اپتومتریست کیست؟4.7/5 - (17 امتیاز)

در تعریف اپتومتریست کیست باید گفت:
اپتومتریست همان پزشک عمومی چشم است که برای چکاپ کلی چشمانمان به ایشان مراجعه می‌کنیم تا شرایط عمومی و سلامت چشمانمان را مورد بررسی قرار دهند.

متاسفانه عموم مردم چشم پزشک را با اپتومتریست یکی می‌دانند. درصورتی که اینگونه نیست. خیلی های دیگر می‌پرسند که اپتومتریست بهتر است یا چشم پزشک؟ به همین خاطر در این مقاله تلاش نمودیم تا به تمامی این سوالات شما به زبانی ساده پاسخ دهیم. به این بپردازیم که آیا اپتومتریست دکتر است یا خیر و اینکه اصلا میزان تحصیلات اپتومتریست ها چقدر است. پس اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوالات هستید، تا پایان این مقاله همراه emiroptic باشید.

اپتومتریست کیست

اپتومتریست کیست؟ چه وظایفی دارد؟

اپتومتریست همان پزشک عمومی برای چشم است.
شما باید قبل از هر کاری برای معاینه چشمانتان به نزد ایشان مراجعه کنید. در آنجا  شرایط چشمانتان را توسط دستگاه های مربوطه ارزیابی کرده و نتیجه نهایی را در قالب نسخه عینک در اختیار شما قرار می‌دهند.

بلد نیستید نسخه عینک بخوانید؟
همین الان مقاله نسخه عینک را مطالعه کنید.


چه زمانی به اپتومتریست مراجعه کنیم؟

با بروز هریک از شرایط زیر، حتماً معاینه چشم شوید:

 1. تاری و مشکل در وضوح دید
 2. سوزش و خشک شدن چشم
 3. خستگی زودهنگام
 4. اختلال در کیفیت خواب
 5. سردردهای بی‌موقع

و مواردی اینچنین که سبب ناراحتی شما شود.

فقط توجه داشته باشید هرگونه سهل انگاری و تنبلی شما در مراجعه به اپتومتریست قطعا در آینده، سبب بروز اختلالات جدی در چشمانتان می‌شود. از این‌رو مراقبت از چشم‌ها و انجام معاینه به‌موقع و منظم، مهمترین کاری است که باید انجام دهید!


help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید


وظایف اپتومتریست چیست؟

وظایف اپتومتریست چیست؟

اصلی‌ترین وظایف اپتومتریست به شرح زیر است:

 • انجام معاینات عمومی چشم و آزمایش های بینایی
 • تشخیص نوع ضعیفی چشم
  (نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی)
 • تعیین نمره چشم و تجویز نسخه عینک یا لنز چشمی
 • تشخیص اختلالات خاص چشمی
  (مانند آب مروارید، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا و…)
 • مشاوره در مورد مراقبت و بهداشت عمومی چشم
 • مشاوره درباره انواع بیماری های چشمی

آیا اپتومتریست دکتر است؟

اپتومتریست کسی است که در همین رشته تحصیلات دانشگاهی داشته است و درباره معاینات اولیه و شرایط عمومی چشم تخصص کامل کسب نموده است و یک پزشک عمومی چشم محسوب می‌شود.
درباره تشخیص و درمان های اولیه کاملا صاحب نظر است اما
مشکلات بسیار تخصصی تر و جدی تر را به چشم پزشک که تخصص بسیار بالاتری دارد ارجاع می‌دهد.
پس برای افرادی که فقط به دنبال معاینه عمومی چشمانشان هستند و قصد تهیه عینک طبی دارند، کاملا کفایت می‌کند و اصلا جای نگرانی نیست.


مراحل معاینه چشم توسط اپتومتریست

مراحل معاینه چشم توسط اپتومتریست

معاینه چشم در اپتومتری طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

مرحله اول: هر یک چشمان شما را به تنهایی توسط دستگاه اتورفرکتومتر مورد آزمون قرار می‌دهند. بدین گونه که داخل دستگاه یک تصویری (معمولا یک بالن) نمایش داده می‌شود که شما باید دائماً به آن نگاه کنید و آن طرف دستگاه نیز، دکتر نمره چشمان شما را می‌سنجد. در نهایت نیز یک برگه کامپیتری شبیه رسید خرید فروشگاه های زنجیره ای به شما داده می‌شود که چندین نمره متعدد داخل آن نوشته شده است.

مرحله دوم: بعد از آن اپتومتریست از شما می‌خواهد که روی یک صندلی دیگر بنشینید که در روبروی شما یک چارت قرار دارد. دکتر یک عینک دیگر بر روی چشمان شما قرار می‌دهد و چند مدل عدسی نمره دار را روی آن سوار می‌کند و از شما میخواهد تا شروع به خواندن چارت کنید. در این مرحله دکتر نمره نهایی شما را بدست می‌آورد.

مرحله سوم: در نهایت نیز با توجه به آزمون‌های انجام شده، نمره نهایی شما را داخل یک برگه نسخه می‌نویسند و آن را مهر و امضا می‌‍کنند. که بوسیله آن نسخه می‌توانید برای خرید عینک طبی اقدام نمایید.


زمان معاینه چشم چقدر است؟

زمان معاینه چشم چقدر است؟

معمولا در صورت شلوغ نبودن مرکز اپتومتری، کل پروسه معاینه چشم شما 20 دقیقه‌ای انجام می‌شود. پس اصلا نگران تلف شدن وقت خود نباشید.

مقاله مرتبط:
هر چند وقت یکبار معاینه چشم شویم؟


در Emiroptic معاینه چشم دارید؟

بله، برای معاینه چشمانتان اصلا نگران نباشید زیرا ما در این فروشگاه با بهترین اپتومتریست های منطقه، همکاری داریم و شما زمانی که برای خرید حضوری عینک طبی تشریف میاورید، می‌توانید برای معاینه چشمان خود نیز اقدام نمایید. اپتومتریست های مورد تایید ما در نزدیکی همین فروشگاه حضور دارند و آماده خدمت رسانی کاملا تخصصی به شما مشتریان عزیزمان هستند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

تفاوت اپتومتریست و چشم پزشک

تفاوت اپتومتریست با چشم پزشک

تخصص اپتومتریست (یا بینایی‌سنج) با چشم‌پزشک متفاوت است. اکثر ما فکر می‌کنیم که این دو رشته، یکسان هستند اما اینطور نیست!
رشته‌ی اپتومتری ترکیبی از علم فیزیک و پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و اصلاح اختلالات و ناهنجاری‌های بینایی می‌پردازد.

در واقع باید گفت که
اپتومتریست، چشم پزشک نیست بلکه متخصص بینایی سنجی است که با استفاده از تجهیزات و دستگاه های بینایی سنجی تایید شده و حرفه‌ای، شما را معاینه می‌کند و یک ارزیابی کلی و دقیق از سلامت و کیفیت بینایی چشمانتان به صورت نسخه رسمی و معتبر، به شما ارائه می‌دهد.
اپتومتریست با تشخیص وضعیت شما، عینک طبی با عدسی نمره دار یا بدون نمره و یا لنزهای تماسی چشمی Contact Lens را برای شما تجویز می‌نماید. همچنین ارائه آموزش‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و همچنین ورزش‌های چشمی و غیره نیز، جزوی از تخصص و وظایف مهم در حوزه کاری یک اپتومتریست معتبر و باتجربه می‌باشد.

معرفی چشم پزشک و شرح وظایف آن

معرفی چشم پزشک و شرح وظایف آن

چشم پزشکی یکی از تخصص‌های رشته پزشکی است که مرحله تخصصی‌تر درمان‌های چشمی را شامل می‌شود. این تخصص شامل اقدامات دارویی و جراحی برای آن دسته از مشکلات چشمی است که با اقدامات اپتومتری (عینک و لنز و تمرینات بینایی) حل نشده و اپتومتریست بیمار را به چشم پزشک ارجاع داده است.

چشم پزشک در این مرحله با معاینه اعصاب بینایی، بیماری‌های مختلف چشمی از جمله عیوب انکساری، آب مروارید، گلوکوم (آب سیاه) و… را به‌طور قطعی تشخیص می‌دهد. سپس با مداخلات دارویی و حتی درصورت لزوم جراحی، اقدام به درمان بیمار می‌کند.

help_outline همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

وظایف چشم پزشک عبارتند از:

 • انجام معاینه های چشمی برای تشخیص بیماری های چشم، اختلالات بینایی و سایر مشکلات مربوط به چشم
 • تجویز درمان مناسب برای بیماری های چشم، از جمله دارو، عینک یا لنز تماسی
 • انجام جراحی چشم برای درمان بیماری های چشمی یا اصلاح اختلالات بینایی. چشم پزشکان طیف گسترده ای از جراحی های چشم را انجام می دهند، از جمله جراحی آب مروارید، جراحی لیزری چشم، جراحی شبکیه و جراحی استرابیسم.
 • انجام عمل های جراحی پلاستیک، مانند جراحی پلک پایین، لیفت ابرو، لیفت صورت و جراحی های مرتبط با زیبایی چشم ها
 • آموزش بیماران در مورد مراقبت از چشم و پیشگیری از بیماری های چشم

اپتومتریست بهتر است یا چشم پزشک؟

اپتومتریست بهتر است یا چشم پزشک؟

جالب است بدانید که چشم پزشکان عموما در دوره تحصیل خود مشغول یادگیری پروسه جراحی هستند و فقط دو دوره کوتاه در مورد تجویز عینک می‌گذرانند. درحالی که از حدود 160 واحد درسی در مقطع کارشناسی اپتومتری نزدیک به 100 واحد در مورد تجویز عینک و لنزهای تماسی و… است. پس می‌توانیم در پاسخ به این سوال که اپتومتریست بهتر است یا چشم پزشک بگوییم:

برای مشکلات اولیه چشمی و ضعف بینایی و… در ابتدا باید به اپتومتریست مراجعه کنید نه چشم پزشک.
تجویز عینک برخلاف تصور عمومی در حیطه تخصص اپتومتریست‌ است نه چشم پزشک‌.
چشم پزشک به بیماری خاص چشمی می‌پردازد و درمان های تخصصی تری را به عهده دارد.

میزان تحصیلات اپتومتریست چقدر است؟

میزان تحصیلات اپتومتریست چقدر است؟

تقریبا تمامی اپتومتریست ها حداقل تا مقطع کارشناسی در این رشته تحصیل کرده اند. این یعنی گذراندن صد و شصت واحد درسی درباره تجویز عینک و لنزهای تمسی و مواردی این چنین. پس از بایت تحصیلات اپتومتریست ها اصلا نگران نباشید. ولی متاسفانه شاهد آن هستیم که در خیلی از عینک فروشی ها عمل معاینه عمومی چشم توسط یک فرد عادی صورت می‌گیرد که صرفا معاینه چشم با دستگاه ها را به صورت تجربی یاد گرفته است. این موضوع خلاف قانون است و شما نیز سعی کنید تا در این مراکز معاینه نشوید.

برای هر رده سنی معاینه چشم، چگونه است؟

برای هر رده سنی معاینه چشم، چگونه است؟

بهترین سن برای معاینه چشم در نوزادان و کودکان، ۶ ماهگی است. در این سن، چشم پزشک می تواند از رشد طبیعی چشم ها مطمئن شوند و مشکلاتی مانند استرابیسم (انحراف چشم) و تنبلی چشم را تشخیص دهد. این مشکلات اگر زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. بعد از ۶ ماهگی، کودکان باید هر سال معاینه چشم انجام دهند. این معاینه ها به تشخیص و درمان به موقع سایر مشکلات چشمی، مانند نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و آب مروارید کمک می کند.

در بزرگسالان، معاینه چشم باید هر ۲ سال یکبار انجام شود. این معاینه ها برای این است که از سلامت چشم ها مطمئن شوند و به تشخیص و درمان بیماری های چشمی، مانند آب سیاه، دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی کمک می کند.

در افراد بالای ۶۵ سال، معاینه چشم باید هر سال یکبار انجام شود. این معاینه ها به تشخیص و درمان بیماری های چشمی شایع در این سن، مانند آب سیاه و دژنراسیون ماکولا کمک می کند.

در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، باید زودتر از زمان های توصیه شده، به چشم پزشک مراجعه کرد:

 • سابقه خانوادگی بیماری های چشم
 • آسیب به چشم
 • درد چشم
 • قرمزی چشم
 • تاری دید
 • دوبینی
 • ترشح بیش از حد از چشم
 • کاهش بینایی

مقالات و صفحات مرتبط:

صفحه خرید عینک طبی
صفحه عینک مخصوص کامپیوتر
همه چیز درباره خشکی چشم
معرفی کامل آب مروارید
معرفی کامل عینک بلوکات
معرفی کامل بلوکنترل

سوالات متداول

 • برای معاینه چشم به کجا باید مراجعه کنم؟ اپتومتریست یا چشم پزشک؟
  اگر قصد شما معاینه عمومی چشمانتان است، باید به اپتومتریست مراجعه کنید. اگر مشکل جدی تر و تخصصی تری دارید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید. کافی است لوکیشن خود را در گوگل روشن کنید و کلمه اپتومتریست یا چشم پزشک را سرچ کنید تا مراکز اطراف خود را بشناسید. به مرکزی مراجعه کنید که بهترین امتیاز و نظرات کاربران را دارد.
 • عینک فروشی‌هایی که معاینه چشم هم دارند، صلاحیت کافی برای اینکار را دارند؟
  اگر در آن عینک فروشی، یک اپتومتریست متخصص با مدرک دانشگاهی این رشته مشغول به کار باشد بله کاملاً صلاحیت دارد. اما اگر خود عینک فروش اقدام به معاینه می‌کرد، اصلاً اقدام نکنید. روند معاینه چشم، بسیار حساس و دقیق است. کوچکترین اشتباه در این روند، ضررهای مالی و جسمی زیادی را بوجود خواهد آورد. پس کاملا هوشیار باشید.
 • شما خودتان اپتومتریست مجرب دارید؟
  بله اصلاً نگران نباشید زیرا ما در این مرکز با افراد کاملاً متخصص و مجرب همکاری می‌کنیم. کافی است برای رزرو وقت، با ما تماس بگیرید و حضوراً تشریف بیاورید. بقیه کارها توسط ما به خوبی انجام خواهد شد.
 • آیا اپتومتریست دکتر است؟
  اپتومتریست در اصل همان پزشک عمومی چشم است، با تحصیلات دانشگاهی خاص همین شاخه که می‌تواند شرایط کلی چشمان شما را به خوبی بررسی کند. در صورت مشاهده هر نوع مورد خاصی، شما را به چشم پزشک متخصص همان مشکل، معرفی می‌نماید.
 • میزان تحصیلات اپیتومتریست چقدر است؟
  این افراد تا مقطع دکتری هم تحصیل می‌کنند. تنها تفاوت آنها با چشم پزشک‌ها نوع واحدهای درسی آنها است که در این مقاله به صورت کامل به شما توضیح داده ایم.
 • اپتومتریست چه تفاوت هایی با چشم پزشک دارد؟
  تفاوت اصلی آنها در واحدهای درسی آنها است. اپتومتریست ها بیشتر در شاخه تجویز عینک و عدسی و لنزهای تماسی تحصیل می‌کنند و چشم پزشک ها هم در شاخه های درمانی و تخصصی انواع مشکلات چشمی. برای معاینه عمومی باید به اپتومتریست مراجعه کرد و برای معاینات تخصصی باید به چشم پزشک مراجعه نمود.
 • آیا اپتومتریست هم می تواند بیماری ها را تشخیص داده و درمان کند؟
  بله کاملاً. اپتومتریست مجرب، موارد خاص چشمی را کاملا تشخیص می‌دهند و در صورت نیاز به بررسی های تخصصی تر و جزئی تر شما را به پزشک متخصص همان شاخه ارجاع می‌دهند.

2 دیدگاه در “اپتومتریست کیست؟

 • شهریور 19, 1402 at 5:47 ق.ظ
  Permalink

  سلام
  شما اوپتومتریست خودتون معرفی می کنید ؟؟

  Reply
  • شهریور 28, 1402 at 12:34 ب.ظ
   Permalink

   سلام. بله، یک اپتومتریست مجرب و متخصص. شما میتونید با هماهنگ کردن وقت قبلی، به صورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید تا به صورت کاملا تخصصی معاینه بشید 🙏🏻

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *