آموزش تمیز کردن عینک در ۸ مرحله3.7/5 - (3 امتیاز)

بهترین راه تمیز کردن شیشه و عدسی عینک را در این مقاله به طور کامل آموزش داده ایم. همچنین در ادامه نکاتی در مورد نوع و جنس دستمال عینک و مایع تمیز کننده عینک نیز در اختیارتان قرار داده ایم. رعایت این موارد تاثیر بسیاری در افزایش طول عمر مفید عینک شما دارد که بایستی آنها را رعایت کنید. پس با امیر اپتیک همراه باشید.

مراحل تمیز کردن عینک

مراحل تمیز کردن عینک به روش صحیح

 1. تمیز کردن دست ها
 2. شستشوی عدسی با جریان ملایم آب
 3. یک قطره مایع تمیز کننده روی لنز بچکانید
 4. عدسی و فریم را به آرامی تمیز کنید
 5. مایع تمیز کننده را با جریان آب بشویید
 6. عینک را تکان داده و فوت کنید تا قطرات جدا شوند
 7. عدسی و فریم را با دستمال مخصوص خشک کنید
 8. عینک را بررسی کنید

روش صحیح تمیز کردن عینک، ۸ مرحله دارد که باید آن‌ها را به دقت انجام دهید. انجام صحیح این مراحل، نه‌تنها شفافیت و تمیزی عدسی عینک را حفظ می‌کند، بلکه باعث جلوگیری از آسیب دیدن و عمر طولانی‌تر آن نیز می‌شود.

۱ – دست‌هایتان تمیز باشد

در اولین قدم، با دقت دست‌های خود را بشویید تا بدون چربی یا هر ماده اضافه دیگری باشد. برای شستن دست، از مایعی استفاده کنید که لوسیون نداشته باشد و برای خشک کردن، از حوله‌ای استفاده کنید که پرز نداشته باشد.

عینک را با جریان ملایم آب بشویید

۲ – عدسی عینک را با جریان ملایم آب شست‌وشو دهید

ممکن از بپرسید آیا شستن عینک با آب کار درستی است؟
در پاسخ باید گفت بله؛ این کار سبب می‌شود تا گردوغبارهای ریزی که روی لنز قرار دارند، کنار زده شده و هنگام تمیز کردن عدسی عینک، خط و خش بر روی عدسی ایجاد نشوند. البته توجه داشته باشید که این کار را با آب سرد یا ولرم انجام دهید؛ چرا که بعضی از عینک‌ها پوششی دارند که ممکن است آب گرم به آن‌ها آسیب وارد کند.

۳ – یک قطره مایع تمیزکننده را روی لنزها بچکانید

توجه داشته باشید که این مقدار، در کنار این که نباید زیاد باشد، کم نیز نباید باشد تا بتواند به‌خوبی چربی‌های روی عینک را تمیز کند. از مایعات مختلفی می‌توان برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده کرد که در مقاله بهترین محلول تمیز کننده عینک، آن‌ها را به‌صورت کامل بررسی کرده ایم؛ اما یکی از محبوب‌ترین‌ها که در دسترس تمامی افراد نیز قرار دارد، مایع دستشویی است. دقت کنید که مایعی که استفاده می‌کنید، نباید حاوی لوسیون باشد.

۴ – به آرامی تمامی قسمت‌های عدسی و فریم را تمیز کنید

انگشت خود را روی مایع قرار داده و آن را روی تمامی بخش‌های عینک پخش کنید. تمیز کردن دسته عینک نیز به همین روش انجام می‌شود و می‌توانید فریم را نیز همزمان با عدسی‌ها تمیز کنید. البته بعضی از فریم‌ها به‌دلیل کیفیت کم، ممکن است بعد از برخوردهای متوالی با آب، دچار پوسیدگی شوند. پیشنهاد می‌کنیم تا اگر می‌خواهید فریمی استاندارد و باکیفیت را خریداری کنید، حتما به صفحه خرید عینک طبی این فروشگاه سر بزنید.

۵ – مایع تمیز کننده را با جریان ملایم آب بشویید

مجددا جریان ملایم آب را روی عینک گرفته تا مایع تمیز کننده کنار زده شود. این کار را تا زمانی انجام دهید تا دیگر هیچ مایعی روی شیشه یا دسته عینک نباشد.

۶ – عینک را تکان دهید و فوت کنید تا قطرات آب جدا شوند

اولین مرحله از روش خشک کردن عینک، فوت کردن و تکان دادن آن است. اینگونه قطرات بزرگ آب از آن جدا می‌شوند و دستمال عینک خیلی کمتر خیس می‌شود. این کار را تا زمانی انجام دهید که تقریباً دیگر هیچ قطره‌ی بزرگی روی عینک نباشد.

۷ – عدسی و فریم را با دستمال مخصوص خشک کنید

بعد از این که قطره‌های آب از شیشه و فریم جدا شدند، وقت آن است که باقی قطرات و خیسی عدسی را به‌وسیله دستمال خشک کنید. نکات مختلفی در مورد انتخاب دستمال مناسب وجود دارد که در بخش‌های بعدی آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

۸ – عینک را بررسی کنید

آخرین مرحله، بازبینی مجدد عینک است. پس از این که تمامی مراحل را انجام دادید و عینک را خشک کردید، مجددا آن را بازبینی کنید تا کثیفی دیگری روی آن نباشد.

شاید بعضی از منابع، پیشنهاد کنند تا با دستمال مرطوب عینک خود را تمیز کنید؛ در واقع این روش باعث می‌شود تا روی عدسی لک بیفتد ولی اگر بعد از آن نیز از دستمال عینک استفاده می‌کنید، موردی ندارد.

دستمال مناسب

از چه دستمالی برای تمیز کردن عینک استفاده کنم؟

مهم‌ترین موضوع هنگام تمیز کردن عینک، جنس دستمال عینک؟ در واقع اگر دستمال جنس مناسبی نداشته باشد، می‌تواند به‌راحتی به عدسی عینک آسیب زده و آن را دچار خط و خش کند. مخصوصاً عدسی های امروزی که همگی از جنس طلق هستند و در مقابل خراشیدگی مقاومت کمتری نسبت به شیشه دارند.

مهم‌ترین نکات در مورد جنس دستمالی که استفاده می‌کنید عبارت‌اند از:

دستمال نباید پرز داشته باشد

جدا از این که پرز دستمال می‌تواند هنگام تمیز کردن شیشه عینک از آن جدا شده و روی لنز بماند، ممکن است به کوتینگ (لایه پوششی) شیشه یا حتی خود شیشه نیز آسیب برساند؛ به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم تا از دستمال‌های پرزدار استفاده نکنید.

از دستمال میکروفایبر استفاده کنید

بهترین دستمال برای تمیز کردن شیشه عینک به هر روشی، دستمال میکروفایبر است که ما در تمامی سفارشاتمان برای مشتریان عزیز قرار می‌دهیم. این دستمال نه‌تنها می‌تواند قطرات آب را جذب کرده و شیشه را خشک کند، بلکه می‌تواند قطرات روغن و چربی را نیز به دام انداخته و آن‌ها را از سطح شیشه جدا کند.

دستمال را هر چند وقت یکبار تمیز کنید

طبیعتا دستمال نیز دچار کثیفی شده و باید آن را هر چند وقت یکبار، تمیز کنید. پیشنهاد می‌کنیم با برای این کار، آن را به درون ماشین لباسشویی بیندازید تا به راحتی تمیز شود.

مایع تمیز کننده مناسب لنز عینک

همه چیز درباره مایع تمیز کننده عینک

همان‌طور که قبل‌تر نیز گفته شد، مایع تمیز کننده عینک تنوع بسیار زیادی داشته و بسته به این که نیازتان چگونه باشد، می‌توانید از هر کدام از این مایعات استفاده کنید. نکاتی که در مورد مایع تمیز کننده عینک باید در نظر داشته باشید عبارت‌اند از:

نداشتن لوسیون

از هر نوع مایعی که استفاده می‌کنید، حتما دقت داشته باشید که لوسیون در ترکیب آن نباشد. لوسیون نوعی نرم کننده چرب است که برای پوست استفاده می‌شود و در صورت استفاده از آن برای پاک کردن شیشه، نتیجه خوبی به دست نخواهد آمد.

می‌توانید از اسپری پاک کننده استفاده کنید

ترجیحاً سعی کنید زمانی از اسپری تمیز کننده‌ای که به شما داده‌ایم استفاده کنید که به شیر آب دسترسی ندارید. زیرا اسپری فقط سطح عدسی را خیس می‌کند ولی جریان آب باعث می‌شود تا گرد و غبار که خیلی زبر هستند، از روی عدسی شسته شوند. برای استفاده از اسپری، ابتدا چندین فوت قدرتمند بر روی عدسی انجام دهید تا گرد و غبار تا حد امکان از روی عدسی برود و بعد از آن اسپری بپاشید و عدسی را تمیز کنید.

علت کثیف شدن

بیشترین دلایل کثیف شدن عینک

حال که متوجه شدیم شیشه عینک را چگونه تمیز کنیم، بهتر است تا اطلاعاتی نیز در مورد دلایل کثیف شدن عینک داشته باشیم تا نیاز کمتری به تمیز کردن باشد. مهم‌ترین دلایل عبارت‌اند از:

چربی پوست صورت

با توجه به این که عینک دائما نزدیک پوست صورت ما است، طبیعتا چربی پیشانی و چشم ها یا چربی گونه‌ها بر روی عدسی می‌نشیند. این موضوع اصلی ترین عامل کثیف شدن عدسی عینک است. حتی اگر چند دقیقه پیش عدسی را تمیز کرده باشید، بعد از مدتی خواهید دید که چربی صورتتان بر روی عدسی نقش می‌بندد. پس زیاد حساس نباشید و زود به زود آن را تمیز نکنید.

آلودگی هوا

آلودگی هوا نیز می‌تواند تاثیر زیادی روی کثیف شدن عینک داشته باشد. شیشه‌ها دائما با هوای بیرون در تماس هستند و ذرات معلق در فضا، به آن‌ها می‌چسبند. برای این که از این نوع کثیفی جلوگیری شود، پیشنهاد می‌کنیم تا در مواقعی که عینک را استفاده نمی‌کنید، آن را داخل جعبه مخصوص قرار دهید.

آرایش

یکی دیگر از دلایلی که سبب می‌شود تا شیشه‌های عینک کثیف شوند، آرایش صورت است. اگر آرایش می‌کنید و عینک می‌زنید، بهتر است تا بعد از پاک کردن آرایش‌تان، نسبت به تمیز کردن شیشه عینک نیز اقدام کنید.

آموزش نظافت شیشه عینک

شیشه عینک را چند وقت یکبار تمیز کنیم؟

یکی دیگر از سوالاتی که ممکن است در ذهن‌تان ایجاد شده باشد، این است که چند وقت یکبار باید شیشه عینک را تمیز کنیم؟ در واقع قانون خاصی برای این موضوع وجود ندارد؛ چرا که ممکن است یک‌جا عوامل کمی برای کثیف شدن عینک وجود داشته باشند و جایی دیگر، عینک دائما کثیف شده و به تمیز شدن نیاز پیدا کند؛ اما به‌طور کلی، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که هر یک یا دو روز یک‌بار، عینک خود را تمیز کنید. آنچنان هم حساس نباشید که روزی چند بار آن را دستمال بکشید. زیرا تمیز کردن بیش از حد عدسی هم سبب از بین رفتن زودتر لایه‌های آبگریز روی عدسی می‌شود.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

سوالات متداول

 • از چه موادی برای تمیز کردن عینک نباید استفاده کرد؟
  از الکل و دیگر حلال های قوی اصلا استفاده نکنید زیرا پوشش های روی عدسی شما را به مروز از بین می‌برند و بدنه فریم عینک شما را خشک و شکننده می‌کنند.
 • چگونه می توانم لکه های چربی را از روی عینک خود پاک کنم؟
  در ابتدا زیر شیر آب، عدسی را آبکشی کنید. نوک انگشت خود را کمی مایع دستشویی بزنید و آن را در دو طرف عدسی مالش دهید تا چربی ها کاملا در مایع حل شوند. بعد از آن عدسی را کاملا آبکشی کنید تا همه اثرات از روی آن شسته شوند. در مرحله نهایی نیز آن را با دستمال عینک کاملا تمیز کنید.
 • بهترین نوع دستمال برای تمیز کردن عینک چیست؟
  بهترین نوع دستمال های میکرو فایبر بسیار لطیفی هستند که اصلا روی عدسی خش نمی اندازند. پارچه های جیر هم مناسبند ولی باید حواستان باشد که محکم بر روی عدسی استفاده نکنید. دستمال های کاغذی و پارچه های لباس هم مضرترین پارچه ها برای عدسی عینک محسوب می‌شوند.
 • بهترین روش تمیزکردن عینک چیست؟
  بهترین روش تمیز کردن عینک را در همین مقاله به طور کامل برای شما شرح داده ایم. پس حتما تا انتها آن را مطالعه نمایید تا بهترین روش ها را آموزش ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *