عینک طبی آفتابی چیست

عینک طبی آفتابی چیست؟


یکی از مشکلات افرادی که از عینک طبی مانند عینک بلوکات، کامپیوتر و… استفاده می‌کنند این است که این افراد به دلیل ضعیف بودن چشمانشان به راحتی نمی‌توانند از عینک آفتابی استفاده کنند و در صورتی که عینک طبی خود را از روی صورت بردارند، بینایی این افراد دچار اختلال می‌شود. از این رو به این افراد پیشنهاد می‌شود تا از عینک طبی آفتابی یا همان عینک فتوکرومیک استفاده کنند. این عینک در واقع یک عینک طبی است که در صورت مواجهه با نور خورشید تغییر رنگ می‌دهد و به شکل عینک آفتابی در می‌آید و فردی که از عینک طبی استفاده می‌کند بدون آن که نیاز باشد عینک طبی خود را از روی صورت بردارد، می‌تواند همین عینک را به یک عینک آفتابی تبدیل کند. اگر شما هم قصد دارید تا با عینک طبی آفتابی آشنا شوید، ویژگی‌ها و مزایای آن را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه emiroptic باشید.

عینک طبی آفتابی چیست؟

عینک طبی آفتابی

عینک طبی آفتابی یا فتوکرومیک عینکی طبی‌ای است که عدسی‌های آن زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، رنگ خود را تغییر می‌دهند و تیره‌تر می‌شوند و به شکل یک عینک آفتابی برای ما عمل می‌کند.

عدسی‌های عینک طبی آفتابی در اغلب موارد از شیشه یا پلی کربنات ساخته می‌شوند و بیشتر مناسب افرادی است که نمی‌خواهند برای عینک آفتابی و طبی جداگانه هزینه کنند و به واسطه‌ی این عدسی‌ها می‌توانند هر دو عینک طبی و آفتابی را در یک عینک داشته باشند. به طور کلی برای افرادی که چشمان ضعیفی دارند این عینک‌ها می‌تواند به خوبی از چشمان آن‌ها در مقابل نور آفتاب محافظت کنند.

بد نیست در این جا به این نکته ذکر شود که میزان تغییر رنگ و شدت تیره شدنی که این عدسی‌ها دارند به شدت نوری که در معرض آن قرار می‌گیرند وابسته است. البته باید بدانید که تیره شدن کامل شیشه‌های فتوکرومیک زمانی که در معرض نور قرار گیرد تقریباً 30 ثانیه زمان می‌برد. از آن طرف روشن شدن رنگ عدسی زمانی که نور محیط کم شود می‌تواند تا 5 دقیقه هم طول بکشد.

عینک طبی آفتابی مناسب چه کسانی است؟

عینک طبی آفتابی مناسب چه کسانی است؟

عینک طبی آفتابی یا همان عینک‌هایی که از عدسی فتوکرومیک استفاده می‌کنند برای افرادی مفید است که قصد ندارند تا از دو عینک جداگانه، یعنی آفتابی و طبی استفاده کنند و می‌خواهند همان عینک طبی‌ای که دارند در نور آفتاب عملکردی مشابه با عینک آفتابی داشته باشد.

همچنین پیشنهاد می‌شود افرادی که رفت و آمد زیادی به بیرون دارند از عینک طبی فتوکرومیک استفاده کنند. افراد با استفاده از این عینک دیگر نیازی به استفاده از عینک آفتابی زمانی که به بیرون می‌روند، ندارند و همین عینک طبی‌ تبدیل به عینک آفتابی می‌شود؛ اما اگر رفت و آمد آن‌چنانی به بیرون ندارید و یا اگر بیماری‌های خاص چشمی دارید، پیشنهاد می‌شود از عینک آفتابی عادی استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: بهترین مارک عدسی عینک طبی کدام است؟

عینک‌های فتوکرومیک از چه ساخته شده‌اند؟

عینک‌های فتوکرومیک از چه ساخته شده‌اند؟

ساخت عینک طبی آفتابی به‌وسیله بلورهای شفاف و بسیار ریز کلرید انجام می‌گیرد. به همین دلیل زمانی که لنزهای فتوکرومیک در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند، ترکیبات آن یعنی کلرید نقره به نقره و کلر تجزیه می‌شوند. نتیجه‌ی این تجزیه این است که ذرات اتم نقره همچون مانعی برای اشعه نور خورشید عمل کنند و همین موضوع سبب تیره‌تر شدن لنزهای این عینک می‌شود.

لازم به ذکر است که این لنزها در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید واکنش سریعی نشان می‌دهند و هرچه قدر میزان و شدت نور بیشتر باشد، میزان تجزیه‌ی کلرید نقره به اتم‌های کلر و نقره شدت بیشتری خواهد یافت؛ بنابراین اگر که نور محیط مصنوعی باشد و فاقد اشعه UV باشد، تغییر رنگ عدسی را شاهد نخواهیم بود. ( اگر قصد مراقبت از چشم‌های خود در مقابل اشعه‌های مضر کامپیوتر و موبایل دارید، به شما استفاده از عینک موبایل و کامپیوتر را پیشنهاد می‌کنیم.)

مزایا و معایب عینک طبی فتوکرومیک

مزایا و معایب عینک طبی فتوکرومیک

لازم به ذکر است که عینک طبی آفتابی مدت زیادی است که در بازار وجود دارد و افراد بسیاری به استفاده از آن‌ها می‌پردازند؛ اما باید بدانید که این عینک‌ها در کنار مزیت‌ها و فوایدی که دارند دارای معایبی هم هستند که در ادامه با برخی از این مزایا و معایب آشنا خواهیم شد.

مزایای استفاده از عینک طبی آفتابی

مزایای استفاده از عینک طبی آفتابی

  • این عینک می‌تواند همیشه از چشمان شما در مقابل اشعه UV و نورهای مضر آفتاب محافظت کند.
  • در هنگام استفاده از این عینک زمانی که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید، نیازی نیست تا عینک خود را عوض کنید.
  • این عینک‌ها می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود چرا که شما دیگر به خرید دو عینک جداگانه (طبی و آفتابی) نمی‌پردازید؛ در واقع این عینک کار هر دو را برای شما انجام می‌دهد.
  • در صورتی که چشمان بسیار حساسی دارید، می‌توانید عینک طبی آفتابی خود را سفارشی سازی کنید و از فتوکرومیک ضعیف یا قوی برای چشمان خود استفاده کنید.

معایب استفاده از عینک طبی آفتابی

معایب استفاده از عینک طبی آفتابی

  • عدسی‌های این عینک در روشنایی‌های زیادی که اشعه ماورای بنفش نداشته باشند، تغییر رنگ نمی‌دهند.
  • میزان و سرعت تیره شدن عدسی‌های فتوکرومیک در هوای سرد با تاخیر زیادی همراه است.
  • شما اگر در خودرو از این عینک‌ها استفاده کنید، متأسفانه عدسی‌های آن به شکلی است که در خودرو نمی‌تواند به خوبی در برابر نور خورشید از چشمان شما محافظت کند که همین موضوع می‌تواند برای برخی افراد آزاردهنده باشد.

مقاله پیشنهادی: ویژگی های عینک طبی خوب

جمع‌بندی

عینک طبی آفتابی عینکی است که می‌تواند از چشمان شما در برابر نور خورشید و تابش خیره کننده محافظت کنند و در عین حال شما را قادر به دیدن واضح می‌کنند. اگر زمان زیادی را در خارج از منزل یا پشت فرمان می‌گذرانید، داشتن یک عینک طبی آفتابی فعالیت‌های خارج از منزل را برای چشمان شما بسیار راحت‌تر و ایمن‌تر می‌کند. اگر قصد خرید عینک کامپیوتر دارید می‌توانید بررسی و خرید خود را در سایت ما انجام دهید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مطلب با موضوع عینک طبی آفتابی پرداختید.

preloader