همه چیز درباره عینک یووی UV 4005/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله به صورت کامل و دقیق موضوع UV 400 بودن عدسی‌ها را توضیح داده ایم و روش تشخیص عدسی های UV اصل را بررسی نموده‌ایم. پس حتما تا انتها با امیر اپتیک همراه باشید، که هیچ سوالی در این زمینه برای شما باقی نماند.

عدسی عینک یو وی UV چیست و چه مزایایی دارد؟

چشم، یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است و همگی ما می‌دانیم که در صورت آسیب دیدن این عضو، عواقب آن بسیار سخت خواهد بود؛ به همین دلیل، همواره باید از این عضو حیاتی مراقبت کرد. یکی از مهمترین موضوعاتی که قطعاً آسیب زیادی به چشم‌ها وارد کند، اشعه‌ یو وی خورشید است. در این مطلب علاوه بر بررسی ویژگی‌های این نوع اشعه، به این سوال که چرا استفاده از عینک یو وی امری ضروری است پاسخ خواهیم داد.

اشعه یو وی UV چیست؟

اشعه یو وی UV چیست؟

امواج الکترومغناطیسی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها، داری مشخصات متفاوتی هستند. برای مثال، نور مرئی نیز بخشی از موج الکترومغناطیسی است که انسان می‌تواند آن را دیده و از حضور آن مطلع شود؛ اما بسیاری از امواج الکترومغناطیسی دیگر نیز هستند که مرئی نبوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند؛ اشعه یو وی (فرابنفش) در این دسته قرار می‌گیرد. معمولا این اشعه را به سه بخش UVA، UVB و UVC تقسیم‌بندی می‌کنند. پرخطر ترین اشعه، UVC بوده که به طور کامل توسط اتمسفر زمین بلاک می‌شود و به زمین ورود پیدا نمی‌کند. کم‌خطرترین آن نیز، UVA است. طول موج اشعه‌های UVA بین 315 تا 380nm نانومتر، UVB بین 280 تا 314nm نانومتر و UVC، بین 100 تا 279 نانومتر هستند که انرژی آن از همه بالاتر است.

خورشید علاوه بر نور مرئی، اشعه‌های دیگری را نیز از خود ساطع می‌کند که اغلب آن‌ها، توسط جو زمین جذب می‌شود؛ اما اشعه یو وی، از آن دسته از اشعه‌هایی است که قسمتی از آن توسط جو زمین جذب نشده و به سطح زمین می‌رسد. این اشعه نه‌تنها به چشم‌ها، بلکه به پوست نیز می‌تواند آسیب برساند. نکته قابل توجه اینجا است که خورشید تنها منبع تولید اشعه UV نبوده و نمایشگرهای گوشی، کامپیوتر و تلویزیون نیز میزان قابل توجهی از این اشعه را تولید می‌کنند. بسیاری از افراد برای جلوگیری از آسیب اشعه یو وی خورشید، از عینک آفتابی استفاده می‌کنند و امروزه خوشبختانه عینک‌های طبی یو وی نیز وارد بازار شده‌اند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها، جلوی اشعه‌های مضر نمایشگرها را نیز بگیرید.

عینک یو وی UV چیست؟

عینک یو وی UV چیست؟

ساختار عدسی عینک‌های طبی و آفتابی یو وی، به نحوی است که اشعه‌های نامرئی فرابنفش به طور کامل فیلتر می‌شود و از عدسی عبور نمی‌کند. این عدسی ها در دو جنس طلق و شیشه در بازار موجود است. شیشه ها UV380 هستند و طلق ها UV400.

حال ممکن است سوال کنید که یعنی شیشه اشعه یووی را از خود عبور می‌دهد و مناسب نیست؟! خیر اصلا اینطور نیست. اگر در ابتدای مقاله دقت کرده باشید اشعه UV تا 380nm است و بعد از آن وارد طیف نور مرئی می‌شویم. استاندارد جهانی هم اعلام کرده است که اگر عدسی عینک UV380 باشد کاملا استاندارد است و هیچ مشکلی ندارد. پس اصلا نگران شیشه ها نباشید. ولی طلق‌ها کمی نور نرئی را نیز فیلتر می‌کنند و UV400 هستند. البته عدسی های طبی‌ای نیز داریم که UV420 هستند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای عینک‌های یو وی UV

مهم‌ترین مزایای عدسی های طبی و آفتابی UV عبارت‌اند از:

  • جلوگیری از پیری چشم و بیماری‌های دیگر

اشعه فرابنفش معمولا تمامی ساختارهای چشم را پیر می‌کند. دلیل اصلی بیماری‌های آسیب قرنیه، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه فرابنفش و نور مرئی پر انرژی آبی و بنفش است. با استفاده از عینک‌های طبی یو وی، می‌توانید تا حد مطلوبی از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کنید.

  • محافظت از پوست پلک و جلوگیری از سرطان پوست

پوست پلک نازک‌ترین پوست بدن است. اشعه‌ یو وی به‌راحتی می‌تواند بر روی این پوست تاثیر گذاشته و مشکلاتی مانند خشکی، چین و چروک و سفت شدن پلک را ایجاد کند. علاوه بر این، اشعه‌ فرابنفش می‌تواند سبب بروز سرطان پوست نیز بشود و به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم تا همواره از عینک‌های ضد یو وی استفاده کنید.

  • جلوگیری از سرطان چشم

از دیگر مزایای عینک یو وی، می‌توان به جلوگیری از رشد تومورهای چشمی اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که سطح چشم، ۹۹ درصد از اشعه فرابنفش را جذب می‌کند و متاسفانه این جذب کردن، سبب رشد تومورهای سرطانی داخل چشم می‌شود.

  • جلوگیری از کاهش کیفیت دید

تابش زیاد امواج فرابنفش به چشم، ممکن است کیفیت دید را به‌صورت دائمی کاهش دهد. استفاده از عینک طبی یو وی می‌تواند از این آسیب جلوگیری کرده و از کیفیت دید ما به خوبی محافظت کند.

انواع عدسی عینک‌های یو وی

انواع عدسی عینک‌های UV

در حال حاضر چندین مدل عدسی های محافظ UV در بازار موجود است:

  • عدسی آنتی رفلکس UV400
  • عدسی آفتابی UV400
  • عدسی فتوکرومیک UV400
  • عدسی بلوکنترل UV400
  • عدسی بلوکات UV420

هرکدام از این محصولات، برای افراد و شرایط خاصی تولید شده اند که به ترتیب برای شما توضیح خواهیم داد.

01 – عدسی آنتی رفلکس UV 400

عدسی آنتی رفلکس مخصوص استفاده عمومی و عادی روزمره است که شفافیت دید مناسبی را برای شما فراهم می‌کند. این دسته از عدسی ها در انواع فشردگی مخصوص انواع نمرات تولید می‌شوند. به درد کسانی میخورد که فط برای فراهم کردن وضوع دید عینک می‌زنند، نه برای مصارف خاص تر مثل کار با سیستم کامپیوتری و غیره. حال باید گفت که این عدسی ها نسل جدیدی از آنتی رفلکس ها هستند که UV400 نیز هستند. در گذشته، عدسی های آنتی رفلکس محافظتی در برابر مواج فرابنفش نداشتند ولی امروزه اکثر آنها UV400 تولید می‌شوند.

02 – عدسی آفتابی UV 400

این عدسی ها نیز مخصوص عینک های آفتابی هستند. یکسری از آنها علاوه بر UV400 یا UV380 بودن، پلاریزه هم هستند که برای مصارف خاص استفاده می‌شوند. عدسی های آفتابی هم می‌توانند بدون نمره باشند و هم نمره دار، دقیقا مطابق با نمره چشم شما که به آنها عدسی طبی آفتابی می‌گویند.

03 – عدسی فتوکرومیک

این نوع عدسی ها هم مخصوص کسانی هستند که زیاد در فضای بیرون و داخل در رفت و آمدند. در آفتاب در حدود 70 درصد تیره می‌شوند و در فضای سرپوشیده بی‌رنگ خواهند شد. این عدسی ها نیز همگی در برابر اشعه فرابنفش مقاومند و اصلا جای نگرانی نیست. فقط نقطه ضعف آنها این است که به اندازه یک عدسی آفتابی، تیره نمی‌شوند.

04 – عدسی بلوکنترل UV 400

این عدسی ها مخصوص کار طولانی مدت با کامپیوتر و موبایل هستند. نور مانیتور را به خوبی فیلتر می‌کنند و برای افرادی که با سیستم زیاد درگیر هستند ایده آل هستند. دقیقاً همانند آنتی رفلکس ها، برخی از آنها یو وی هستند و برخی دیگر خیر.

05 – عدسی بلوکات

این عدسی ها UV420 هستند. یعنی علاوه بر امواج فرابنفش، حدود 40 نانومتر نیز از نور مرئی بنفش را از خود عبور نمی‌دهند. مخصوص کسانی هستند که در طول روز خشکی چشم دارند. مخصوصاً افراد کهنسال با چشمان حساس. توجه داشته باشید که این عدسی ها اصلا برای کار طولانی مدت با کامپیوتر کافی نیستند زیرا اصلا نور آبی را فیلتر نمی‌کنند. فقط قسمت محدودی از نور بنفش را از خود عبور نمی‌دهند. ولی به اشتباه در خیلی مراکز برای کار با سیستم به فروش می‌رسد.


آیا می‌توان این عینک‌ها را به‌صورت روزمره استفاده کرد؟

بله. شما می‌توانید عینک‌های طبی یو وی را در تمامی ساعات شبانه‌روز استفاده کرده و این مسئله، ضرری برای چشمان‌تان ندارد. البته طبیعی است که استفاده از عینک‌های آفتابی، گزینه بهتری برای فضای باز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *