معرفی انواع راه های تست بینایی4.8/5 - (5 امتیاز)

برای انجام تست بینایی روش‌های گوناگونی وجود دارند که هرکدام در شرایط مخصوص به خود، توسط متخصصین انجام می‌شوند. در این مطلب به معرفی و بررسی انواع راه‌های تست بینایی پرداخته ایم. با عینک امیر همراه باشید.

انواع روش‌های تست بینایی :

تست با آزمون حدت بینایی

 • تست اسنلن Snellen
 • تست چارت E
 • تست جگر کارت jaeger card

آزمون شکست نور

 • رتینوسکوپی retinoscope
 • فوروپتور Phoropter
 • اتورفرکتومتر Auto Ref-Keratometer

درک عمق بینایی

 • کارت سنجش سه بعدی
 • تصاویر استریوگرام Stereogram Pictures

آزمون کوررنگی 

آزمون حدّت بینایی

تست بینایی با آزمون حدّت بینایی

تست حدت بینایی یک بخش از معاینه جامع بینایی به‌شمار می‌رود که می‌تواند توسط یک اپتومتریست و یا چشم‌پزشک انجام شود. این تست مربوط به توانایی چشم‌ها در دیدن اجسام با جزئیات در فاصله‌های متفاوت است. که برای انجام آن ابتدا هر چشم به‌صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد.  سپس هر دو چشم با هم آزمایش می‌شوند. آزمون حدت بینایی معمولا به سه روش زیر صورت می‌گیرد:

اسنلن

تست اسنلن Snellen

این تست اولین بار توسط پزشکی هلندی به همین نام در سال 1862 مورد استفاده قرار گرفت و امروزه بسیاری از متخصصان برای انجام سنجش بینایی، همین روش را به‌کار می‌برند. این تست از 11 حرف لاتین در 11 ردیف تشکیل می‌شود که بزگ‌ترین این حروف در ردیف اول و کوچک‌ترین آن‌ها در ردیف آخر قرار دارند. فرد مورد معاینه باید در فاصله مشخص (6 مترـ 20 فوت) قرار بگیرد و این حروف را بخواند. این روش میزان بینایی از راه دور را می‌سنجد و اگر فردی قادر به خواندن تمام حروف باشد از دیدی طبیعی برخوردار است.

تست چارت E

تست چارت E

یکی از متداول‌ترین تست‌های حدت بینایی، چارت E است. که برای کودکان کم سن و سال و یا بزرگسالانی که سواد خواندن ندارند، بسیار مناسب است. حرف E در اندازه‌های متفاوت (بزرگ‌ترین در بالا و کوچک‌ترین در انتهای صفحه) و جهت‌های مختلف بر روی یک پنل چاپ شده است. و متخصص از بزرگ‌ترین حروف شروع می‌کند و به تدریج به سمت حروف کوچک‌تر حرکت می‌کند و از فرد مورد معاینه می‌خواهد جهت صحیح آن‌ها را با دست نشان دهد. این روش نیز برای سنجش بینایی برای فاصله دور یا همان عنوان متداول دوربینی به‌کار می‌رود.

تست جگر کارت jaeger card

جگر کارت، کارت‌هایی هستند که روی آن‌ها یک پاراگراف از یک متن با اندازه‌های مختلف نوشته شده است. که این اندازه معمولا از 0.37 میلی‌متر شروع می‌شود و به 2.5 میلی‌متر افزایش می‌یابد. فرد باید این کارت را در فاصله 35 الی 40 سانتی‌متری چشم نگه دارد و آن‌ها را بخواند. کوچک‌ترین اندازه‌ای که برایش قابل خواندن باشد، میزان بینایی او را مشخص می‌کند. این تست برای سنجش بینایی از فاصله نزدیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست با آزمون شکست نور

تست بینایی با آزمون شکست نور

شکست نور به وضعیت انحنای امواج نور هنگام عبور از قرنیه و عدسی اشاره داشته و تست آن در واقع به متخصص کمک می‌کند مناسب‌ترین شماره عینک را برای مراجعه‌کننده تعیین کند. با این آزمایش میزان عیوب انکساری و نوع آن ( دوربینی، نزدیک بینی، پیر چشمی و آستیگماتسیم) نیز مشخص خواهد شد. تست شکست نور معمولا به سه روش زیر انجام می‌شود:

تست بینایی با اتورفرکتومتر

 • اتورفرکتومتر Auto Ref-Keratometer

به کمک این دستگاه در عرض چند ثانیه عیوب انکساری مشخص و شماره عینک تعیین می‌شود. این روش برای کودکان و افرادی که نمی‌توانند با پزشک همکاری لازم را داشته باشند بسیار مناسب است.

تست بینایی

 • فوروپتور Phoropter

پزشک به وسیله این ابزار لنزهای مختلفی را در مقابل چشمان افراد قرار می‌دهد. تا به نتیجه‌ای مطلوب رسیده و لنزی که واضح‌ترین دید را ایجاد می‌کند را تشخیص دهد. این روش کمی وقت‌گیر است و نیاز به همکاری متقابل دارد.

 • رتینوسکوپی retinoscope

در این تکنیک متخصص نوری را به چشم فرد می‌تاباند و از طریق ارزیابی بازتاب نور از شبکیه، خطای شکست نور را اندازه‌گیری می‌کند.


تست بینایی عمق

آزمون درک عمق بینایی

زمانی که به اطراف نگاه می‌کنیم، هر چشم، تصویری دوبعدی از محیط را ضبط و برای مغز ارسال می‌کند. با پردازشی که در مغز صورت می‌گیرد امکان درک سه بعدی محیط اطراف را برای ما فراهم شده و می‌توانیم فاصله اجسام را از یکدیگر تشخیص دهیم. حال اگر هر کدام از چشم‌ها در ضبط تصویر دو بعدی دچار مشکل شوند، تصویر سه بعدی نیز به خوبی حاصل نخواهد شد.

توانایی چشم همه افراد از لحاظ درک عمق و یا همان دید سه بعدی به یک اندازه نیست و برای ارزیابی آن باید عضلات چشم مورد بررسی قرار گیرد. بعضی از مشاغل مانند جراحان، خلبانان، ورزشکاران و…، به‌طور ویژه‌ای به درک عمق چشمی نیاز دارند. در واقع چشم‌هایی که از درک عمقی مناسبی برخوردار باشند توانایی انجام سریع و صحیح این فعالیت‌ها را دارا هستند. تست درک عمق به دو صورت انجام می‌شود:

 • تصاویر استریوگرام Stereogram Pictures

استریوگرام‌ها صفحاتی هستند که ارزیابی درک عمق را فراهم می‌کنند. این صفحات معمولا به‌وسیله عینک‌های رنگی و یا عینک‌های پولاریزه مورد مشاهده قرار می‌گیرند.

 • کارت سنجش سه بعدی

این کارت‌ها دارای طرح‌هایی سه بعدی هستند که با فاصله 30 الی 40 سانتی‌متری در مقابل چشم فرد قرار داده می‌شوند و این فرد، باید نام اشکالی که مشاهده می‌کند را بگوید. این ارزیابی بر اساس تعداد پاسخ صحیح انجام می‌شود.

تست کور رنگی

تست بینایی با آزمون کوررنگی

یکی از اختلالات چشمی، کوررنگی است که فرد مبتلا معمولا یک یا چند رنگ را تشخیص نمی‌دهد و یا رنگ آن‌ها را طیفی از خاکستری یا سیاه می‌بیند. این اختلال غالبا ژنتیکی است اما گاهی اوقات در اثر بیماری‌های شبکیه ایجاد می‌شود. برخی از بیماری‌ها مانند آلزایمر و دیابت، و همچنین مصرف بعضی از داروها می‌توانند باعث به‌وجود آمدن این اختلال گردند. جالب است بدانید مردان نسبت به زنان بیش‌تر دچار این مشکل بوده و طبق آمار تقریبا 8 درصد از آقایان مبتلا به درجه‌ای از کوررنگی هستند؛ در صورتی‌که این عدد برای خانم‌ها کمتر از 0.5 درصد است.

در مقاله کور رنگی همه چیز را درباره این بیماری برای شما توضیح داده ایم.

بهترین زمان انجام تست بینایی

شاید برای شما هم این سؤال مطرح باشد که هر چند وقت یکبار باید تست بینایی انجام داد؟ در واقع این کار از همان نوزادی باید انجام شود تا والدین از قدرت بینایی نوزادشان مطمئن شوند. والدین می‌توانند تست بینایی نوزادان را با راهنمایی پزشک متخصص در فواصل زمانی مشخص انجام داده و از صحت و سلامت چشم‌ها اطمینان حاصل کنند.

پس از دوران نوزادی، سه‌سالگی و شش‌سالگی نیز باید تست بینایی انجام شود و اگر مشکلی وجود نداشت، پیشنهاد می‌شود تا سن هجده‌سالگی به‌صورت سالانه این تست ادامه یابد. برای بهره‌مندی از یک دید سالم بهتر است پس از هجده‌سالگی نیز سالانه یا به فاصله دو سال یک بار، تست بینایی جامع انجام شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم شما را با روش‌های گوناگون سنجش بینایی آشنا سازیم و اطلاعات لازم را در مورد هر کدام از روش‌ها در اختیارتان قرار دهیم.
در صورت داشتن هرگونه سوال حتما با ما در ارتباط باشید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • هر چند وقت باید برای معاینه چشم اقدام کنم؟ چه زمانی باید تست بینایی انجام داد؟
  بهتر است تا هر شش ماه یا یک سال یکبار به اپتومتریست مراجعه کنید و چشمان خود را معاینه نمایید.
 • چگونه متوجه شوم که چشمانم ضعیف است؟ چه علائمی نشان دهنده نیاز به تست بینایی است؟
  هر زمان احساس کردید که تابلو های اتوبان یا نوشته های روی مغازه ها را واضح نمی‌بینید و مجبورید تا چشمان خود را جمع کنید تا بهتر ببینید، یعنی چشمانتان نیاز به معاینه دارد. این موضوع در دیدن اجسام نزدیک مثل صفحه گوشی موبایل نیز صادق است.
 • چه روش هایی برای تست بینایی وجود دارد؟
  تمامی روش‌هایی که برای سنجش بینایی شما قابل استفاده است را در همین مقاله به شما معرفی کرده‌ایم. با دقت آنها را مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال، با مشاورین ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *