راهنمای تشخیص عینک آفتابی اصل4/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا انواع راه های تشخیص عینک آفتابی اصل را به شما یاد دهیم. بعد از خواندن این متن، قطعا نکات بسیار ارزشمندی را آموزش خواهید دید. همچنین تشخیص عینک آفتابی اصل نیز برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. پس تا انتها با امیر اپتیک همراه باشید.

این موضوع یک حقیقت محض است که عینک آفتابی شما، شخصیت و درون شما را تعریف می‌کند. این وسیله یکی از مهمترین اکسسوری هایی است که شما باید برای خود انتخاب کنید. اگر بدون دقت و توجه کافی به سمت خرید آن قدم بردارید در اصل استایل و جذبه خود را به خطر انداخته اید. با یک عینک تقلبی دیگر آن تاثیر گذاری و توجهی را که در هنگام ورود به یک جمع باید داشته باشید را نخواهید داشت و این موضوع تمامی معادلات را به هم خواهد زد. پس اینجاست که تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی بسیار مهم می‌شود.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

ویژگی عینک آفتابی اصل

مشخصات عینک آفتابی اصل چیست؟

بازار عینک آفتابی های تقلبی در جهان بسیار داغ است و انواع و اقسام مدل ها در کیفیت های مختلف از آنها وجود دارد. کیفیت ساخت برخی از آنها به گونه ای است که به سختی می‌توان اصل یا فیک بودن آنها را تشخیص داد. به همین خاطر است که متاسفانه به دفعات دیده شده در مراکز فروش حضوری و آنلاین زیادی، عینک تقلبی را به اسم اصل فروخته اند.

مواردی مهم که باید بررسی کنیم:

 • دقت در بسته بندی و جلد عینک
 • بررسی کیفیت ساخت فریم و عدسی
 • بررسی لولاهای عینک
 • قیمت محصول
 • مراجعه به وب سايت رسمي برند توليد کننده
 • بررسي لوگوي عينک
 • بررسي اعتبار فروشنده
 • اهميت به جزئيات محصول
 • تشخیص اصالت با موبایل

به همین خاطر در ادامه، چند راهکار برای تشخیص عینک آفتابی اصل در اختیارتان قرار داده ایم.

تشخیص عینک آفتابی اصل از بسته بندی

یکی از ویژگی های عینک آفتابی اصل، بسته بندی آن است. تقریبا تمامی برندهای اورجینال، از یک جلد عینک باکیفیت و مرغوب برخوردارند. کیفیتی که کاملا ملموس و مشخص است. البته در حال حاظر عینک های High Copy ساخت چین نیز بسته بندی شبیه به اورجینال را دارند. به نحوی که تشخیص دادن آن با اورجینال، کمی سخت می‌شود. در ایران نیز به دلیل افزایش قیمت تمام شده واردات برای وارد کننده ها، عینک های اورجینال بدون جلد وارد کشور می‌شوند و جلد های آنها یا در ایران تولید می‌شود و یا از چین وارد کشور می‌شوند.

در کل باید گفت که برای تشخیص عینک آفتابی اصل، نباید زیاد به بسته بندی آن متکی بود. ولی قطعاً یکی از مشخصات اصل بودن یک عینک، جلد و بسته بندی آن است.

کیفیت عینک آفتابی

کیفیت ساخت عینک آفتابی

این بخش مهمترین و اصلی ترین راه برای تشخیص عینک آفتابی اصل از تقلبی است. کیفیت ساخت یک عینک هیچگاه دروغ نمی‌گوید. البته اگر توانایی تشخیص جنس خوب از تقلبی را داشته باشیم. به قول حاج محمود نکوگویان، رئیس اسبق صنف عینک سازان تهران، زمانی یک متخصص عینک می‌شوید که حداقل هزار عدد عینک را در دست بگیرید، دسته های آن را باز کنید و کامل آن را لمس کنید. به جنس آن توجه کنید، به ظرافت ساخت آن دقت کنید و در نهایت قادر خواهید بود که جنس خوب را از بد تشخیص دهید.

امروزه با پیشرفت بسیار زیاد چین در صنعت عینک سازی، تقریباً نود درصد عینک ها در چین تولید می‌شود. حتی برخی برندهای مطرح و شناخته شده نیز محصولات خود را در چین تولید می‌کنند. این روند تا جایی ادامه پیدا کرده که دیگر تشخیص عینک های High copy یا Master Quality از عینک های اورجینال خیلی خیلی دشوار شده است. ولی یکسری برند نیز در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و امریکا نیز تولید می‌شوند که بخاطر ناشناخته بودن و محدود بودن تولیدات آنها اصلا تقلبی ندارند. به محض اینکه این عینک ها را در دست می‌گیرید کاملا مشخص می‌شود که اورجینال و مرغوب هستند.

تفاوت لولا های عینک اورجینال و تقلبی

یکی دیگر از خصوصیات عینک آفتابی اصل، لولاهای آنها است. عینک های اورجینال، خیلی بر این مسئله تاکید دارند که اتصالات مرغوب و باکیفیتی استفاده کنند. برعکس در عینک های ساخت چین و یا عینک های بی‌کیفیت، چند مدل اتصالات یکسان و عمومی را خواهید دید. البته این بدان معنا نیست که همه عینک های ساخت چین، بی‌کیفیت هستند. نه اصلا اینطور نیست. یکسری عینک های ساخت چین، از متریال و اتصالات بسیار باکیفیتی استفاده می‌کنند که طبیعتاً قیمت آنها نیز بالاتر است. اما یکسری دیگر نیز کاملا بی‌‌کیفیت و تقلبی هستند. این به تولید کننده مربوط است که با چه قیمتی بخواهد آن عینک تولید شود.

پس فرقی نمی‌کند چه عینکی با چه برندی خریداری می‌کنید. موقع خرید حتما به لولا ها و اتصالات آن توجه کنید که کیفیت مرغوب و قابل قبولب داشته باشند.

قیمت عینک آفتابی اورجینال و تقلبی

تفاوت قیمت عینک اصل و فیک

تقریبا غیر منطقی است اگر بخواهیم بوسیله قیمت یک عینک، اصل بودن یا تقلبی بودن آن را تعیین کنیم. زیرا همین الان نیز خیلی از فروشگاه ها، عینک های High Copy که کیفیت ساخت بالایی دارند را به اسم عینک آفتابی اصل با قیمت های بالا می‌فروشند. پس اصلا ملاک را قیمت در نظر نگیرید. هرچند که یک عینک آفتابی اورجینال، بخاطر کیفیت مرغوبی که دارد اصلا ارزان نیست. البته خیلی از برندها نیز هستند که بواسطه شهرت زیاد خود، با اینکه کیفیت عینکشان کاملا معمولی است، ولی قیمت محصولاتشان خیلی بالاست. پس معروف بودن یک برند نیز دلیل بر مرغوب بودن عینک نیست! به کیفیت ساخت آن عینک توجه کنید.

کیفیت عدسی های آفتابی را بررسی کنید!

این بخش نیز یکی دیگر از اصلی ترین خصوصیات عینک آفتابی اصل است. عینک های اورجینال، البته برندهای اصیل و حرفه ای، توجه خیلی بالایی بر استفاده از عدسی های باکیفیت و مرغوب دارند. عدسی های آفتابی آنها وضوح دید و شفافیت خیلی بالایی دارند. از مواد اولیه مرغوب ساخته شده اند و در مقایسه با دیگر عینک های آفتابی معمولی، یک سر و گردن بالاتر هستند. در صورتی که عدسی عینک های تقلبی، بسیار بی‌کیفیت و معمولی است. از یک پلاستیک خیلی بی‌کیفیت و ارزان قیمت ساخته شده و شفافیت و وضوح کاملا معمولی ای دارند.

اما متاسفانه تشخیص این عدسی ها هم برای افراد معمولی بسیار سخت است. هرکسی نمی‌تواند خوب و بد بودن آنها را به راحتی تشخیص دهد. پس بهتر است تا از یک مرکز قابل اعتماد خرید کنید.

بررسی شماره مدل عینک در اینترنت و وب سایت رسمی شرکت تولید کننده

شماره مدل عینک معمولاً در داخل دسته یا روی فریم عینک نوشته شده است. این شماره شامل ترکیبی از حروف و اعداد است.

شماره مدل عینک را در موتورهای جستجو مانند گوگل وارد کنید. این کار می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات بیشتری درباره مدل عینک، نظرات کاربران و فروشگاه های معتبر پیدا کنید.

علاوه بر این، می توانید به وب سایت رسمی شرکت تولید کننده مراجعه کرده و شماره مدل را در قسمت جستجو یا کاتالوگ محصولات وارد کنید. صفحه رسمی معمولاً اطلاعات دقیق تری درباره مدل عینک، مشخصات فنی و تصاویر محصول ارائه می دهد.

بررسی لوگوی عینک

یکی دیگر از راه های مهم برای اطمینان از اصل بودن عینک آفتابی، بررسی دقیق لوگوی آن است. عینک های اصل از برندهای معتبر دارای لوگوهای تمیز و دقیق هستند که می تواند به شما کمک کند تا از اصالت محصول اطمینان حاصل کنید.

لوگوی برند باید با دقت و وضوح بالا چاپ یا حک شده باشد. لوگوهای کم رنگ، تار، یا نامشخص معمولاً نشان دهنده تقلبی بودن عینک هستند. علاوه بر این، برندهای معتبر معمولاً لوگوی خود را در محل های خاص و استانداردی روی عینک تعبیه می کنند. این محل ها شامل دسته های عینک، پل بینی، و لنزها می شود.

خرید از فروشنده معتبر

خرید عینک آفتابی از فروشنده معتبر یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از اصالت و کیفیت محصول است. فروشگاه های معتبر و مجاز نه تنها محصولات اصل را عرضه می کنند، بلکه خدمات پس از فروش مطمئن و گارانتی های معتبر نیز ارائه می دهند. این فروشگاه ها معمولاً با برندهای معروف و شناخته شده همکاری می کنند و می توانند تضمین دهند که عینک های عرضه شده کاملاً اصل و دارای استانداردهای لازم برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه های مضر خورشید و نور آبی می باشند.

توجه به جزئیات

عینک های آفتابی اصل معمولاً با دقت بالایی در جزئیات ساخته می شوند که آن ها را از نمونه های تقلبی متمایز می کند.

به دنبال جزئیات کوچک اما مهمی مانند حکاکی های دقیق، رنگ بندی یکنواخت و پایان کار تمیز باشید. برندهای معتبر زمان و تلاش زیادی را صرف ساخت تولیدات خود می کنند تا از هر جنبه ای محصول آن ها بی نقص به نظر برسد.

تشخیص عینک آفتابی اصل با موبایل

تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی با موبایل

یکی از عجیب ترین موضوعاتی که در تمام دوران کاری خودمان با آن برخورد کردیم، عبارت تشخیص عینک آفتابی اصل با موبایل بوده است. تنها راهی که با موبایل میتوان اصل بودن یا نبودن یک عینک را تشخیص داد، این است که از طریق موبایل یکسری مشخصات عینک را با نمونه اورجینال آن در وبسایت رسمی خود برند چک کرد. برخی برندها برای خود سایت و اپلیکیشن اختصاصی دارند که شما می‌توانید بوسیله دوربین موبایل خود از عینک آفتابی خودتان عکس بگیرید و با نمونه اصل آن در اینترنت مقایسه کنید.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

ولی این را بدانید که این روش اصلا روش موثر و کارآمدی نیست و فقط برای برخی برندهای انگشت شمار تا حدی کارایی دارد. پس آن را فراموش کنید.

تست پلاریزه برای تشخیص عینک آفتابی پلاریزه و اصل

یکی از روش های موثر برای تشخیص اصل و پلاریزه بودن عینک آفتابی، انجام تست پلاریزه است. عینک های پلاریزه قادرند تابش های خیره کننده و بازتاب های نوری را کاهش دهند که این ویژگی برای بسیاری از فعالیت های بیرونی مانند رانندگی، ماهیگیری و ورزش در فضای باز بسیار مفید است. روش های تست پلاریزه به شرح زیر می باشند:

1.    تست با صفحه نمایش LCD

یک صفحه نمایش LCD مانند گوشی هوشمند، تبلت یا کامپیوتر را روشن کنید. عینک آفتابی را در مقابل صفحه نمایش بگیرید و به صفحه نگاه کنید. عینک را به آرامی بچرخانید (حدود 60 تا 90 درجه). اگر لنزها پلاریزه باشند، باید تغییرات واضحی در روشنایی یا کنتراست مشاهده کنید؛ معمولاً صفحه تاریک تر یا سیاه می شود.

2.  استفاده از دو عینک پلاریزه

اگر دو عینک آفتابی پلاریزه دارید، می توانید از این تست استفاده کنید. دو عینک دیگر را در مقابل هم قرار دهید. عینک ها را بچرخانید و زاویه بین آنها را تغییر دهید. اگر هر دو عینک پلاریزه باشند، باید در یک زاویه خاص (معمولاً 90 درجه) صفحه سیاه یا تاریک شود.

3.تست با تصاویر پلاریزه شده

برخی فروشگاه ها و تولیدکنندگان عینک های پلاریزه دارای تصاویر مخصوصی هستند که تنها با عینک های پلاریزه قابل مشاهده اند. این تصاویر معمولاً شامل الگوها یا نوشته‌هایی هستند که با عینک های پلاریزه واضح تر یا متفاوت دیده می شوند.

4. استفاده از کارت تست پلاریزه

برخی فروشگاه ها کارت های تست پلاریزه دارند که حاوی الگوهای خاصی هستند. این کارت ها را با عینک پلاریزه نگاه کنید. الگوها باید به وضوح قابل مشاهده باشند.

تست عینک آفتابی با کنترل تلویزیون

یکی از روش های ساده و جالب برای تست پلاریزه بودن عینک آفتابی، استفاده از کنترل تلویزیون است. این روش به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی شما واقعاً پلاریزه است یا نه.

برای این منظور، عینک آفتابی را به چشم بزنید. حال کنترل تلویزیون را در مقابل خود بگیرید و به چراغ LED در قسمت بالای کنترل از طریق لنزهای عینک نگاه کنید. کنترل تلویزیون را به آرامی بچرخانید (حدود 90 درجه) و به تغییرات در ظاهر چراغ LED توجه کنید. اگر عینک شما پلاریزه باشد، هنگام چرخاندن کنترل تلویزیون، چراغ LED باید در یک زاویه خاص (معمولاً 90 درجه) تیره یا نامرئی شود. این نشان دهنده این است که لنزهای عینک نور پلاریزه را فیلتر می کنند.

اگر عینک پلاریزه نباشد، چراغ LED در تمام زوایا به طور یکسان دیده می شود و هیچ تغییر واضحی در روشنایی یا وضوح آن وجود ندارد.

منبع: +


مقالات پیشنهادی :

۶ اقدام جهت پیشگیری از ضعیف شدن چشم

نور آبی چه خطراتی برای چشم دارد؟

۸ برند برتر عدسی عینک طبی در جهان کدامند؟

سوالات متداول

 • آیا عینک آفتابی ارزان هم می تواند اصل باشد؟
  اصل بودن یک عینک آفتابی به کیفیت ساخت آن است. یعنی فریم عینک آن و همچنین عدسی آفتابی آن کاملا مرغوب و باکیفیت باشد. که یک عینک آفتابی ارزان به این دلیل قیمتش پایین است زیرا از مواد ارزان قیمت ساخته شده است. البته هر گرانی ای هم دلیل بر کیفیت بالا نیست.
 • از کجا می توان عینک آفتابی اصل خرید؟
  سعی کنید از فروشگاه هایی خرید کنید که اطلاعات درست و دقیقی به شما می‌دهند. نکات تخصصی تشخیص را به شما یاد می‌دهند و از تولید محتوای آنها کاملا مشخص است که به فکر مشتریان خود هستند.
 • چگونه می توان عینک آفتابی اصل را از تقلبی تشخیص داد؟
  این یکی از سخت ترین کارهایی است که کمتر کسی می‌تواند به آن مسلط شود. برخی نکات ریز در ساخت فریم مثل کیفیت لولا ها، مارک های روی بدنه، گوشه و کنار ها و موارد دیگر هستند که می‌توان بوسیله آنها تشخیص داد. ولی باز باید گفت این کار هر کسی نیست. بهتر است از فروشگاه های قابل اعتماد خرید کنید.
 • آیا می توان از عینک طبی آفتابی به عنوان عینک آفتابی معمولی استفاده کرد؟
  عینک طبی آفتابی همان عینک آفتابی معمولی است فقط با عدسی آفتابی نمره دار. دیگر فرقی با یکدیگر دارند. کسی که چشمانش ضعیف است باید عینک طبی آفتابی استفاده کند و کسی که چشمانش بدون نمره است، از عینک آفتابی بدون نمره استفاده می‌کند.
 • چگونه می توانم عینک آفتابی خود را در خانه تست کنم؟
  از چراغ قوه UV استفاده کنید. اگر چراغ قوه UV دارید، می توانید لنزها را تست کنید تا ببینید چقدر موثر هستند. چراغ ها را خاموش کنید و نور UV را به لنزها بتابانید. اگر عینک آفتابی شما اصل باشد، لنزها نباید اجازه عبور نور را بدهند.
 • آیا عینک آفتابی تقلبی قابلیت محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) دارد؟
  در حالی که عینک های آفتابی مارک دار با کیفیت مطابق با استانداردهای ایمنی سختگیرانه ساخته می شوند، عینک های تقلبی چنین قابلیتی را ندارند و به همین دلیل مانع از رسیدن نور UV به چشم ما نمی شوند.
 • آیا استفاده از عینک آفتابی تقلبی برای چشم مضر است؟
  عینک های آفتابی تقلبی نه تنها نمی توانند از اشعه ماوراء بنفش جلوگیری کنند، بلکه در واقع آسیب را افزایش می دهند، زیرا مردمک چشم شما گشاد شده و حتی بیشتر نور را جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *