بوجود می‌آید. علائم آن از حدود ۴۰ سالگی به بعد نمایان می‌شود و تقریباً در تمامی افراد کره زمین رخ خواهد داد. درست است که هم در پیر چشمی Presbyopia و هم در دوربینی hyperopia، اجسام نزدیک تار دیده می‌شوند. اما دور بینی ممکن است در زمان کودکی نیز نمایان شود و تنها %10 افراد ممکن است به آن دچار شوند.


جمع بندی

در آخر به عنوان جمع بندی می‌توان گفت که هر کدام از عارضه‌های چشمی‌ای که در بالا نام بردیم، در اکثر افراد بوجود می‌آیند و اصلا جای وحشت یا نگرانی نیست. این مشکلات به راحتی قابل کنترل هستند و کافیست برای رفع آنها اقدام کنیم. پس برای این که بتوانید به‌روشی اصولی هر کدام از این عارضه‌ها را تشخیص داده و آنها را درمان نمایید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما معاینات دوره‌ای چشمانتان را انجام دهید. تفاوتی ندارد که دچار مشکلاتی جدی چشمی شده اید یا تاری دید خیلی خفیف. در هر صورت، رسیدگی به چشم که جزو حساس‌ترین اعضای بدن است، اهمیت بالایی دارد.

مقاله مرتبط: هر چند وقت یکبار معاینه چشم شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *