آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم چیست؟


افراد زیادی وجود دارند که به دلایل مختلف دارای مشکلات و عیوب انکساری چشم اند. برخی از این عیوب به صورت ارثی به وجود آمده اند و برخی دیگر متأسفانه بر اثر عدم مراقبت صحیح از چشم رخ داده اند. یکی از عیوب انکساری چشم که اکثر افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند، مشکل چشم آستیگمات است. آستیگماتیسم بر اثر یک نقص در شکل قرنیه به وجود می‌آید. در آستیگماتیسم، عدسی چشم یا قرنیه که سطح جلویی چشم را پوشانده است، انحنای نامنظمی پیدا می‌کند و این انحنا موجب تغییر نحوه عبور یا شکست نور به شبکیه شده و در نهایت باعث تاری، دید مبهم و نامشخص در افراد می‌شود. آستیگماتیسم معمولاً در بدو تولد وجود دارد و ممکن است همراه با نزدیک‌بینی یا دوربینی هم باشد.

به طور کلی آستیگماتیسم دارای دو نوع کلی است:

  • آستیگماتیسم قرنیه
  • آستیگماتیسم عدسی

آستیگماتیسم قرنیه زمانی رخ می‌دهد که در قرنیه چشم نقصی وجود داشته باشد و آستیگماتیسم عدسی نیز هنگامی به وجود می‌آید که عدسی چشم دچار مشکل شود. در حالت آستیگماتیسم معمولی (منظم)، ممکن است که چشم کاملاً خمیده نباشد؛ یعنی اگر چشم را به صورت یک توپ بسکتبال در نظر بگیریم، در حالت آستیگماتیسم این دایره مانند بودن حالتی شبیه به بیضی به خود می‌گیرد و  اغلب منجر به تاری دید می‌شود.
آستیگماتیسم نامنظم، کمتر رایج است؛ اما زمانی رخ می‌دهد که چشم کاملاً گرد نباشد اما بر خلاف آستیگماتیسم معمولی که در آن چشم به طور یکنواخت بدشکل است، آستیگماتیسم نامنظم دارای انحنای ناهموار است این مشکل نیز سبب انحراف و تاری دید در فرد می‌شود. اگر می‌خواهید با آستیگماتیسم بیشتر آشنا شوید؛ همراه emiroptic باشید.

علائم چشم آستیگماتیک

علائم چشم آستیگماتیک

  • دید تار، منحرف یا مبهم در تمامی فاصله‌ها
  • مشکل دیدن در شب
  • خستگی چشم
  • چشمک زدن (پرش پلک چشم)
  • سوزش چشم
  • سردرد

چرا آستیگماتیسم به وجود می‌آید؟

چرا آستیگماتیسم به وجود می‌آید؟

هنوز به طور دقیق و مشخص، علت به وجود آمدن چشم آستیگمات معلوم نشده است؛ اما پزشکان بر این باورند که ژنتیک عامل اصلی آن است چرا که اکثر اوقات این وضعیت از بدو تولد در افراد وجود دارد و ممکن است در مراحل بعدی زندگی تشدید شود. همچنین امکان دارد که در نتیجه آسیب به چشم یا پس از جراحی چشم نیز این عیب انکساری رخ دهد و همان‌طور که گفتیم آستیگماتیسم اغلب با نزدیک‌بینی یا دوربینی همراه است. لازم به ذکر است که مطالعه طولانی مدت با نور کم نیز می‌تواند تمرکز چشم را سخت‌تر کند، در نتیجه به بینایی آسیب وارد شده و ممکن است چشم شما دچار آستیگماتیسم شود. همچنین در صورتی که قبلاً چشمان شما مبتلا به آستیگماتیسم بوده است، در هنگام مطالعه در نور کم ممکن است متوجه افزایش تاری چشمتان شوید.

دوربینی چیست؟

دوربینی چیست؟

دوربینی یعنی ناتوانی چشم در تمرکز بر روی اشیا نزدیک. در دوربینی چشم ما نمی‌تواند اجسام یا افرادی را که در فاصله نزدیک از ما قرار دارند را به خوبی ببیند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که کره چشم ما خیلی کوتاه باشد یا قرنیه به اندازه کافی انحنا نداشته باشد. این مشکل چشمی معمولاً ارثی است.

نزدیک‌بینی چیست؟

نزدیک بینی چیست

نزدیک‌بینی یکی از انواع عیب‌های انکساری چشم است که سبب می‌شود اجسام دور تار یا نامشخص به نظر برسند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که کره چشم بیش از حد دراز و کشیده شده باشد، یا زمانی که قرنیه بیش از حد انحنا پیدا کرده باشد. مشکل نزدیک‌بینی نیز مانند دوربینی اغلب به دلایل ارثی در افراد وجود دارد؛ اما به  جز دلایل وراثتی، عوامل محیطی مانند مطالعه‌ی زیاد، نگاه کردن زیاد به اشیا نزدیک، استفاده بیش از اندازه از کامپیوتر و موبایل و یا کارهایی مانند قالیبافی، خیاطی، گل‌دوزی و … نیز می‌توانند سبب به‌وجودآمدن مشکل نزدیک‌بینی در افراد شوند.

در صورتی که به دلایل ارثی چشم ما دچار نزدیک‌بینی نیست، باید به خوبی از آن مراقبت کنید تا در آینده به این مشکل دچار نشوید.  افرادی که برای مدت زمان طولانی در حال استفاده از گوشی و کامپیوتر هستند بیشتر در معرض مشکل چشم آستیگمات و نزدیک‌بین قرار دارند؛ بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که این‌گونه افراد برای مقابله با این مشکل از عینک‌های مخصوص یعنی عینک موبایل و عینک کامپیوتر استفاده کنند؛ چون این عینک‌ها با داشتن عدسی و لنزهایی خاص مانع از برخورد و نفوذ اشعه‌های مضر به چشم شما می‌شود.

آیا افراد دارای چشم آستیگمات نیاز به استفاده از عینک دارند؟

آیا افراد دارای چشم آستیگمات نیاز به استفاده از عینک دارند؟

نمی‌توان گفت که همه افرادی که آستیگماتیسم دارند نیازمند به استفاده از عینک هستند. ممکن است برخی از افراد دارای آستیگماتیسم خفیف باشند و نیازی به استفاده از عینک نداشته باشند. فقط باید به یاد داشته باشید که چشمان ما با گذشت زمان و به خصوص افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود؛ بنابراین معاینه منظم چشم مخصوصاً برای افرادی که سابقه عیوب انکساری چشمی را داشته‌اند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر مدت زمان زیادی از موبایل استفاده می‌کنید؛ استفاده از عینک موبایل به شما توصیه می‌شود.

با توجه به اینکه این روزها اکثر ما زمان بسیار زیادی را صرف کار کردن و استفاده از گوشی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ یا تلویزیون می‌کنیم؛ بنابراین احتمال آسیب دیدن چشمانمان بسیار بیشتر است. خوشبختانه با پیشرفت‌های تکنولوژی و علم پزشکی، عینک‌هایی طراحی شده است که می‌توانند از چشمان ما در مقابل اشعه‌های زیان‌بار و مضری که از صفحه نمایشگرهای گوشی و لپ‌تاپ و … ساطع می‌شود، محافظت کنند و مانع از آسیب رسیدن به چشم شوند. این عینک‌ها به عینک بلوکات معروف اند که مانع از رسیدن نور آبی مضر به چشمان ما می‌شوند. اکثر متخصصان چشم و بینایی توصیه می‌کنند، افرادی که روزانه بیشتر از 3 یا 4 ساعت در حال استفاده از موبایل و کامپیوتر و … هستند، حتماً از این‌گونه عینک‌ها استفاده کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در ارتباط با مشکل چشم آستیگمات باید بگوییم که هر زمان که علائم چشم آستیگمات را که بالاتر بیان کردیم به طور اذیت کننده‌ای تجربه کردید و اگر درجه آستیگماتیسم چشم شما آن‌قدر بود که سبب ایجاد مشکل یا اختلال در کارهایی که می‌خواستید انجام دهید شد یا در فعالیت‌های روزمره‌تان تداخل ایجاد کرد باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

چشم پزشک درجه آستیگماتیسم شما را تعیین می‌کند و در مورد اینکه چه روشی را برای اصلاح بینایی باید پیش رو بگیرید به شما کمک می‌کند.

تغییر درجه آستیگماتیسم چشم در طول زندگی بسیار تدریجی و کند است و انجام معاینات منظم چشم، راهی مناسب برای شناسایی تغییرات بینایی است تا در صورت لزوم از عینک یا لنز تماسی برای بهبود و بازگشت سلامت چشم استفاده شود.

در صورتی که پیش از بروز مشکل، قصد جلوگیری از آن را دارید، همان‌طور که گفتیم بهتر است تا از عینک‌های مخصوص (بلوکات یا بلوکنترل) استفاده نمایید. چنانچه قصد خرید عینک بلوکات را دارید باید بگوییم که عینک زایس و عینک هویا، دو برند فوق‌العاده عالی و معتبر در این زمینه هستند که می‌توانید از فروشگاه تخصصی عینک امیر تهیه کنید.

preloader